Wanna z prysznicem to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które może stanowić kompromis zwłaszcza dla rodzin z różnymi preferencjami oraz potrzebami. Podstawowy atut? Możliwość korzystania zarówno z relaksującej kąpieli, jak i szybkiego prysznica. Ale zalety nie kończą się wyłącznie na tym!

Wanny z prysznicem - jakie mają zalety?

Oto kilka powodów, dla których instalacja wanny z prysznicem jest godna rozważenia:

 • Oszczędność miejsca: wanna z prysznicem świetnie sprawdza się tam, gdzie ze względu na ograniczony metraż nie da się zastosować obydwu rozwiązań oddzielnie. A nawet jeśli przestrzeni nie brakuje, to można dzięki temu sprytnie wygospodarować więcej centymetrów na inne elementy wyposażenia.
 • Uniwersalność: wanna z prysznicem jest idealna dla rodzin, gdzie jedni członkowie preferują kąpiele, a inni prysznice. Pozwala to na dostosowanie korzystania z łazienki do indywidualnych potrzeb.
 • Bezpieczeństwo: wanny z prysznicem są często wyposażone w antypoślizgowe powierzchnie, uchwyty i drążki. Zwiększa to bezpieczeństwo zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych bądź ze specjalnymi wymaganiami.
 • Estetyczny wygląd: nowoczesne wanny z prysznicem są dostępne w różnych stylach i kształtach, co pozwala dopasować je do wystroju łazienki.

Rodzaje wanien z prysznicem

Istnieje wiele rodzajów wanien z prysznicem, i to o różnych kształtach i rozmiarach. Oto kilka najpopularniejszych typów:

 • Wanna prostokątna z parawanem prysznicowym: opcja bodaj najczęściej stosowana. Parawan można zamontować także na wannie już obecnej, co pozwala wygodnie brać w niej prysznic bez rozpryskiwania wody w łazience. W praktyce parawan ma formę ścianki lub przesłony zamocowanej wzdłuż dłuższej krawędzi wanny (ale nie na całej długości).
 • Wanna narożna z prysznicem: rozwiązanie idealne do niewielkich łazienek. Wanna jest umieszczona w narożniku, a więc świetnie wykorzystuje trudną w aranżacji przestrzeń, co ma dodatkowy atut poza oszczędnością miejsca.
 • Wanna asymetryczna z drzwiami prysznicowymi: ma specjalny kształt, który pozwala na wygodne korzystanie zarówno z kąpieli, jak i prysznica. Drzwi prysznicowe umożliwiają łatwe wejście i wyjście.
 • Wanna z hydromasażem i prysznicem: do relaksujących kąpieli z hydromasażem oraz szybkich pryszniców. Jest to doskonała opcja dla osób, którym marzy się SPA w domowym zaciszu, i to w łazienkach o różnych metrażach.

Wymiary wanien z prysznicem

Wanny z prysznicem mają różne rozmiary, jeśli weźmiemy pod uwagę ich typy oraz poszczególne modele. Ogólnie jednak najczęściej spotkamy następujące:

 • wanny prostokątne: standardowo około 150 x 70, 160 x 70 lub 170 x 70 cm;
 • wanny narożne: około 140 x 140 lub 150 x 150 cm;
 • wanny asymetryczne: mogą mieć około 150 x 80 lub 160 x 80 cm;
 • wanny z hydromasażem: mocno zróżnicowane pod względem rozmiarów, ale przeważnie są większe niż standardowe wanny.

Ile kosztuje wanna z prysznicem?

Ceny wanien z prysznicem mogą znacznie się różnić w zależności od marki, materiałów, rozmiaru i dodatkowych funkcji. W przypadku wanien prostokątnych z parawanem należy liczyć się z wydatkiem od około 800 zł, choć im wanna większa, tym cena rośnie. Nieco więcej zapłacimy za wannę narożną z prysznicem (od 1000 zł) i asymetryczną (przynajmniej 1200 zł). Najdroższa jest zaś wanna z hydromasażem. Raczej trudno na nią wydać mniej niż 3000 zł.

O czym należy pamiętać, montując wannę z prysznicem?

Przede wszystkim liczy się wytrzymałość wanny. Dlaczego? Bo podczas prysznica, gdy stoimy, wywieramy nacisk na jedną, konkretną jej część (podczas kąpieli rozkłada się to na większej powierzchni). Zatem w przypadku np. wanien akrylowych warto pomyśleć o dodatkowym, solidnym stelażu. Ponadto istotna jest dobra hydroizolacja na całej ścianie nad wanną. W trakcie prysznica będzie mocniej narażona na oddziaływanie wilgoci.