Zagadnienia w artykule:
  • Kiedy naturalna wentylacja jest wystarczająca w łazience?
  • Montaż kratki wentylacyjnej
  • Co z drzwiami do łazienki?
  • Okna łazienkowe - dodatkowa wentylacja
  • Dobre praktyki

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panują specyficzne warunki. W żadnym innym domowym wnętrzu nie ma takich ilości wilgoci. Równie istotny jest napływ świeżego powietrza - zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niewielkim metrażem. Co ważne, kwestia doboru rodzaju wentylacji łazienkowej jest też częściowo regulowana przepisami.

Kiedy naturalna wentylacja jest wystarczająca w łazience?

Naturalna wentylacja (inaczej grawitacyjna) to po prostu przewód wentylacyjny z kratką bez żadnych dodatkowych urządzeń. Przepływ powietrza zachodzi samoistnie, czyli naturalnie - stąd nazwa typu wentylacji. Zgodnie z przepisami naturalna wentylacja może być stosowana w łazienkach tylko wtedy, gdy kubatura pomieszczenia jest większa niż 6,5 m3.

Dlatego w przypadku wyjątkowo małych łazienek należy się wspierać dodatkowymi wentylatorami. Kanał wentylacyjny (tzw. kanał wywiewny) powinien usuwać 50 m3 powietrza na godzinę. By to było możliwe, jego przekrój nie może być mniejszy niż 0,016 m2, a wskazana długość to minimum 2 m. Naturalna wentylacja w łazience najskuteczniej działa w okresie od jesieni do wiosny. W ciepłe miesiące, a zwłaszcza w upały, niestety jej wydajność znacznie spada.

Montaż kratki wentylacyjnej

Kratkę wentylacyjną trzeba zamontować jak najbliżej sufitu - jej górna krawędź nie może się zresztą znaleźć niżej niż 15 cm od niego. Dzięki temu powietrze z łazienki optymalnie napływa do otworu wentylacyjnego. Sama kratka nie może być za gęsta - unikamy np. siatek chroniących przed insektami. Powód jest jeden: powietrze nie powinno napotykać przeszkód w swoim przepływie.

Co z drzwiami do łazienki?

W przypadku naturalnej wentylacji w łazience ważną rolę odgrywa powietrze napływające do niej z innych pomieszczeń. Z tego powodu drzwi łazienkowe nie powinny być szczelne i właśnie dlatego montuje się w nich kratki wentylacyjne albo wycina specjalne otwory (w dolnej części). Skrzydło drzwiowe można też podciąć (minimum 2 cm).

Okna łazienkowe - dodatkowa wentylacja

Doskonałym wsparciem dla wentylacji łazienki są oczywiście okna. W praktyce jednak nie zawsze jest możliwe ich zamontowanie w tym pomieszczeniu, a w wielu polskich mieszkaniach łazienki pozbawione są okien. Jeśli jednak mamy ten komfort, że udało się zamontować okno, pamiętajmy, że powinno być otwieralne i - najlepiej - uchylne. Dobry efekt w kontekście wentylacji zapewnia okno umieszczone naprzeciwko drzwi. Warto też postawić na model z nowoczesnymi nawiewnikami - zwłaszcza tymi, które regulowane są automatycznie.

Dobre praktyki

Żeby naturalna wentylacja działała efektywnie, nie należy blokować przepływu powietrza żadnymi przeszkodami. Unikajmy zatem umieszczania mebli czy innych przedmiotów blisko okien i otworów wentylacyjnych, aby nie utrudniały one cyrkulacji powietrza. Sposób korzystania z łazienki również wpływa na efektywność wentylacji.

By zadbać o jeszcze lepszy przepływ powietrza, można też od czasu do czasu pozostawić drzwi łazienkowe otwarte - zwłaszcza po kąpieli. Istotna jest również regularna konserwacja systemu wentylacyjnego, a więc czyszczenie krat wentylacyjnych czy wymiana filtrów. 

Autor
Naturalna wentylacja łazienki - te zasady musisz znać!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...