Dążąc do wygody, człowiek eksperymentował z kształtem drewnianych siedzisk i oparć. Próbował stosować wgłębienia i wypukłości, ale żaden z twardych mebli nie mógł się nawet równać z materacem, uginającym się pod ciężarem ciała. Aż pojawiły się połączenia materaca z ławą i materaca z krzesłem, czyli pierwsze meble tapicerowane.

Dziś bez mebli tapicerowanych nie wyobrażamy sobie dobrze urządzonego domu. Bywają elementem jadalni, bo przecież na miękkim krześle zdecydowanie wygodniej się siedzi, (co ma znaczenie podczas długich rodzinny biesiad). Często pojawiają się też w gabinecie w postaci tapicerowanych foteli, a także w sypialni, gdzie przydaje się nie tylko miękki fotel czy puf, ale przede wszystkim komfortowe łóżko z obitymi pianką i miękką tkaniną zagłówkiem oraz ramą.

Sofa Xplora - Elitis, SML CONCEPT Kanapa z kolekcji Monterey - ALMI DÉCOR Rozkładana, modułowa sofa Nevada - Softline, ATAK DESIGN
Sofa Xplora zrobiona na ramie z topoli i metalowych sprężynach, poduchy wypełnione pierzem. Możliwość zamówienia w dowolnym obiciu z oferty tkanin Elitis, wym.: 242 x 102, wysokość 82 cm, Elitis, SML CONCEPT, ok. 17 000 zł Kanapa z kolekcji Monterey tapicerowana tkaniną barny w kolorze 14 aubergine, siedzisko i oparcie ozdobione pikowaniami, wym.: 260 x 125 cm, wysokość 75 cm, ALMI DÉCOR, 8690 zł Rozkładana, modułowa sofa Nevada, którą łatwo zamienić w łóżko, w kolekcji znajdują się także dodatkowa leżanka oraz podnóżek, Softline, ATAK DESIGN, 6715 zł

Nowoczesny salon dla relaksu

Salon to przestrzeń wypoczynkowa, wspólna dla wszystkich domowników, ale też miejsce, do którego wstęp mają goście, dlatego ważna jest jego funkcjonalność i uroda. Wiele zależy od najbardziej okazałych elementów salonu, a jednocześnie najbardziej potrzebnych, którymi są meble wypoczynkowe.

Meble wypoczynkowe powinny być rozłożyste, bo takie zapewnią największy komfort. Siedząc w wąskim foteliku, nie zdołamy przecież obejrzeć do końca nawet niezwykle interesującego filmu. Co innego, gdy mamy do dyspozycji obszerny miękki wygodny fotel z podłokietnikami, w którym możemy się niemal schować, wygodnie opierając plecy i głowę na odchylonym od pionu oparciu. I oczywiście podnóżek - rzecz niezbędna do pełnego relaksu.

W wieloosobowej rodzinie szczególnie się przydaje duża kanapa. Może być narożna, z elementem typu szezlong, na którym jedna osoba może się wygodnie wyciągnąć. Bardzo pomocne są wszelkie dodatki i udogodnienia - np. szerokie podłokietniki ze schowkiem na drobiazgi lub nakładką, pozwalającą postawić filiżankę z kawą.

Przy oglądaniu telewizji (a salon często bywa jednocześnie pokojem telewizyjnym), wręcz nieocenione są wysokie oparcia kanapy lub regulowane zagłówki. Można zmieniać ich wysokość (co pozwala korzystać z nich osobom o różnym wzroście) oraz stopień odchylenia.

Sofa Ballo - KLER Sofa Honesty - Busnelli, SQUARE SPACE Nowoczesny fotel bujany z podnóżkiem - Meble Plus. Projekt Studio Iste, ISTE 
Sofa Ballo o masywnej, nowoczesnej formie wspartej na metalowych nóżkach, wyposażona w regulowane zagłówki, KLER, od 9371 zł Sofa Honesty na ramie wykonanej z litego wielowarstwowego drewna i płyty wiórowej, siedzisko z pianki poliuretanowej o zróżnicowanej gęstości i z poliestru, dostępna w kilku rozmiarach i różnych tapicerkach, Busnelli, SQUARE SPACE, od 17 800 zł Nowoczesny fotel bujany z podnóżkiem - Program 0302 - zadziwiający formą, wygodny i funkcjonalny. Laureat nagród Design Roku i Fotel Roku 2012 w konkursie Meble Plus. Projekt Studio Iste, ISTE, cena dostępna u producenta

Bardziej oficjalnie meble w nowoczesnym salonie

Jeśli zależy nam na tym, by salon pełnił przede wszystkim rolę wizytówki domu, musimy położyć nacisk na wzornictwo mebli. Nie oznacza to oczywiście, że fotele i sofy będą niewygodne, ale trzeba mieć świadomość, że dla pięknej bryły zagraniczni i polscy projektanci poświęcają elementy poprawiające komfort siedzenia - szczególnie dotyczy to oparć.

Współczesne trendy sprzyjają niewysokim rozłożystym kanapom o bardzo niskich oparciach i nieproporcjonalnie głębokich siedziskach. Te modne meble są przeciwieństwem tradycyjnych kanap, z wysokimi oparciami i nie tak głębokimi siedziskami.

Mebel modułowy - Projekt Studio Iste, ISTE Narożna modułowa sofa z kolekcji Nago - BOCONCEPTł Sofa modułowa Reporte - HELVETIA FURNITURE
Mebel modułowy, składa się z różnych elementów, które można dowolnie łączyć. Na całej długości siedzisko jest wysuwane, co daje więcej przestrzeni do wypoczynku. Projekt Studio Iste, ISTE, cena dostępna u producenta Narożna modułowa sofa z kolekcji Nago z wysokim oparciem i składanymi zagłówkami, dostępna w wielu rodzajach skór i tkanin obiciowych, BOCONCEPT, od 13 990 zł Sofa modułowa Reporte z możliwością regulowania głębokości siedzisk poprzez przesuwane oparcia, dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej naturalnych skór, HELVETIA FURNITURE, od 6755 zł

Nie wszyscy będą skłonni uznać te nowoczesne wersje za wygodne, szczególnie że siadając na nich (a właściwie w nich), często zapadamy się w niezwykle miękkie siedzisko, co skutecznie utrudnia wstawanie. Niższe osoby zmuszone są przyjąć na takiej kanapie pozycję półleżącą, natomiast wyższe będą miały kolana na poziomie ramion i w żaden sposób nie skorzystają ze zbyt niskiego oparcia. Faktem jest, że kanapa o takich odwróconych proporcjach wygląda elegancko i nowatorsko.

Zaletą nowoczesnych, modnych mebli wypoczynkowych jest często ich modułowość. Pozwala ona na różne kombinacje, których możemy dokonywać nawet sami. Wystarczy, że odłączymy od całości jeden prosty element, który zmieni swoją funkcję z siedziska na puf lub niski stolik pomocniczy. Wiele modułowych mebli można znacznie przeobrażać, np. tworząc z sofy łóżko dzienne lub dwa połączone szezlongi. Kombinacji i pomysłów jest właściwie tak wiele, jak wiele jest tego typu mebli.

Zanim kupisz zestaw wypoczynkowy do salonu:

  • Wybierz taki zestaw wypoczynkowy, który gabarytami i kolorem nie przytłoczy pomieszczenia;
  • Jeśli lubisz częste zmiany lub twój salon spełnia rozmaite zadania, kup modny i funkcjonalny zestaw modułowy.