Proste, praktyczne, dostosowane do konkretnych potrzeb, a zarazem zaawansowane technologicznie i innowacyjne. Takie są projekty Benjamina Huberta - designera, który wyprzedza przyszłość.

Kiedy w 2010 roku, w wieku 26 lat, założył własne studio projektowe Benjamin Hubert Ltd., miał już jasno sprecyzowany cel. Chciał tworzyć trwałe produkty, które będą nie tylko doskonale odpowiadały na ludzkie potrzeby, ale też wyznaczą zupełnie nowe ścieżki w myśleniu o procesie projektowym i produkcie. To świeże podejście zaowocowało współpracą z wieloma znanymi markami, takimi jak Nike, Google, Braun, Vitra Moroso, Cappellini czy Ligne Roset.

Benjamin Hubert (ur. 1984)
Urodzony w Wielkiej Brytanii, absolwent Wydziału Projektowania Przemysłowego i Technologii na Uniwersytecie w Loughborough. Od 2006 roku prowadzi własne studio, obecnie pod nazwą Layer, gdzie zajmuje się zarówno projektami na skalę przemysłową, jak i produkcją limitowanych edycji.

Samemu Hubertowi szybko zapewniło zaś miano jednego z ważniejszych przedstawicieli globalnej branży projektowej reprezentujących nowe pokolenie designerów. W 2015 roku powołał do istnienia studio Layer, nowoczesną platformę o szerokim i różnorodnym zakresie działania. W jego skład wchodzą m.in. projektowanie przemysłowe, elektrotechnika, instalacje, branding, UI (user interface design, czyli graficzne projektowanie interfejsów) i UX (user experience design, czyli projektowanie struktury doświadczeń użytkownika).

Tajemnica sukcesu Benjamina Huberta

Gdzie leży tajemnica sukcesu? Zapewne w połączeniu humanistycznego podejścia do projektowania z wykorzystaniem najnowszych technologii. Benjamin uważa bowiem, że dobry projekt powinien być przede wszystkim ponadczasowy i sprawiać przyjemność w codziennym użytkowaniu.

Hula to nowoczesny stołek obrotowy z regulacją wysokości, zaprojektowany dla hiszpańskiej marki Andreu World. Jest prosty w formie, bardzo wygodny, a jego nazwa pochodzi od hula-hoop, do którego kształtu nawiązuje podnóżek.

U podstaw pomysłu zawsze stoi dokładna analiza tego kto, w jaki sposób, dlaczego i w jakich warunkach będzie korzystał z konkretnej rzeczy czy usługi. Ludzkie potrzeby i pragnienia, ich zachowania, rytuały, makro i mikro trendy determinują tu formę i funkcjonalność. A w sukurs przychodzi mu zaawansowana technologia.

Studio Layer jest światowym liderem w dziedzinie innowacji technologicznych. Każdy z powstających tu projektów to przełom w swojej kategorii. Bez względu na to, czy jest to mebel, hulajnoga, wózek inwalidzki, miska dla kota czy wytwarzane przy użyciu drukarki 3D oprawki okularów idealnie dopasowane do twarzy konkretnego użytkownika.

Autor
Benjamin Hubert - designer, który wyprzedza przyszłość
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...