Zagadnienia w artykule:
  • Płytki ryflowane 3D na ściany
  • Kuchnia i łazienka z płytkami ryflowanymi 3D - jak je zaaranżować?
  • Z czym połączyć płytki ryflowane 3D?
  • Kolory i wzory
  • Jak czyścić płytki ryflowane?
  • A może płytki 3D na podłogę?

Płytki ryflowane 3D wpisują się w szerszy trend eksperymentowania z nietypowymi powierzchniami we wnętrzach. Warto tu chociażby wspomnieć coraz popularniejsze meble ryflowane, które szczególnie dobrze prezentują się w różnorodnych aranżacjach nowoczesnych. Co zaś z płytkami z takim dekorem? 

Płytki ryflowane 3D na ściany

Dekoracyjne płytki ryflowane 3D najlepiej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjnie wykorzystuje się płytki ceramiczne (gresowe) w roli okładziny ściennej. Chodzi więc przede wszystkim o kuchnię i łazienkę. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by zagościły także w innych pomieszczeniach, choć jest to rozwiązanie raczej rzadko spotykane.

Płytki 3D z ryflowaniem mają wszystkie atuty ceramiki wykończeniowej - są odporne na wilgoć, zabrudzenia, zarysowania, świetnie przy tym chronię ściany przed uszkodzeniami. Efektowne ryflowania, czyli podłużne, rytmiczne żłobienia (ryfle), zapewniają przy tym dodatkowy walor ozdobny. Taki dekor wprowadza do wystroju wizualne urozmaicenie, a jednocześnie nie zaburza harmonii wystroju.

fot. Peronda

Symetryczne ryflowania podkreślają ład przestrzenny.

Kuchnia i łazienka z płytkami ryflowanymi 3D - jak je zaaranżować?

Płytki ryflowane na ścianach najczęściej aranżuje się na dwa sposoby: Na jednej, wybranej ścianie - w łazience może to być ściana z lustrem i umywalką, a w kuchni ściana nad blatem. Wzór przestrzenny to doskonała droga do tego, by wyróżnić wizualnie część łazienki albo kuchni. To też opcja niejako bezpieczna, bo ryfle na wszystkich ścianach mogłyby zdominować wystrój, a nawet nieco go przytłoczyć. Na fragmencie ściany - rozwiązanie jeszcze ciekawsze wizualnie!

Płytki ryflowane 3D tworzą wtedy bogatszą estetycznie kompozycję z innymi materiałami wykończeniowymi. Może to być jeden pionowy bądź poziomy pas na ścianie tylko w charakterze dekoracyjnym albo też optyczne wyróżnienie danej strefy (np. prysznicowej bądź kąpielowej z wanną). Inny przykład? Płytki ryflowane 3D nad pasem lamperii na całej szerokości ściany.

Z czym połączyć płytki ryflowane 3D?

Płytki ryflowane 3D to bardzo wdzięczny materiał do łączenia z innymi typami wykończenia ścian. Oto kilka przykładów:

Płytki ryflowane plus gładkie płytki ceramiczne - prosta droga do ciekawych, przyciągających wzrok kompozycji na ścianie. Można postawić albo na mocniejszy kontrast, albo większą spójność - np. poprzez wybór podobnej palety kolorystycznej.

Płytki ryflowane i drewno - dobry sposób na optyczne ocieplenie wnętrza. Ponadto płytki można ułożyć w strefach o największym kontakcie z wilgocią i zabrudzeniami, a drewno - w pozostałych. Praktycznie i efektownie!

Płytki ryflowane i metal - rozwiązanie godne polecenia we wnętrzach w stylu industrialnym. Zamiast metalu można oczywiście zastosować płytki ceramiczne lub panele ścienne z sukcesem go imitujące. Płytki ryflowane i szkło - więcej kontrastu, ale też blasku i elegancji! Ze szkłem jednak lepiej uważać w strefach mokrych. Powód? Trudniej utrzymać je w nienagannej czystości.

fot. Porcelanosa

Kolory i wzory

Płytki ryflowane 3D najczęściej dostępne są w jednorodnych kolorach. Wynika to z tego, że już same przestrzenne żłobienia mają istotny walor zdobniczy i właściwie nie ma potrzeby, by dodawać do tego grę kilku barw. Do wyboru mamy bardzo szeroką paletę kolorystyczną: od bieli przez kremy, beży, pastele, odcienie drewna, kamienia, betonu aż po mocniejsze i bardziej wyraziste granaty, szmaragdowe zielenie czy antracytowe szarości.

Oczywiście możemy też poszukać płytek bardziej zróżnicowanych kolorystycznie, jednak najczęściej są to albo różne odcienie jednej barwy, albo graficzne nawiązania do innych materiałów wykończeniowych (jak drewno czy kamień). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by np. w jednym pomieszczeniu wykorzystać płytki ryflowane 3D z dwóch linii czy kolekcji, czyli o całkiem innych barwach. Ryfle najczęściej ułożone są pionowo bądź poziomo. Spotkamy też żłobienia skośne - wtedy płytki mogą imitować chociażby efekt jodełki, znanej z paneli podłogowych i ściennych. Bardziej dynamiczne wizualnie kompozycje bazują też na ryflach ułożonych pod różnymi kątami.

fot. Opoczno

Jak czyścić płytki ryflowane?

Płytki ryflowane 3D są nieco bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości, niż standardowe płytki ceramiczne. W żłobieniach może się bowiem gromadzić więcej zabrudzeń, w tym osadów kamiennych. Niemniej sam typ wykończenia powierzchni nie różni się tu szczególnie od tej znanej z płytek klasycznych. Innymi słowy - czyszczenie samo w sobie nie jest trudne. Istotne jest przy tym regularne odkurzanie oraz mycie - wystarczy stosowanie delikatnych środków czyszczących. Płytki mają oczywiście solidne i trwałe powierzchnie, niemniej lepiej unikać silnych detergentów oraz ostrych gąbek i szczotek.

fot. Baldocer

A może płytki 3D na podłogę?

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by płytki ryflowane 3D układać też na posadzce. Pytanie tylko, czy to ma sens ze względów funkcjonalnych? Odpowiedź - niekoniecznie. Nierówna powierzchnia ze żłobieniami mogłaby być kłopotliwa na co dzień. Są jednak strefy, gdzie ryflowania na części płytek mają swoje mocne uzasadnienie. Przykładowo stosuje się je na tarasach, by zachować lepszą antypoślizgowość, a także w roli stopnic na schodach (z analogicznego powodu).

Autor
Płytki ryflowane 3D - jak je zaaranżować, z czym połączyć i jak czyścić?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...