Jakie kolory kojarzą się ze świętami?

Mówiąc o świątecznych kolorach, każdemu z nas zapewne przyjdzie do głowy konkretny pakiet barw, które kojarzą mu się w jakiś sposób ze świętami. Najprawdopodobniej większość, o ile nie wszyscy wymieniliby w takim eksperymencie dokładnie te same barwy, gdyż w okresie przed świętami przewijają się one non stop. Jakie to jednak kolory? Przede wszystkim to czerwony kojarzy nam się najbardziej ze świętami.

Zaraz po nim najpopularniejszym świątecznym kolorem jest także ciemnozielony. Do tej dwójki dołączają też różne inne kolory, które zwykle występują już jako dodatkowe elementy, urozmaicające te dwie główne świąteczne kolory. Mowa tu o takich kolorach jak, chociażby biały, srebrny czy też złoty.

Warto wiedzieć, iż te wszystkie kolory nie wzięły się z niczego. Rzeczywiście zdecydowana większość dekoracji świątecznych występuje właśnie w takiej kolorystyce, co powtarzane jest z roku na rok i pewnie nie prędko się zmieni. Dlaczego jednak to akurat te kolory są uznawane za iście świąteczne? Czerwony kojarzyć się może zapewne ze strojem Świętego Mikołaja czy jego saniami, zielony zaś rzecz jasna z choinką.

Jeśli chodzi z kolei o biały kolor, można powiedzieć, iż nawiązuje on, chociażby śnieg, ale również i białą brodę Świętego Mikołaja czy nawet pomponik na jego czapce. Dawno już przyjęło się, iż to właśnie biały w komplecie z czerwonym, bądź także w trójce dodatkowo z ciemnozielonym stanowią idealne świąteczne połączenie kolorystyczne, stąd tak wiele ozdób czy akcesoriów świątecznych występuje właśnie w takiej kolorystyce.

Czerwony jako wiodący świąteczny kolor

Kolor czerwony, tak jak już wcześniej wspomniano, to kolor ściśle nawiązujący do stroju Świętego Mikołaja. Mimo iż prawdziwy Święty Mikołaj, który był niegdyś biskupem, wyglądał nieco inaczej niż ten, który znany jest nam dziś, to właśnie wizerunek współczesnego Mikołaja rozpowszechniany jest praktycznie wszędzie - w reklamach, na opakowaniach różnych produktów, czy też nawet na dziecięcych rysunkach i kolorowankach.

To właśnie z charakterystycznym strojem tego popularnego Mikołaja, kojarzony jest kolor czerwony, który w okresie przedświątecznym widoczny jest praktycznie bez przerwy, czy to w sklepach, czy na ulicy, czy nawet jeśli chodzi o dekoracje w prywatnych domach. Przed Bożym Narodzeniem wszystko jest czerwone, stąd też chcąc udekorować swój dom na święta, warto trzymać się tej ogólnie przyjętej tradycji i rzeczywiście wykorzystywać dużo czerwieni kupując bądź tworząc swoje własne dekoracje.

Bożonarodzeniowe dekoracje w wybranych kolorach

Święta Bożego Narodzenia, poza kolorami kojarzą nam się również z różnymi konkretnymi przedmiotami czy symbolami. Chociażby ściśle powiązany z tą tematyką jest wizerunek renifera, zwłaszcza tego z czerwonym nosem. Co więcej, bardzo mocno kojarzone są również prezenty, pierniki, czy przede wszystkim bogato ozdobiona choinka. Warto więc udekorować swój dom, nawiązując do wszystkich tych świątecznych symboli, a także wykorzystując wspomniane już kolory na święta.

Zdecydowanie to bogata i kolorowa choinka jest najważniejszą świąteczną dekoracją, powiązaną przy okazji z przepiękną tradycją, jednakże poza choinką do dekoracji wykorzystać można również wszelkiego rodzaju wstążki, łańcuchy kolorowe, dekoracje w kształcie prezentów, czy tak naprawdę wszystko, cokolwiek przyjdzie nam do głowy. Tworząc dekorację, warto pamiętać, iż nawet jeśli wykorzystamy wspomniane wyżej świąteczne kolory do udekorowania przedmiotów codziennego użytku, wystarczy to zdecydowanie, by stworzyć magiczny klimat świąt.