Selina Rose jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych młodych talentów brytyjskiego designu. Od ponad pięciu lat prowadzi w Ware, niewielkim miasteczku w hrabstwie Hertfordshire, własne studio, w którym projektuje unikalne tekstylia ze spilśnionych włókien wełnianych zwanych potocznie filcem.

Przez lata ten naturalny materiał nie miał dobrej prasy. Kojarzył się w najlepszym przypadku ze sfilcowanym w wyniku nieumiejętnego obchodzenia się swetrem, a w najgorszym - z walonkami. Od jakiegoś czasu projektanci znów przywracają go do łask, zarówno w małej skali (torby, podkładki z filcu), jak i dużej (filcowe dywany, meble na usztywnionych stelażach).

Także Selina Rose postawiła na filc. Projektowane przez nią narzuty, ścienne panele, bieżniki i dywany są precyzyjnymi ażurowymi wycinankami inspirowanymi naturą. Inna technika wykorzystywana jest w przypadku poduszek. Na nich wzór nie jest wycinany, lecz drukowany trwałymi ekologicznymi farbami. Najnowszym pomysłem brytyjskiej projektantki są tapety z papieru pochodzącego z odzysku, drukowane w duże wyraziste wzory.

Motywy, które Selina Rose wycina w filcu, wskazują jednoznacznie na jej inspiracje. W serii Bloom i Botanica są to roślinne wzory - liście i kwiaty, galopujący koń jest wyróżnikiem serii Gee Gee, motyl - kolekcji Flutterby, a skowronek - Birdie. Jeżeli chodzi o kolorystykę, w jej projektach widać dwa wyraźne nurty: szarości i brązy, nawiązujące do kolorów ziemi, oraz ostre - bardzo ostatnio modne - turkusy, magenty, limonki.

Swoje studio włókiennicze Selina Rose założyła w 2005 roku. Od początku jej praca spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska, czego dowodem była specjalna dotacja Arts of Council, dzięki której firma rozkwitła i nadal bezustannie się rozwija. Kolejne wyrazy uznania przekładały się na prestiżowe nagrody: Homes and Gardens Classic Design w 2007 r., Craft Central’s Bright Ideas w 2008 roku oraz Grand Designs Awards w 2009 roku. O skali zainteresowania projektami Seliny Rose świadczą też dziesiątki publikacji w brytyjskiej prasie wnętrzarskiej.

Dla niej samej jednak ukoronowaniem dotychczasowej działalności było prestiżowe zamówienie ze strony architektonicznego giganta, firmy Arup (firma ta zaprojektowała m.in. Złote Tarasy w Warszawie) na ozdobienie filcowymi akustycznymi panelami sal posiedzeń oraz okien w ich nowej siedzibie w Londynie - 200 metrów bieżących fantazyjnych wycinanek!

Na stronie www.selinarose.co.uk można zamówić narzuty, podkładki, poduszki i inne produkty zaprojektowane przez Selinę Rose i wykonane w jej manufakturze. Przykładowe ceny, to: narzuta Botanica - 350 £ (ok. 1680 zł), dywan Bloom - 450 £ (ok. 2160 zł), tapety - 79 £ (ok. 380 zł).