Podłoga to element wnętrza, na który właściwie zawsze patrzymy, nie sposób go pomijać wzrokiem. To dlatego przed wyborem parkietu, desek, paneli czy płytek musimy się dobrze zastanowić, jak powinny one wyglądać.

Podłoga musi wiele wytrzymać, choć wytrzymałość i rodzaj materiału możemy oczywiście uzależnić od rodzaju pomieszczenia (więcej musi znieść posadzka w kuchni czy podłoga, na której stoi krzesło lub fotel do pracy). Bardziej wytrzymały jest gres niż zwykłe płytki podłogowe (tylko gres nie zawiedzie nas w kuchni, kiedy na posadzkę spadnie np. tłuczek do mięsa).

W gabinecie, o ile nie planujemy w nim dywanu czy wykładziny, mogą się nie sprawdzić panele laminowane. Laminat może nie wytrzymać ciągłego przesuwania fotela (nawet tego na gumowych kółkach) i po prostu się zetrzeć. Drewno jest znacznie solidniejsze, szczególnie warto polecać drewno lite, które można wielokrotnie odnawiać.

  Podłoga z kolekcji Perspectiv Wide ULW1535 - Quick-Step   Skórzana podłoga Torlys Lether - Dekorian
Drewniana deska trójwarstwowa Dąb Apricot Sorbet z kolekcji Smaki Życia o lekko szarym wybarwieniu i dosyć wyraźnym rysunku słojów.Pokryta naturalnym olejem jest odporna na zniszczenia i łatwiejsza w renowacji, wym.: 13 x 109,2 x 1,4 cm, BARLINEK, 214 zł/m2   Podłoga z kolekcji Perspectiv Wide ULW1535 w kolorze Dąb Jasny Poranny, deska o wym. 137,6 x 19 cm, szybka i łatwa w montażu dzięki systemowi Uniclic, QUICK-STEP, 119,95 zł/m2

  Skórzana podłoga Torlys Lether wykonana ze skóry w 100% pozyskiwanej w procesie recyklingu, występuje w 12 wzorach, od delikatnego beżu do głębokiej czerni, w wersji gładkiej lub z fakturą, DEKORIAN, 465 zł/m2

Gdy już mamy położoną podłogę, zwykle przymierzamy się do kupna drzwi. Taka kolejność jest naturalna, ale nie zawsze najlepsza. Warto skorelować odcień drewna podłogi z odcieniem drewna skrzydła drzwi. Zatem idealnie by było zamówić oba te elementy wykończeniowe razem, w jednej firmie, która wykonuje specjalne, indywidualne zamówienia. To jednak łączy się ze sporymi kosztami, dlatego na rynku pojawiły się już alternatywne propozycje firm, które oferują standardowe zestawy w postaci paneli i idealnie dopasowanych do nich drzwi wewnętrznych.

Zanim kupisz

  • Wykończenie domu jest kosztowne, dlatego trzeba dobrze zaplanować budżet - przeznaczając środki na drewnianą podłogę, pamiętajmy, by wystarczyło ich również na drewniane drzwi.