Najbardziej skuteczne są przesłony zewnętrzne, ponieważ chronią okna przed nagrzewaniem się; są to rolety i żaluzje zewnętrzne oraz markizy. Przesłony wewnętrzne - rolety, żaluzje, werticale - również pomogą nam w walce z upałem, ale nie zasłaniają szyb, które nagrzewają się najmocniej i oddają ciepło do wnętrza.

Rolety zewnętrzne redukujące ilość ciepła nawet o 94%, od 1259 zł, VELUX

Rolety zewnętrzne

Opuszczone całkowicie zamykają dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia, ale jeśli są zbudowane z profili perforowanych, to nawet kiedy są zamknięte, wpuszczają nieco światła oraz umożliwiają wentylację. Najczęściej są produkowane z blachy aluminiowej lub z PCW, rzadziej z blachy stalowej lub drewna. Można sterować nimi ręcznie lub elektryczne (włącznikiem, pilotem). Jeśli będą uruchamiane elektrycznie, mogą być włączone do systemu automatyki domowej i połączone z czujnikami nasłonecznienia, co umożliwia zaprogramowanie automatycznego podnoszenia lub opuszczania w określonych porach czy w razie nieobecności gospodarzy.
Również zimą rolety zewnętrzne mają korzystny wpływ na dom, ponieważ tworzą dodatkową warstwę izolacji, ograniczając straty ciepła nawet o 30 procent.

Markizy i markizolety

Tylko częściowo chronią przed nagrzewaniem, ale za to nie zasłaniają widoku z okna, zacieniają taras czy balkon, pozwalają przeczekać niewielki deszcz. Są wykonywane z tkaniny poliestrowej pokrytej lakierem akrylowym, zaimpregnowanego materiału akrylowego albo z wodoodpornej folii połączonej z tkaniną. Kąt ich nachylenia może być regulowany, w zależności od rodzaju markizy nawet do 160 stopni. Do osłaniania bardzo nasłonecznionych okien, balkonów, loggii przeznaczone są markizy balkonowe, do dużych tarasów i ogrodów letnich - markizy tarasowe.

Markizoleta VMZ Solar, zapewnia 8-krotnie wyższą ochronę przed słońcem niż rolety wewnętrzne; system uruchamia się automatycznie w zależności od nasłonecznienia, od 2939 zł, FAKRO Markilux Syncra Planet, markiza wolno stojąca (nie wymaga zamontowania do ściany), każda strona może być obsługiwana niezależnie od siebie, konstrukcja stała o szerokości 4 m - około 8950 zł, konstrukcja obrotowa o szerokości 4 m - około 13 050 zł, markiza o szerokości 4 metry i wysięgu 3 metry - 990 zł, silnik - 10 170 zł, MARKILUX

Odmianą markiz są tzw. pergole, które różnią się od markiz tym, że mają dodatkową ściankę frontową. Rodzajem zewnętrznej ochrony przed słońcem jest tzw. markizoleta, czyli połączenie rolety i markizy - do wybranego momentu zasłania okno jak roleta, a powyżej tworzy się markiza. Jako roleta chroni przed nasłonecznieniem, a otwarcie części markizowej zapewnia dobry widok na zewnątrz. Przeznaczone są do montażu na oknach pionowych, szczególnie wysokich. Sposób montażu i sterowania jest taki jak w roletach zewnętrznych.

Markiza tarasowa Markilux 5010, maksymalna szerokość 700 cm, maksymalny wysięg 400 cm, elegancka i bardzo stabilna, polecana do osłony dużych powierzchni, około 12 860 zł za markizę o szerokości 4 metry i wysięgu 3 metry, MARKILUX Markiza tarasowa Family Evo, chowana w aluminiowej kasecie, która chroni przed zabrudzeniem, kąt nachylenia do 40 stopni, 2762 zł za wymiar 260 x 150 cm, DRAGON 

Żaluzje zewnętrzne

To drogie rozwiązanie, stosowane głównie w budynkach biurowych. Żaluzje takie regulują dopływ światła do wnętrz i sterują kątem jego padania. Zapewniają też elewacjom bardzo nowoczesny i oryginalny wygląd. Nie będą więc pasować do budynków o klasycznej architekturze, na przykład stylizowanych na polski dworek. Żaluzje takie mają lamelki szerokości od 5 do 15 cm, wykonane z elastycznego aluminium grubości 0,45 mm. Połączone są one linkami. Ich ustawienie reguluje się ze środka pomieszczenia.

Okiennice i shuttersy

Przy zamkniętych nocą okiennicach można otworzyć okna i wietrzyć pomieszczenia bez obawy, że ktoś nieproszony wejdzie do domu lub że do środka wpadnie chmara owadów. W dzień dobrze izolują od słońca, wpuszczając jednocześnie część światła do wnętrza. Szczególnie dobrze wyglądają w oknach budynków o klasycznej architekturze. Okiennice są produkowane z naturalnego drewna (najczęściej sosnowego) albo z profili z PCW. Rodzajem okiennic są shuttersy, które są montowane wewnątrz pomieszczenia, na skrzydle okiennym lub przed oknem we wnęce. Ich kształt może być dostosowany do okna, nawet nietypowego, np. trójkątnego, okrągłego itp. Lamelki shuttersów są ruchome (podobnie jak w tradycyjnych żaluzjach), można regulować dopływ światła, ustawiając je w odpowiedniej pozycji. Produkowane są z drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tworzywa sztucznego.

Aqualine, shuttersy, które pozwalają na regulowanie ilości światła w łazience, zapewniając równocześnie prywatność. Są ponadto odporne na wodę. Można bez obaw zamontować shuttersy w łazience tuż obok wanny
czy prysznica, JASNO SHUTTERS
Shuttersy oraz żaluzje mają podobne szerokości lameli oraz kolorystykę, dzięki czemu można je ze sobą łączyć, shuttersy
od 1570 zł/m², żaluzje od 950 zł/m²,
JASNO SHUTTERS

Werticale

Pełnią podobną funkcję jak tradycyjne żaluzje, ale mają szersze i ustawione pionowo lamelki. Zazwyczaj są one wykonane z papieru, tkaniny szklanej lub poliestrowej. Od dołu montowane są delikatne obciążniki, dzięki którym pasy wertikali pozostają naprężone i wyprostowane. Wertikale poruszają się po szynie zamocowanej do nadproża lub sufitu. Lamelkami steruje się za pomocą sznurka lub plastikowego łańcuszka - można zmieniać ich położenie o 180 st., obracając je wokół osi, oraz rozsuwać i zsuwać.

Rolety wewnętrzne

Rozwinięte zatrzymują promienie słoneczne, dzięki czemu w pomieszczeniach jest ciemniej i chłodniej. W zależności od zastosowanego materiału mogą powodować częściowe lub całkowite zaciemnienie. Niektóre rolety są od strony okna pokryte błyszczącym tworzywem, które odbija promienie słoneczne, aby wnętrze mniej się nagrzewało. Rolety nawija się na wałki schowane w kasetach, które możemy mocować zarówno do ościeżnic i ram okiennych, jak i ścian czy sufitów. Te montowane do skrzydeł okiennych są o tyle wygodniejsze, że bez problemu da się szeroko otworzyć okno, które cały czas jest przesłonięte roletą. Oferowane są także rolety, które zwijają się harmonijkowo, nieco podobnie jak żaluzje - są to tzw. rolety plisowane.

Żaluzje aluminiowe Basic, 257 zł netto za żaluzję 100 x 150 cm, DORMAX Żaluzje Rigari Alu, z lakierowanego aluminium, około 160 zł za żaluzję 100 x 150 zł, SUPERLINE