Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych polskich świąt - radosne i kolorowe. Zieleń, pisanki, bazie i stulone jeszcze kwiaty tulipanów przypominają o budzącej się do życia przyrodzie. Wprowadźmy ten nastrój na wielkanocny stół i cieszmy się nim podczas świątecznego śniadania. Podpowiadamy jak zaaranżować stół wielkanocny i jakie dekoracje wybrać z okazji tego Święta.

Wielkanoc - święta z wiosną pod rękę. Jak ona, symbolizują odnowę i odrodzenie. Zapewnijmy wielkanocnym spotkaniom niecodzienną oprawę. Wystarczy kilka pomysłów i szczypta fantazji, by stworzyć aranżację nie tylko piękną, ale także niepowtarzalną i bardzo osobistą.

Co roku inne. Ruchome, więc kapryśne jak aura wiosennego kalendarza. Witamy je w deszczu lub w słońcu; zdarzało nam się nawet lepić zające ze śniegu! Łączy je jedno: święta wielkanocne przenika nastrój oczekiwania. Na słońce, ciepło, na coroczne odrodzenie.

Ich symbolika, pełna powagi, ale też nadziei, potrzebuje szczególnej scenografii. Wielkanocny stół ma być elegancki i uroczysty - tego wymaga tradycja. Sprawmy, by był także piękny i wyjątkowy.

Święta w pastelach
Od kilku sezonów wielkanocne aranżacje stołu obfitują w pastelowe odcienie. Ten trend nadal będzie nam towarzyszył. Fot. Westwing

Zastawa stołowa na stół wielkanocny

Na wielkanocny stół wybierzmy wyjątkową świąteczną zastawę - może być zdobiona, ale nie musi, bo dekoracji i kolorów z pewnością nie zabraknie.

Jej wybór zależy od tego, jaki charakter ma mieć wielkanocny stół - rustykalny, który doskonale pasuje do tych świąt, czy może klasyczny, elegancki. W pierwszym przypadku możemy pozwolić sobie na wykorzystanie naczyń dekorowanych świątecznymi symbolami.

W drugim - lepiej wyjąć z kredensu elegancką, ponadczasową białą zastawę stołową i białe szkło, a przy każdym nakryciu ustawić nieduże bukieciki, które będą nawiązywały do Wielkanocy.

Złoto króluje
Złote sztućce znakomicie wkomponują się w pastelowe tkaniny i uzupełnią elegancką zastawę. Fot. Westwing

Naczynia i sztućce nie muszą być szlachetne ani kosztowne: w roli ozdobnego akcentu dopuszczalne są nawet plastiki. Eksperymentujmy i bawmy się pomysłami!

Tekstylia na stół wielkanocny

Zadbajmy, aby zastawa stołowa i dodatki tekstylne ze sobą współgrały. Do serwisu z roślinnym ornamentem pasować będzie obrus z podobnym motywem. Oczywiście wzory nie muszą, a nawet nie powinny, być identyczne.

Serwis w kwiaty będzie pięknie wyglądał na obrusie z dekoracją z zielonych wici. Urodę białego porcelanowego serwisu bez zdobień podkreśli nieco ciemniejszy obrus, na przykład w kolorze delikatnego beżu lub w pastelowym odcieniu.

Jeśli nie mamy takiego obrusu, wykorzystajmy dekoracyjne podkładki pod talerze. Z kolei obrus umajony kwiatowym motywem zyska w zestawieniu ze stonowanym i prostym w formie serwisem.

Wiosenny luz
Lniane, delikatne obrusy nadadzą naszemu stołowi lekkości. Fot. Westwing

Dekoracje na stół wielkanocny

Ten jeden raz nie mamy wątpliwości: pierwsze było jajko! Na wielkanocnym stole jego prymat jest bezdyskusyjny. Tyle, że musi to być jajko "ubrane od święta".

We love minimalism!
Czasem tak niewiele trzeba, aby stworzyć oryginalną kompozycję. Białe jajko, kilka piórek i marker transparentny to przepis na udaną aranżację! Fot. Westwing

Kupowanie ozdobnych pisanek sprawia przyjemność, ale znacznie większą frajdą jest ich wspólne ozdabianie. Znajdźmy wolną chwilę na tę radosną wiosenną twórczość; zabawmy się w artystów - z przyjaciółmi i z rodziną. Dzieciaki będą szczęśliwe, a nasze wielkanocne śniadanie zyska niepowtarzalną oprawę.

Co do wazonu?
Do wielkanocnego wazonu możemy włożyć zarówno żywe, jak i sztuczne dekoracje. Oprócz tradycyjnych bazi i gałązek do łask wraca biała trawa pampasowa. Fot. Westwing

Tworząc oprawę dla świątecznych spotkań, warto trochę pofantazjować.

Kwiaty na stół wielkanocny

W roli dekoracji wielkanocnego stołu niezastąpione będą rośliny: przecież mamy wiosnę! Niech między nakrycia wpełznie bluszcz, niech pojawi się zimozielony berberys. Jadalnia ożyje, a my poczujemy tchnienie ciepłego wiatru, nawet jeśli za oknem rozpęta się kwietniowa burza.

Roślinne dekoracje, a szczególnie żywe kwiaty, gałązki, trawa czy zioła to bardzo ważny element wielkanocnego stołu. Szczególnie efektowne są duże jednorodne pęki kwiatów, np. hiacyntów.

Elegancja na najwyższym poziomie
Monochromatyczne aranżacje są w tym sezonie bardzo modne. Wart pokusić się o dodatki i kwiaty w tej samej nucie kolorystycznej. Fot. Archidzieło

Hiacyntom należy się zresztą szczególna uwaga. Ponieważ są szczególnie piękne i trwałe, często zastępują inne typowo wiosenne kwiaty, takie jak tulipany i żonkile. Są też wyjątkowo wdzięcznym obiektem do tworzenia kompozycji. Można przy tym wykorzystać zarówno hiacynty cięte, jak i całe, razem z okazałymi cebulkami, które warto wyeksponować np. w dużym przezroczystym wazonie. Ponieważ Wielkanoc to święto budzącego się życia, na miejscu są miniaturowe klomby z wysianych w półmisku ziół czy donice z żonkilami lub fiołkami.

Sposobów na piękny wielkanocny stół jest bardzo wiele. Ostatecznie prawie wszystko zależy od naszej pomysłowości, a ciepłe promienie wiosennego słońca z pewnością pobudzą wyobraźnię.

Złoto i już!
Złote wzory na talerzach, detale szkle i błyszczące sztućce to wybór dla prawdziwych wielbicieli tego surowca. Fot. Archidzieło