Fotel bujany - skąd się wziął i jaka jest jego historia?

Tak naprawdę pierwsze fotele bujane zaczęto produkować już wiele wieków temu - w średniowieczu, lecz najbardziej popularne stały się w XVIII wieku w Ameryce. Mocno kojarzony z fotelami bujanymi jest Benjamin Franklin, znany także z wynalezienia piorunochronu. Stworzył prawdopodobnie najbardziej spopularyzowany model fotela bujanego, gdyż do zwyczajnego krzesła typu windsor, czyli do krzesła z siodłowatym siedziskiem oraz kabłąkowym oparciem, dodał po prostu płozy, podobne, jakie dodawało się do bujanych koników dla dzieci. Wykreował on w ten sposób wręcz ikonę bujanego fotela, który w takiej właśnie formie znany jest do dziś.

Nietrudno zauważyć, iż koncepcja tego fotela wywodzi się tak właściwie z idei kołysek dla dzieci, czy też wyżej wspomnianych już koników na biegunach. Cała jego wyjątkowość polega właśnie na tym, iż poza tym, że jest on fotelem, w którym rzecz jasna można usiąść, można się również na nim delikatnie bujać, podobnie jak dzieci na konikach czy w kołyskach.

Do jakich wnętrz pasuje fotel bujany?

Jako iż w dzisiejszych czasach fotele bujane stały się na tyle popularne, iż występują już w naprawdę bardzo wielu modelach, nawet o całkiem różniących się od siebie modelach, pasować one mogą praktycznie do każdego wnętrza. To od nas więc zależy, jaki dokładnie fotel wybierzemy i w jakim wnętrzu postawimy, gdyż rzeczywiście rynek bujanych foteli jest na tyle wielki, iż ze spokojem każdy z nas znajdzie na nim coś dla siebie i dla swoich wnętrz.

Klasyczny fotel bujany, wykonany na przykład z drewna, wikliny, czy też rattanu rewelacyjnie sprawdzi się, chociażby we wnętrzach w stylu rustykalnym. Takie fotele również pasować będą rewelacyjnie na przykład na werandzie czy na tarasie. Bardziej ozdobne bujane fotele, obite materiałami czy mające metalowe płozy, rewelacyjnie wpasują się na przykład we wnętrza bardziej nowoczesne. Z kolei chcąc utrzymać w naszym mieszkaniu styl skandynawski czy fiński, najlepiej wykorzystać w tym celu zwykły szary fotel bujany z płozami wykonanymi z jasnego drewna.

O czym pamiętać kupując fotel bujany?

Decydując się na zakup fotela bujanego, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszy jest fakt, by zakupić fotel wykonany z jak najlepszych jakościowo materiałów, który będzie gwarantował nam wygodę, ale także przede wszystkim bezpieczeństwo. Taki fotel musi być bezwzględnie stabilny i nie może rozpaść się przy pierwszym bujaniu, dlatego wyjątkowo ważne jest, by był on możliwie jak najbardziej solidnie wykonany.

Wiadomo, iż przy wyborze mebli ważnym, a może i nawet dla niektórych najważniejszym kryterium jest także wygląd danego mebla. Nie ma się co oszukiwać, poza bezpieczeństwem i jakością wykonania, również w szczególności i to powinniśmy zwracać uwagę, kiedy chcemy zdecydować się na fotel bujany. Ma on być dla nas nie tylko funkcjonalnym meblem, ale także ozdobą naszego mieszkania, a więc powinien nam się podobać.

Gdzie postawić fotel bujany?

Tak jak już wcześniej wspomniano, fotele bujane mogą występować naprawdę w wielu różnych modelach, kolorach, a także mogą być tworzone z różnych materiałów. Wszystko to ma dość spore znaczenie w przypadku, kiedy zastanawiamy się, gdzie chcielibyśmy taki fotel postawić. Bujane fotele rewelacyjnie zapełniają na przykład sporą niezagospodarowaną jeszcze przestrzeń w większych pomieszczeniach, przez co wnętrza te nie wydają się dzięki nim puste. Uzyskują one odpowiedni klimat i charakter, przez co też stają się o wiele bardziej przytulne.

Co więcej, fotele bujane sprawdzą się też i w mniejszych pomieszczeniach, najlepiej, kiedy ustawiane są w kątach takich wnętrz. Również nadają im przytulności, lecz nie stają się wizualnie wyróżniającym się elementem pomieszczeń, a idealnie się do nich wpasowują. Poza wnętrzami fotele takie można postawić także w innych miejscach, chociażby na ganku, czy na tarasie, gdzie sprawdzą się równie dobrze. Warto jednak wtedy zadbać o to, by były one odpowiednio przystosowane do zmieniających się warunków pogodowych.

Czy fotel bujany nada się do pokoju dziecka?

Fotel bujany w pokoju dziecięcym może przynieść sporo korzyści. Przede wszystkim, kiedy dziecko jest malutkie, sprawdzi się rewelacyjnie do karmienia czy uspokajania dziecka, ze względu oczywiście na charakterystyczny ruch bujania, przypominający dziecku naturalne ruchy w łonie matki.

Warto pamiętać, iż takie delikatne kołysanie może relaksować nie tylko dziecko, lecz również i mamę. Co więcej, kiedy dziecko podrośnie, taki fotel także sprawdzi się idealnie w swojej roli. Może on odstresować dziecko po ciężkim dniu w szkole, czy być idealnym miejscem do czytania książek.