Wyjątkowy urok świętom nadają dekoracje i odpowiednie zaaranżowane wnętrza domu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym w twoich czterech ścianach zapanuje prawdziwie świąteczny klimat.

Zapach żywej choinki, migające światełka, unoszący się aromat piernika i cynamonu... Boże Narodzenie to jeden z najbardziej magicznych momentów w roku. Jak wynika z badań CBOS dla ponad połowy Polaków (53%) okres ten kojarzy się przede wszystkim z rodziną oraz pielęgnowaniem tradycyjnych zwyczajów, takich jak dzielenie się opłatkiem i spożywaniem wigilijnych potraw (98%)1.

Boże Narodzenie to bardzo wyjątkowy czas w roku, dlatego wiele osób zaczyna przygotowania do świąt już na kilka tygodni przed pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Lista zakupów, porządki, poszukiwania prezentów - wszystkie te elementy wymagają od nas odpowiedniej organizacji i czasu.

W przedświątecznej gorączce warto również pamiętać o dekoracjach, które wprowadzą nas w iście świąteczny nastrój. Aby to zrobić nie potrzebujemy wprowadzać dużych i kosztownych zmian. Wystarczy zadbać o kilka dodatków, które sprawią, że w naszych wnętrzach zapanuje ciepły i przytulny klimat. Miękkie poduszki i koce, nastrojowe światło, kilka świeczek o zapachu pomarańczy lub goździków oraz klimatyczne ozdoby będą strzałem w dziesiątkę.

Przygotowujemy dom na święta - Kolory

Rok 2018 we wnętrzach zdecydowanie należy do głębokich, ciemnych kolorów takich jak granat, kobalt, szmaragd a nawet czerń. Trend ten widoczny jest również w przypadku ozdób świątecznych.

Ciemne barwy doskonale komponują się z innymi, często wykorzystywanymi w okresie świątecznym kolorami takimi jak biel, srebro, czerwień no i oczywiście złoto. Planując dekorację naszego domu zwróćmy jednak uwagę, aby nie wprowadzić do niego kolorystycznego chaosu - wybierzmy dwa, trzy motywy przewodnie i przy nich zostańmy.

Miłośnicy jasnych wnętrz w stylu eko również znajdą coś dla siebie - w opozycji do głębokich ciemnych barw stoi wciąż niewychodzący z mody styl skandynawski. Jeśli jest on bliski naszemu sercu zaaranżujmy wnętrze, w którym dominującym kolorem będzie biel (można go połączyć np. ze srebrem) oraz dekoracje z naturalnych materiałów takich jak drewno, papier, len czy juta.

Przygotowujemy dom na święta - świąteczna roślinność

Czym byłyby święta bez choinki? 97%2 Polaków deklaruje, że nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez ozdobionego bombkami zielonego drzewka.

Jednak dekorując wnętrze możemy pokusić się również o inne roślinne akcenty - gałązki jodły bądź świerku wsadzone w wazon oraz bardzo popularna gwiazda betlejemska będą pięknie prezentować się w salonie. Innym, bardzo efektownym zabiegiem jest powieszenie kolorowego wieńca np. na drzwiach wejściowych - taka ozdoba już od progu będzie zapowiedzią świątecznej atmosfery panującej wewnątrz domu.

Przygotowujemy dom na święta - wigilijny stół

Wigilijny stół to szczególne miejsce. W końcu bez niego, żadne spotkania w gronie najbliższych nie mogłyby się odbyć. Dlatego warto zadbać o to, aby dla każdego starczyło przy nim miejsca (nie zapominając również o tradycyjnym, pustym krześle i nakryciu dla niespodziewanego gościa).

- Najbardziej uniwersalny jest oczywiście stół rozkładany, którego powierzchnię możemy z łatwością zmieniać w zależności od potrzeb, dzięki prowadnicom synchronicznym, ułatwiającym jego rozkładanie - mówi Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu Meble Wójcik.

- Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga wygospodarowania odpowiednio dużego miejsca - na ustawienie prostokątnego stołu dla sześciu osób potrzeba około 7 m2, natomiast na stół dla ośmiu około 10 m2 - dodaje.

Innym pomysłem jest zakup stołu okrągłego - optycznie zajmuje on mniej miejsca niż prostokątny, jednak najlepiej prezentuje się, gdy ustawimy go na środku pomieszczenia. Wymóg ten sprawia, że jest on mniej uniwersalny niż prostokątny, który bez problemu można dosunąć do ściany.

Przygotowujemy dom na święta - oprawa dla świątecznych dań

Obowiązkowo na wigilijnym stole musi pojawić się 12 tradycyjnych potraw. W tym miejscu również warto zastanowić się nad odpowiednią oprawą dla świątecznych dań. Do tego celu z pewnością przydadzą się takie elementy jak ozdobne serwetki, tasiemki, świece, a nawet bombki - wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.

- Jeśli mamy stół o ładnym drewnianym blacie warto go wyeksponować. W tym wypadku można zrezygnować z obrusu na rzecz ozdobnego bieżnika, kolorowej serwety lub podkładek pod same talerze - dodaje Ewelina Wójcik dyrektor marketingu Meble Wójcik. Uzupełnieniem całej aranżacji będzie stroik umieszczony na środku stołu. Możemy go kupić lub wykonać własnoręcznie z gałązek świerku, szyszek i świeczek.

Przygotowujemy dom na święta - oświetlenie

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się ze światłem lampek choinkowych. Jednak tego typu dekoracja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla świątecznego drzewka. Sznur lampek będzie pięknie prezentował się również na półce lub zawieszony wokół lustra czy okna. Bardzo efektownym rozwiązaniem jest także wpuszczenie zwiniętych w kulę lampek choinkowych do szklanej misy lub wazonu.

- Delikatne światło wprowadza do wnętrza niepowtarzalny klimat, który nie tylko sprawdza się w okresie świąt. Aby nadać naszemu wnętrzu wyjątkowy charakter, warto zdecydować się na wprowadzenie klimatycznego oświetlenia na stałe do naszego domu np. poprzez zastosowanie w pomieszczeniu komód z dodatkową funkcją podświetlenia przeszklonych witryn. Ciepły blask lampek LED nie tylko będzie bardzo efektownym, dodatkowym źródłem światła w salonie lub jadalni, ale również pięknie podkreśli zawartość półek np. bogatą kolekcję odświętnej zastawy stołowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wspólne chwile spędzone w gronie rodziny czy przyjaciół będą upływały w ciepłej i przyjemnej atmosferze, nie tylko w okresie świąt - tłumaczy Ewelina Wójcik.

Pomysłów na wprowadzenie świątecznej atmosfery w domu jest naprawdę wiele. Dlatego nie ważne, czy zdecydujemy się na eleganckie bombki, czy inspirowane naturą drewniane dekoracje, każda z nich wprowadzi do naszego domu radosny, bożonarodzeniowy nastrój.

Pamiętajmy jednak, co tak naprawdę jest najważniejsze w tych dniach - rodzinna i spokojna atmosfera - ozdoby mają tylko za zadanie umilić nam ten wyjątkowy czas spędzony z bliskimi.

1 Źródło: CBOS, "Boże Narodzenie 2017", grudzień 2017
2 Źródło: CBOS, "Boże Narodzenie 2017", grudzień 2017