Tkaniny, skóry czy ekoskóry różnią się między sobą nie tylko kolorami i wzorami, ale także jakością i właściwościami. Najtańsze będą meble z obiciami tapicerskimi ze standardowych tkanin. Najdroższe zwykle są skóry, ale ceną mogą im dorównywać tkaniny specjalne, wyróżniające się wzorem lub właściwościami.

Obecnie najpopularniejsze jest mikrowłókno (mikrofaza, mikrofibra) - typ nowoczesnych tkanin, który cechuje wyjątkowo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i rozciąganie. Ma też powłokę (np. teflonową) zapobiegającą zabrudzeniom, uodporniającą na wchłanianie wody, dzięki czemu materiał jest łatwiejszy do czyszczenia (nie wierzmy jednak za bardzo sprzedawcy, który wmawia nam, że z jasnej tkaniny bez problemu zmyją się nawet plamy z czekolady).

Sofa Lutetia z kolekcji Maxalto - B&B Italia, INTERSTYLE HOME Sofa z kolekcji Grappa - ETAP SOFA Sofa Next - Iker, ALMI DÉCOR

Sofa Lutetia z kolekcji Maxalto dostępna w skórze naturalnej oraz w szerokiej gamie tkanin, charakteryzuje się unikatowym wykończeniem szwów, projekt Antonio Citterio, B&B Italia, INTERSTYLE HOME, 23 000 zł

Sofa z kolekcji Grappa tapicerowana skórą naturalną, z głębokim i sprężystym siedziskiem oraz ruchomymi oparciami, które można dowolnie dopasować do pozycji siedzącego, ETAP SOFA, od 8599 zł

Sofa Next z miękkimi poduchami, tapicerowana aksamitnym materiałem, wym.: 172 x 100 cm, wysokość 67 cm, Iker, ALMI DÉCOR, 8100 zł

Obicia tapicerskie z mikrowłókien są miękkie i sprężyste, dlatego nie tak szybko poddają się lubiącym drapać meble domowym czworonogom. Jednak i one mają swoją wytrzymałość. Warto więc wybierać meble, z których pokrycie można zdjąć i uprać bądź wymienić na nowe.

Mimo nowoczesnych i coraz bardziej praktycznych tkanin, od lat, niezmiennie, modna jest naturalna skóra - oznaka luksusu. Gwarantujące klasyczną elegancję skórzane pokrycie "oddycha", jest przyjemne w dotyku, trwałe, łatwo też można je wyczyścić. Niestety, reaguje na zmiany wilgotności, dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry środkami natłuszczającymi.

Klasę mebla podkreśla nie tylko wysokiej jakości tkanina lub skóra, ale też sposób tapicerowania. Od dłuższego czasu modne są pikowania i najróżniejsze przeszycia, często ozdabiane wydatnymi napami lub kryształkami, które dodają meblom elegancji.

Zanim kupisz

  • Decydując się na obicie tapicerskie, pomyśl o domownikach - jeśli masz dzieci albo zwierzaki o ciemnej sierści, unikaj bardzo jasnych kolorów, twoimi sprzymierzeńcami będą wzory i melanże.