Sztuka nowoczesności, sztuka w rytmie disco polo, urok awangardy i połączenie sztuki i kabaretu. Te wystawy będzie można obejrzeć w 2020 roku w Polsce i na świecie!

Charlotte Perriand - pionierka nowoczesności

Charlotte Perriand zaczynała u boku Le Corbusiera, zachwycona jego ideą domu jako maszyny do mieszkania. Szybko okazało się, że sama świetnie potrafi połączyć zachwyt nad tym, co awangardowe, z potrzebami użytkowników. Meble jej projektu były eleganckie i nowoczesne, a jednocześnie funkcjonalne, ucieleśniające nową epokę, podobnie jak ona sama - praktyczna, wysportowana, z męską fryzurą i naszyjnikiem wykonanym samodzielnie z kulek łożyskowych.

Teraz tę wspaniałą postać i jej niezwykłe projekty przypomina paryska Fundacja Louis Vuitton.

Charlotte Perriand, Jadalnia 28, 1927, © Adagp Paris 2019 © AChP; "Charlotte Perriand: Inventing a New World", Fondation Louis Vuitton, Paryż, do 24 lutego, www.fondationlouisvuitton.fr

Sztuka w rytmie disco polo

Miła melodia, nieskomplikowany aranż i prosty przekaz. Te cechy sprawiły, że disco polo podbiło serca Polaków, stając się właściwie narodowym gatunkiem muzycznym.

Po fali ogromnej popularności na początku lat 90. zeszło z głównej sceny muzycznej na moment, by przed kilku laty powrócić nowymi przebojami, które nuci cała Polska. Bez względu na wiek, status społeczny i gust muzyczny. Bo od disco polo nie ma ucieczki, zwłaszcza że promują je nawet media publiczne. Teraz trafiło na wystawę.

Muzeum Etnograficzne przygotowało ekspozycję, która przygląda się fenomenowi disco polo na tle przemian społeczno-gospodarczych lat 90. Zobaczymy materiały wizualne z tamtych lat, wzbogacone o współczesny kontekst. To opowieść o wolności, gustach i tożsamości.

Magdalena Shumme, "Pijaczki", 2006, wł. i fot. PME; "Disco Relaks", Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, do 1 marca 2020, www.ethnomuseum.pl

Wystawa "Idzie młodość", czyli urok awangardy

Wystawa "Idzie młodość" w krakowskim Muzeum Narodowym jest opowieścią o krótkiej, ale intensywnej historii I Grupy Krakowskiej. Opowieścią o życiu i twórczości barwnej i nieprzeciętnej młodzieży, której losy, mocno ze sobą splecione, włączyły się w historię polskiej awangardy.

Zaprezentowano prawie 300 prac: rysunków, grafik, rzeźb, obrazów, w tym tradycyjnych, jak pejzaż i martwa natura, ale też prac abstrakcyjnych.

Jonasz Stern, "Akt kobiecy", 1933, olej, płótno; "Idzie młodość! I Grupa Krakowska", Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, do 5 stycznie 2020, www.mnk.pl

Wystawa "Into the Night" - kabaret i sztuka

Od momentu, kiedy powstały, kabarety rozpalały wyobraźnię wielbicieli damskich nóg, ukrywanych na co dzień pod długimi i strojnymi sukniami. Jednocześnie jednak rozbudzały także kreatywność twórców. W takich klubach bowiem gromadziła się bohema artystyczna, która dyskutowała o sztuce i literaturze, wymieniała prowokujące pomysły i tworzyła nowe formy ekspresji artystycznej.

Przygotowana przez londyńską Barbican Gallery wystawa "Into the Night" pokazuje właśnie tę kulturotwórczą rolę kabaretów, kawiarni i nocnych klubów - od Paryża przez Wiedeń, Berlin, Londyn i Rzym po Nowy Jork i Meksyk.

Germán Cueto, "Máscara estridentista", ok. 1924, Colección Ysabel Galán, México, fot. Cortesia del Museo Frederico Silva Escultura Contemporeana, San Luis Potosi, Mexico; "Into the Night: Cabarets and Clubs in Modern Art", Barbican Art Gallery, Londyn, do 19 stycznia 2020, www.barbican.org.uk