Jest jeszcze wiele błędów do naprawienia, które zdarzają się podczas rutynowych segregacji czy sprzątania. Podobnie jak w wielu krajach, nowe zasady bywają nieco skomplikowane i wchodzą w życie powoli, wraz z przyzwyczajeniem mieszkańców. Podobnie możemy mówić o zsypach, które przewijały się w blokach z "wielkiej płyty". To małe otwory tunelowe, które bezpośrednio prowadziły do niższego piętra z miejscem na odpady. Niestety to rozwiązanie po latach upadło nie tylko ze względu na segregację, ale także przy problemie ze szkodnikami oraz insektami, takimi jak karaluchy czy mrówki. Dodatkowo możliwość rozpowszechnienia się pluskwy czy jej podobnych stanowi spore zagrożenie. Sprawdźcie, czy nadal prawidłowo segregujecie wszystkie odpady.

Tego nie róbcie przy segregacji odpadów. Największy błąd

Jednym z poważniejszych problemów, jaki pojawia się przy odpadach, zaczyna się w kuchni. To tutaj gromadzimy najwięcej resztek, folii, pojemników czy innych rzeczy. Etykiety oraz podpowiedzi wielokrotnie pomagają nam pozbyć się wątpliwości, jednak zdarza się, że niektóre z nich są dość ryzykowne. Nie tylko kuchnia - jest także toaleta, gdzie niektóre z osób potrafią spuszczać przedmioty i składniki, które nie powinny się tam znajdować.

Przede wszystkim chusteczki nawilżane - nie można ich mylić z nawilżanym papierem toaletowym, który ma specjalne oznaczenie, pozwalające na pozbycie się go właśnie w tym miejscu. Dodatkowo w przypadku wątpliwości należy sprawdzić w ulotkach urzędu miasta, które po kolei pomagają w odróżnieniu. Jest jednak problem z jednym - olej roślinny lub smalec zwierzęcy.

Ten po smażeniu zwykle lądował do toalety lub rur w zlewie? Tak niestety prosimy się o wizytę hydraulika. Koniecznie wyłóżcie zlew folią aluminiową i tam wlejcie olej. Następnie składujcie w pojemniku i oddajcie do najbliższego PSZOK.

W takim wypadku możecie zastosować jeszcze jedną ze sztuczek, jeżeli nie chcecie przelewać go do butelek czy kanistrów. Mniejsze ilości możecie spokojnie zamrozić w zawiniątku z folii aluminiowej. Krążki również składujcie w PSZOK, tam, gdzie jest wyznaczone do tego miejsce. To znacznie pomaga w utrzymaniu prawidłowej kondycji rur w blokach czy domu - czekają was mniejsze problemy w przyszłości. Niespodziewane naprawy będą rzadsze, niż w przypadku regularnego wlewania oleju do zlewu.

Mięso do bio odpadów? Czy na pewno?

Mięso w postaci resztek włókien, białka, tłuszczy czy kosteczek to również powszechny problem. Polega na nieumiejętnym interpretowaniu zasad i wrzucanie resztek odzwierzęcych do segregacji z odpadami bio.

To jednak nieprawidłowy zabieg i warto przypomnieć sobie, że jedyne słuszne miejsce to pojemnik z odpadami mieszanymi. Jeżeli nie chcecie, aby mięsne resztki trafiły bezpośrednio do pojemnika saute, wystarczy wziąć odpowiednią torbę i wrzucić je tam i porządnie zawiązać, aby nie uwalniał się charakterystyczny zapach.

Nie zapominajcie, aby regularnie, najlepiej codziennie pozbywać się ich z kosza, aby nie dać im możliwości kiśnięcia. Mowa tu także o resztkach, które najczęściej gotowane są z rosołu czy galaret - tam mamy dużo chrząstek i części, które muszą od razu iść do utylizacji.

Autor
Ten błąd popełniacie często przy segregacji odpadów. Może skończyć się wysokim rachunkiem
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....