Na początku roku Instytut Pantone, uważany za autorytet w zakresie trendów kolorystycznych przygotował kompozycję barw, która będzie królowała w 2017 roku. Powstało kilka gotowych zestawień, w których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W tym roku, podobnie jak w poprzednim na topie pozostają pastele, a także rozmyte kolory, które przypominają obrazy malowane akwarelami.

Niezwykle popularne stały się również aranżacje, w których odnajdziemy relaks i wyciszenie - wszystko to za sprawą najnowszych trendów zwróconym w stronę natury i ekologii. Warto więc postawić na naturalne akcenty w kolorze głębokiej zieleni i ziemi. Odchodzimy od surowego porządkowania przestrzeni, zastępując je wygodą i harmonią z otaczającym światem, tworząc przytulny klimat.

Kominek - aranżacja pomieszczenia Kominek - aranżacja pomieszczenia

Postaw na otwartą przestrzeń, w której granice wyznaczają meble

Wszechobecny minimalizm i maksymalnie otwarta przestrzeń - tak dosłownie można opisać kolejny trend, który można było zauważyć na większości tegorocznych światowych targów. Projektanci podkreślają, że istotą takiej aranżacji jest połączenie kilku pomieszczeń tj. salon kuchnia i jadalnia, tworząc z nich jedną całość, w której granice wyznaczają meble. Dzięki temu nawet niewielkie mieszkanie stanie się optycznie większe i jaśniejsze.

- Dużą przestrzeń łatwo zaaranżować poprzez tworzenie stref o danej funkcji. Z większą trudnością przychodzi nam dzielenie powierzchni w małych mieszkaniach i dawnych zabudowach mieszkaniowych. Zamiast tradycyjnej ściany w sypialni oddzielającej pokój od części dziennej możemy zastąpić ją szklaną, zamykaną materiałową kurtyną. Poprzez takie rozwiązanie na co dzień otrzymujemy więcej przestrzeni, natomiast w przypadku wizyty gości łatwo oddzielamy część sypialnianą od gościnnej – doradza Joanna Jurczyk. To co istotne to również otwartość na różne style. Dzięki temu wnętrza będą charakteryzowały się funkcjonalnym minimalizmem w nowoczesnym wydaniu.

Jawar Aero Jawar Aero

Zaaranżuj przytulne, ale nowoczesne wnętrze z kominem w tle

Niezwykle istotnym elementem, który każdemu pomieszczeniu nada niepowtarzalnego charakteru jest kominek. Jeśli lubicie oryginalne wnętrza, w którym odgrywa on główną rolę koniecznie zainwestujcie w taki w nowoczesnej odsłonie. Typowe kominki są zazwyczaj zabudowywane, mając na celu zasłonięcie nieatrakcyjnego połączenia z kominem. Obecnie na rynku pojawiły się ciekawe rozwiązania, które nie wymagają zabudowywania tej części, a sprawiają że nadają one industrialnego charakteru całemu wnętrzu.

-Wykorzystanie nowoczesnej technologii, w której łączenia rur komina są praktycznie niewidoczne sprawia, że pasuje on do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Projekt komina Jawar Aero został opracowany wspólnie z partnerami ze Skandynawii, którzy przykładają dużą wagę do designu. Dlatego istotne było stworzenie takiego rozwiązania, które sprawi, że komin będzie bardziej atrakcyjny i jednocześnie stanowić będzie ozdobny element dekoracyjny, uzupełniający wystrój każdego wnętrza - mówi dr Paweł Jarzyński, Prezes zarządu Jawar.

Kominek - aranżacja pomieszczenia Kominek - aranżacja pomieszczenia

Mieszaj i miksuj style

Zgodnie z najnowszymi trendami można zaobserwować powrót do natury. Bazę wnętrz będą stanowiły więc naturalny kamień i ściany z betonowym wykończeniem – ciekawą propozycją jest stworzenie jednej ściany z białych lub czerwonych cegieł, które wprowadzą surowy, a zarazem bardzo nowoczesny klimat. Szlachetność drewna łatwo można przenieść w dekoracje wnętrz.

- Decydując się na wprowadzenie drewnianych elementów postawmy na ultra cienkie konstrukcje i te o zaokrąglonych kształtach. Świetnie sprawdzi się tutaj oryginalna lampa, rama lustra czy blat stołu w ciemnym odcieniu. Nawiązanie do natury to również zbliżenie się do naturalnych barw poprzez szare ziemiste kolory, intensywne zielenie, wciąż modne żółcie, a w nadchodzącym sezonie odważne pomarańcze i rozmyte błękity oraz fiolety. Fototapety stają się bardzo mocnym akcentem, należy jednak pamiętać aby posługiwać się nimi z umiarem - komentuje Joanna Jurczyk, architekt i doradca projektowy z firmy Archeton.

Kominek - aranżacja pomieszczenia Kominek - aranżacja pomieszczenia

Postaw na dodatki w żywych kolorach

W trakcie urządzania wnętrz, w których trzymacie się stonowanych barw na ścianach i sufitach warto postawić na kolorowe dodatki, takie jak zasłony czy poduszki, które sprawią, że mieszkanie będzie miało przytulny klimat. Żywe kwiaty i rośliny dodadzą pomieszczeniu uroku, a kilka stylowych dodatków wprowadzi taktownej rozmaitości.

Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością - chodzi o stworzenie idealnej równowagi. Istotnym elementem, które z pewnością nada przyjemnej atmosfery jest oświetlenie - już na etapie planowania aranżacji wnętrza warto skupić się, aby strumienie naturalnego światła padały na strefę wypoczynkową. Należy zadbać również o oświetlenie dodatkowe - halogeny w ścianach i lampy dodadzą przytulności i sprawią, że wnętrze będzie bardziej otwarte.