Jak ochronić meble przed psem?

Ochronić meble przed psem jest zdecydowanie łatwiej niż przed kotem. Powód jest prozaiczny. Psy są podatne na naukę i chętnie korzystają ze zdobytej wiedzy, chcąc zadowolić właściciela. Już od szczeniaka powinno się wpajać psu zasady, których respektowania będzie oczekiwało się od niego w dorosłości. Poniżej podpowiadamy, jakie są sprawdzone sposoby na ochronę mebli przed psem.

Zakaz, ale konsekwentny. Pies jest zwierzęciem stadnym i musi respektować fakt, że w rodzinie podlega swojemu właścicielowi. To w gestii właściciela jest wprowadzenie zakazu wchodzenia na meble lub gryzienia nogi od stołu. Nie bójmy się nauczyć psa rozumieć używania komendy zakazu. Kiedy pies po zakazie zaniecha szkodliwego dla mebla działania, zostaje nagrodzony smaczkiem i pochwałą, wyrażoną przyjaznym tonem. Możemy użyć słowa zakazu „nie wolno” oraz wyrażenia pochwały słowem „brawo”, jeśli nas posłucha. Z czasem pies zrozumie, o co nam chodzi, ale tylko wtedy, kiedy będziemy konsekwentni.

Zakup narzuty lub pokrowca na sofę. Jeśli jednak pozwalamy wylegiwać się pupilowi na kanapie lub fotelu, przyda się przykrycie ich pokrowcem lub narzutą, co zapobiegnie wytarciu obicia meblowego oraz zaciągnięciu obicia pazurami.

Zakup legowiska, a nawet kilku. Rozległe, miękkie i wygodne legowisko powinno być prywatnym miejscem psa. To tam pies powinien spać i odpoczywać. Jeśli pupil ma kilka ulubionych miejsc wylegiwania się, warto kupić kilka legowisk i postawić je w tych miejscach. Oczywiście korzystanie z legowiska nagradzamy smaczkiem i pochwałą, aby utrwalić sukces.

Dbałość o brak nudy - rozrywka jest sprzymierzeńcem psa i właściciela. Zabawa z psem wzmacnia więzi, uczy zasad, pozwala korzystnie spożytkować nadmiar energii, ale także zajmuje psu czas, który mógłby spędzić na niszczeniu mebli. Na psią nudę eksperci polecają również kule smakule. To piłki z małymi otworkami, z których wypadają smaczki podczas zabawy.

Gryzaki, zakupione w sklepie zoologicznym, zaspokoją potrzebę psa w kontekście gryzienia i żucia. Gryzaki ograniczą obgryzanie przez psa nóg krzeseł i wyeliminują wygryzanie dziur w kanapie.

Cykliczne obcinanie pazurów. Nawet jeśli pies postanowi podrapać mebel, tępymi pazurami wyrządzi mniejsze szkody.

Zakup folii ochronnej przeciw drapaniu. Folia jest samoprzylepna i doskonale sprawdzi się na komodach, krzesłach, stołach oraz stolarskich elementach umeblowania. Jest przezroczysta, więc po zamontowaniu jest niewidoczna. Chroni meble przed psimi pazurami. Chroni najlepiej, kiedy czworonogi mają systematycznie przycinane pazury, ponieważ wtedy pazury mają tępe zakończenia. 

Jak ochronić meble przed kocimi pazurami?

Koty z reguły nie obgryzają mebli, jednak kiedy zapytamy właściciela kota o drapanie kanapy, z pewnością usłyszymy głośne wzdychnięcie. Szczęśliwi posiadacze mruczków mają wrażenie, że nogi stołu, sofy, fotele i wszelkie meble to własność pupili, stworzona wyłącznie do drapania i zaciągania nitek na obiciu. Kota trudniej jest wyszkolić, niż psa, jednak nie oznacza to, że trzeba pogodzić się z meblami udekorowanymi zadrapaniami i frędzlami. Sprawdź, jakie są sposoby na kocie pazury, lądujące na meblach.

Drapaki, ale nie pierwsze lepsze. Trzeba zdać sobie sprawę z ważnej rzeczy. Kot nie drapie mebli w złej wierze. To naturalne zachowanie, mające na celu między innymi gimnastykę ciała i pozbycie się pustych pazurków. Nie wyeliminujemy drapania całkowicie, tak jak nie da się zmienić natury kota. Pomogą tu drapaki, z których koty chętnie korzystają, ale nie byle jakie drapaki. Najlepiej zakupić kilka, czyli drapaki pionowe, poziome i skośne, które ustawione w pomieszczeniu, gdzie przebywamy, pozwolą drapać kotu powierzchnie pod naszą kontrolą. Idealnie, jeśli drapaki będą zróżnicowane pod względem faktury.

Do wyboru mamy drapaki kartonowe, sizalowe, jutowe, bawełniane, lniane i sznurkowe. Drapaki powinny być duże, solidne, stabilne i ustawione w centralnej części pomieszczenia, aby stanowiły atrakcyjną alternatywę dla mebla, który kot lubi drapać. Bardzo dobrze sprawdzą się również pionowe maty do drapania, które zostają zawieszone na ścianie. W trosce o aranż mieszkania możemy nabyć dizajnerską matę lub drapak, który wkomponuje się w styl wnętrza.

Mata narożna do drapania na kanapę. Mata narożna, przymocowana na oparciach kanapy, które koty szczególnie lubią drapać, ochroni obicie przed zniszczeniem.

Odstraszacze na koty, niekoniecznie te sklepowe. Niektórzy właściciele mruczków od razu powiedzą „próbowałem takiego w sprayu, nie działa”. Nie oznacza to jednak, że nie działa na wszystkie koty. Jeśli jednak nasz kot ignoruje ten potencjalnie nieprzyjemny dla niego zapach, możemy użyć odstraszaczy własnoręcznie wykonanych. Szukając metodą prób i błędów, może okazać się, że kot boi się taśmy dwustronnie przylepnej, której kawałki nakleimy na kanapie w miejscach drapania i pupil więcej nie podejdzie do kanapy. Na niektóre koty działa folia aluminiowa położona na komodzie, czy blacie. Warto wypróbować ten sposób, jeśli chcemy zniechęcić kota do wskakiwania na meble.

Folia na meble. To sposób, który proponowaliśmy przy ochronie mebli przed psami, sprawdza się również w przypadku kotów, szczególnie jeśli systematycznie przycinamy kotu pazury. Okazuje się, że w sprzedaży można kupić również folię ochronną, którą można przymocować do oparć kanapy.

Śliska narzuta lub pokrowiec na meble. Koty nie lubią śliskich okryć mebli, dlatego możemy wyeliminować dwa problemy za jednym zamachem. Mianowicie drapanie kanapy przez kota i wylegiwanie się na niej.

Czy wiesz, że niektóre meble są odporne na zwierzęce pazury?

Konkretnie chodzi o tkaniny obiciowe, które padają najczęstszą ofiarą czworonożnych domowników. Powiedzmy sobie szczerze, jeśli coś jest odporne na ostre pazurki niezmordowanych w swych poczynaniach kotów, oprze się również z psim pazurom, które z natury są bardziej tępe.

Te tkaniny są bardziej niż standardowe, odporne na ścieranie i zaciągnięcia, a często także wodoodporne. Charakteryzuje je krótki włos i gęsty splot. Najpopularniejsze są welury, ale także welwety, szenile i floki. Największą pewność co do wytrzymałości tkaniny obiciowej w kontekście narażenia na zwierzęce pazury uzyskamy, odnajdując w nazwie lub opisie pojęcie „petproof”, co oznacza dosłownie „odporna na zwierzęta”. Te tkaniny również „nie łapią” sierści lub sierść łatwo jest z nich usunąć.

Autor
Wystarczą te proste sposoby, żeby ochronić meble przed psem i kotem. Poznaj je, a ocalisz kanapę, krzesła i stół!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...