Zagadnienia w artykule:
 • A czy Ty wiesz czym właściwie jest home staging?
 • Co jest ważne w home stagingu?
 • Dlaczego warto przygotować dom do sprzedaży?

Kiedy przychodzi nam sprzedawać auto - wręcz automatycznie zabieramy się za jego czyszczenie, odświeżanie, naprawianie i przygotowywanie. Wiemy, że brak tego typu działań może spowodować, iż sprzedamy je za cenę dużo niższą niż wartość rynkowa. Dlaczego więc - kiedy chodzi o sprzedaż mieszkań słyszymy, że kupujący urządzi je po swojemu? Że „przecież ja chcę je sprzedać - więc nie będę w nie inwestował”? 

Paradoks? W mojej opinii wielki. Tak łatwo jest bowiem lekką ręką stracić dużo pieniędzy, które dzięki właściwemu przygotowaniu nieruchomości można jeszcze zmultiplikować. Ale jak to? Zacznijmy od początku! Czy uwierzyłbyś, gdybym powiedziała Ci, że wystarczy 7 sekund, aby zainteresować kogoś ogłoszeniem? Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz? Dokładnie tak jest! I tym właśnie zajmuje się branża home stagingu! Branża, która dziś - 9 stycznia obchodzi 52 lecie swojego istnienia!

Salon poddany metamorfozie Home Stagera, zdjęcia przed i po

A czy Ty wiesz czym właściwie jest home staging?

Home staging to sztuka przygotowania nieruchomości do szybkiej, skutecznej i zyskownej sprzedaży lub wynajmu. Ma na celu zmaksymalizować cenę i zminimalizować czas obecności Twojego domu na rynku.

Home staging to nie tylko modne hasło związane z designem; to klucz do uwolnienia pełnego potencjału nieruchomości w celu osiągnięcia sukcesu w sprzedaży lub wynajmie. Przyciągający wzrok wystrój i funkcjonalne układy tworzą emocjonalne więzi, szybszą sprzedaż i jeszcze lepsze ceny - gdzie wystrój wnętrz spotyka się z marketingową finezją!

Kuchnia poddana metamorfozie Home Stagera, zdjęcia przed i po

Większość nabywców nieruchomości - zanim w ogóle postawi stopę w jakimś mieszkaniu - spędza godziny przeglądając oferty w Internecie. Co to oznacza? Niezapomniane pierwsze wrażenie jest szalenie istotne. Domy i mieszkania powinny być przygotowane tak, aby w pierwszym kroku przyciągnąć klientów do samego kliknięcia w ogłoszenie. Dlatego tak ważna jest nie tylko właściwa stylizacja wnętrza, ale także wysokiej jakości zdjęcia czy filmy.

Gdy już zdecydują się obejrzeć nieruchomość dobrze, aby była to przestrzeń czysta, neutralna, ciepła i świeża. Sprzedaż mieszkania to bowiem nie sprzedaż bułeczek, ale sprzedaż emocji i nowego życia. Kluczowym jest, aby potencjalny klient rozkochał się w danym wnętrzu. Poleganie zatem na ludzkiej wyobraźni i przestrzennym widzeniu w zagraconym, nieuporządkowanym domu nie wystarczy, aby uzyskać efekt wow i najwyższą cenę na rynku! Jak mawia twórczyni Home Stagingu Barb Schwarz „Kupujący widzą tylko to co jest, a nie co mogłoby być”.

Łazienka poddana metamorfozie Home Stagera, zdjęcia przed i po

Wszystkie te czynniki pokazują dlaczego home staging staje się coraz ważniejszym elementem strategii marketingowej sprzedaży nieruchomości.

Niektórzy ludzie mają co prawda domy idealne jak na zdjęciach z katalogu, z najnowszymi kolorami, wykonane w wysokiej jakości materiałach, z pięknymi wykończeniami i meblami, ale w rzeczywistości większości z nas potrzebna jest pomoc w przygotowaniu i zaprezentowaniu naszych domów w najlepszym świetle.

Firmy zajmujące się home stagingiem oferują różnorodne usługi: od przygotowania koncepcji, częściowej stylizacji, poprzez konsultacje, przez projekt, pomoc w drobnych pracach, a także nadzór nad remontem czy prowadzeniu całościowego home stagingu wnętrza.

Uzyskanie efektu wow - nawet w starszym budownictwie jest kluczowym założeniem stagingu. Idea jest taka, aby w odpowiedzi na zapotrzebowanie wnętrza (po przeanalizowaniu i ustaleniu jaka jest grupa docelowa) stworzyć wnętrze, które zachwyca. Musimy pamiętać, że sprzedając mieszkanie sprzedajemy marzenie - o nowym, lepszym życiu.

Co jest ważne w home stagingu?

 • Odgracenie przestrzeni,
 • Naprawa usterek,
 • Uwypuklenie atutuów,
 • Depersonalizacja wnętrza,
 • Poprawa oświetlenia i wpuszczenie do wnętrza jak największej ilości naturalnego światła,
 • Zwiększenie poczucia przestronności,
 • Uporządkowanie wnętrza,
 • Uprzątnięcie przestrzeni,
 • Aranżacja i stylizacja wnętrza,
 • Profesjonalna sesja zdjęciowa.
Sypialnia poddana metamorfozie Home Stagera, zdjęcia przed i po

Dlaczego warto przygotować dom do sprzedaży?

Właściwe przygotowanie nieruchomości jest bardzo ważne przed wystawieniem Twojej nieruchomości na rynek - w końcu chcesz pochwalić się wszystkimi jej najlepszymi cechami! Czy zauważyłeś kiedyś, że w niektórych miejscach od chwili wejścia czujesz się jak w domu? Dom właściwie przygotowany wywołuje emocjonalną więź z potencjalnymi nabywcami, ułatwiając im wyobrażenie sobie w tej przestrzeni. Home staging powinien pozwolić im wyobrazić sobie swoją przyszłość w tym domu.

Co więcej, ta więź emocjonalna często przypieczętowuje transakcję także szybciej! Jak wiemy czas to pieniądz. Im dłużej nieruchomość pozostaje na rynku, tym większa szansa na spadek ceny. Inwestycja w home staging przyspiesza ten proces i sprawia, że ​​Twoja nieruchomość wyróżnia się na tle morza ofert.

Home staging przynosi korzyści kupującym i sprzedającym, ponieważ pomaga kupującym wyobrazić sobie życie w dobrze urządzonym domu i pozwala sprzedającym zarobić więcej pieniędzy na szybszej sprzedaży. Aby jednak szybko znalazła klienta - musi stać się atrakcyjną reklamą samą siebie. I właśnie o to chodzi w home stagingu - o znaczny wzrost wartości przy relatywnie niewielkim nakładom finansowym.

Według założeń, dobrze przygotowane mieszkanie sprzedaje się w czasie krótszym o 40%, a zysk z jego sprzedaży jest nawet o 17% większy niż normalnie. Paradoksalnie nie trzeba wydawać bardzo dużo, aby to osiągnąć. Właściwe dodatki, lampy i porządek - często dzięki tak niepozornym zmianom możemy znacznie podnieść wartość nieruchomości.

Czy zatem warto skupić się na procesie przygotowania nieruchomości do sprzedaży? Definitywnie tak. Czas i praca zainwestowane w home staging zwracają się bowiem wielokrotnie w bardzo krótkim czasie! Działając na rynku nieruchomości z przyjemnością obserwuję, jak właściwie przygotowane nieruchomości znajdują swoich nabywców w kilka dni.