Charlotte Perriand - pionierka nowoczesności
Charlotte Perriand zaczynała u boku Le Corbusiera, zachwycona jego ideą domu jako maszyny do mieszkania. Szybko okazało się, że sama świetnie potrafi połączyć zachwyt nad tym, co awangardowe, z potrzebami użytkowników. Meble jej projektu były eleganckie i nowoczesne, a jednocześnie funkcjonalne, ucieleśniające nową epokę, podobnie jak ona sama - praktyczna, wysportowana, z męską fryzurą i naszyjnikiem wykonanym samodzielnie z kulek łożyskowych.
Teraz tę wspaniałą postać i jej niezwykłe projekty przypomina paryska Fundacja Louis Vuitton.
Sztuka w rytmie disco polo
Miła melodia, nieskomplikowany aranż i prosty przekaz. Te cechy sprawiły, że disco polo podbiło serca Polaków, stając się właściwie narodowym gatunkiem muzycznym.
Po fali ogromnej popularności na początku lat 90. zeszło z głównej sceny muzycznej na moment, by przed kilku laty powrócić nowymi przebojami, które nuci cała Polska. Bez względu na wiek, status społeczny i gust muzyczny. Bo od disco polo nie ma ucieczki, zwłaszcza że promują je nawet media publiczne. Teraz trafiło na wystawę.
Muzeum Etnograficzne przygotowało ekspozycję, która przygląda się fenomenowi disco polo na tle przemian społeczno-gospodarczych lat 90. Zobaczymy materiały wizualne z tamtych lat, wzbogacone o współczesny kontekst. To opowieść o wolności, gustach i tożsamości.
Wystawa "Idzie młodość", czyli urok awangardy
Wystawa "Idzie młodość" w krakowskim Muzeum Narodowym jest opowieścią o krótkiej, ale intensywnej historii I Grupy Krakowskiej. Opowieścią o życiu i twórczości barwnej i nieprzeciętnej młodzieży, której losy, mocno ze sobą splecione, włączyły się w historię polskiej awangardy.
Zaprezentowano prawie 300 prac: rysunków, grafik, rzeźb, obrazów, w tym tradycyjnych, jak pejzaż i martwa natura, ale też prac abstrakcyjnych.
Wystawa "Into the Night" - kabaret i sztuka
Od momentu, kiedy powstały, kabarety rozpalały wyobraźnię wielbicieli damskich nóg, ukrywanych na co dzień pod długimi i strojnymi sukniami. Jednocześnie jednak rozbudzały także kreatywność twórców. W takich klubach bowiem gromadziła się bohema artystyczna, która dyskutowała o sztuce i literaturze, wymieniała prowokujące pomysły i tworzyła nowe formy ekspresji artystycznej.
Przygotowana przez londyńską Barbican Gallery wystawa "Into the Night" pokazuje właśnie tę kulturotwórczą rolę kabaretów, kawiarni i nocnych klubów - od Paryża przez Wiedeń, Berlin, Londyn i Rzym po Nowy Jork i Meksyk.