Kominek to jeden z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych wnętrza. Kojący widok ognia wprowadza do pomieszczenia wyjątkową atmosferę, koi nerwy i uspokaja. Z przyjemnością siadamy przy nim w chłodny, jesienny dzień czy zimowy wieczór. Kominek w domu to zarówno ozdoba, jak i doskonałe źródło ciepła. Jak wybrać najlepszy model i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przestronny salon z miękką kanapą, puszystym dywanem i odgłos trzaskającego drewna – kto nie marzy o kominku w domu? Szczególnie w mroźny wieczór, kiedy możemy ogrzać się, zapatrzeć w ogień, odstresować po ciężkim dniu, docenimy ten klimat. Natomiast w cieplejsze dni kominek będzie ozdobą wnętrza, dodającą mu stylu i elegancji. Jeszcze do niedawna decyzję o posiadaniu kominka trzeba było podjąć na etapie budowania domu lub liczyć się z większym remontem, aby przebudować komin. Dzisiaj możemy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jak jest np. biokominek. Którą opcję wybrać do swojego domu? Dowiedz się więcej o kominkach marki KRATKI.

Piece wolno stojące – opcja dla oszczędzających przestrzeń

Jedną z najpopularniejszych form kominków są piece wolno stojące, dawniej zwane kozami. Choć nazwa ta w pierwszej chwili może kojarzyć się raczej ze starym sprzętem, w rzeczywistości już od lat można zdobyć estetyczne, wręcz designerskie modele, które pasują do nowoczesnych wnętrz. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które z dowolnego powodu nie chcą lub nie mogą u siebie zamontować zwykłego kominka – chociażby ze względu na konieczność oszczędzania przestrzeni. Jedyne, co jest konieczne (i o czym zapominać w żadnym razie nie można), to możliwość połączenia z przewodem kominowym.

Piece wolno stojące występują w dwóch podstawowych wersjach – żeliwnej i stalowej. Materiał to jednak tylko jedno z kryteriów wyboru odpowiedniego modelu. Innym, nie mniej ważnym, jest deklarowana przez producenta sprawność spalania. To właśnie ona mówi, ile ciepła da się konkretnym piecem uzyskać w trakcie spalania opału. Rozsądne wartości zaczynają się od 70 procent, choć zdarzają się modele, w których przypadku sprawność jest zdecydowanie wyższa.

Hipnotyzujący ogień w twoim domu
Piec wolno stojący Thor, fot. Kratki.pl

Kominek zamknięty da więcej ciepła

Jeśli chcemy, aby kominek pełni rolę nie tylko dekoracji, ale także ogrzewał dom warto wziąć pod uwagę kominek zamknięty, czyli tzw. wkład kominkowy. Wykonany z materiałów odpornych na wysokie temperatury, np. ze stali lub żeliwa. Poszczególne urządzenia różnią się mocami, sprawnościami, rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek oraz elementami dekoracyjnymi. Dzięki mnogości form bez problemu znajdziemy model idealnie pasujący do wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest kominek z tzw. płaszczem wodnym, który podłącza się do centralnego ogrzewania. Pozwala to na ogrzewanie ciepłem kominka całego domu. Kominki zamknięte są bardzo efektowne, mogą być narożne lub przeszklone z trzech stron lub drzwiczkami typu gilotyna tzw. lift up - zamykanymi i otwieranymi do góry. Atrakcyjne zamknięcia stanowią dodatkową ozdobę we wnętrzu.

Kominek zamknięty
Kominek zamknięty, fot. Kratki.pl

Biokominek – dla domów bez komina

Nowoczesne, ekologiczne biokominki to idealne rozwiązanie dla wnętrz, w których wcześniej nie było możliwości instalacji takiego ogrzewania. Nie wymagają podłączenia do komina, dlatego można je montować w każdym pomieszczeniu w domu, a także na tarasie, balkonie czy w mieszkaniu w bloku. Biokominki działają na przyjazne środowisku biopaliwo, które nie emituje zapachu ani dymu, a po wypaleniu nie pozostawia popiołu. Ponadto w niektórych modelach można stosować olejki zapachowe, co jeszcze bardziej podnosi komfort użytkowania kominka. Modele przybierają często bardzo atrakcyjną, oryginalną formę, co sprawia, że będą doskonałą ozdobą wnętrza, wprowadzając do niego wyjątkową atmosferę. Są one przede wszystkim bardzo proste i bezpieczne w użytkowaniu. Dużą zaletą jest ich mobilność oraz różne wersje: do zawieszenia na ścianie, zabudowy, jak i wolno stojące.

Oczywiście opcji kominkowych może być więcej – ciekawym rozwiązaniem jest np. kominek kaflowy lub piec wolno stojący, potocznie zwany kozą. Najważniejsze jest, żebyśmy zdecydowali się na model, który będzie odpowiadał potrzebom całej rodziny oraz spełniał wymogi techniczne. Wtedy będziemy cieszyć się nie tylko jego atrakcyjnym wyglądem, ale także otaczającym nas ciepłem.