Minusy mrożenia

Choć mrożenie ma dużo zalet, to ma też swoje wady. Przede wszystkim minusem jest konsystencja mrożonych rzeczy. Chyba wszyscy wiemy, że zjedzenie jędrnej, soczystej, świeżej truskawki, to nie to samo co miękka, rozmrożona truskawka. Produkty spożywcze może nie tracą zawartych w środku witamin, ale zdecydowanie tracą swoją pierwotną konsystencję.

To dotyczy również koperku, który zamrożony jest dużo mniej smaczny, niż ten dopiero co kupiony w sklepie. Mrożony koperek bardzo szybko traci wilgoć, zwłaszcza jeśli przygotujemy go na szybko, nie zwracając uwagi na szczegóły. Przez wrzuceniem koperka do zamrażarki, należy go bardzo dokładnie wysuszyć, żeby woda nie wymroziła się z łodyżek.

No i czy ktoś z nas nie zna zawodu, gdy otwierał pudełko na lody, z nadzieją zjedzenia czegoś słodkiego, a w środku znalazł koperek? Wbrew powszechnej opinii, duże pudełko to zły pomysł na przechowywanie zamrożonych ziół. Zdecydowanie lepiej wykorzystać torebkę strunową, z której można wypuścić nadmiar powietrza. Zresztą zostawmy pudełka po lodach, na lody i wykorzystajmy inną metodę na przechowywanie koperku.

Moc białego proszku

Co zrobić, żeby cieszyć się świeżym koperkiem przez wiele tygodni? Zresztą metoda ta, sprawdza się wyśmienicie także do innych ziół, jak natki pietruszki, liści bazylii lub innej zieleniny, którą stosujemy w kuchni. To jeden z najstarszych sposób konserwacji produktów spożywczych, o których nie wiem czemu tak często zapominamy. Mowa oczywiście o zastosowaniu soli.

Rzadko o tym pamiętamy, ale zioła świetnie się w soli konserwują. Wbrew pozorom sól nie przeniknie do ich wnętrza i nie sprawi, że będą słone. Po wyjęciu ze słoika z solą, wystarczy je lekko oczyścić z resztek soli przepłukując w wodzie, albo po prostu ją strząsając. Zresztą wielu potrawom dodatkowa, mała porcja soli nie powinna zaszkodzić.

Instrukcja krok po kroku

Jak przygotować koperek do przechowywania w soli? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w niejodowaną sól kamienną. To najtańszy rodzaj soli, więc nie musimy się martwić, że będziemy jej trochę potrzebować.

Koperek należy wypłukać w wodzie, a następnie dokładnie osuszyć. Świetnie sprawdzi się do tego celu zwykły ręcznik papierowy. Następnie nie siekamy go, jak to robimy w przypadku mrożenia, ale dzielimy na mniejsze gałązki.

Dno szklanego słoika, lub małego szklanego opakowania wysypujemy kilkumetrową warstwą soli. To na niej następnie układamy warstwę ziół, a potem znów przykrywamy solą. Warstwa może być oczywiście odpowiednio więcej, w zależności od potrzeb. Trzeba jednak pamiętać by na wierzchu zawsze była sól, która będzie chroniła środek. I to tyle. Prawda, że proste?

Autor
Zapomnijcie o mrożeniu. Koperek będzie długo świeży dzięki tej jednej rzeczy
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...