Wyważona konstrukcja, precyzja łączenia, naturalny materiał. Stół AL 102 to piękny mebel wymyślony tak, by opierał się próbie mody i czasu.

Tradycyjne łączenie stolarskie

Symbolizujący markę Swallow’s Tail Furniture jaskółczy ogon to nawiązanie do tradycyjnego łączenia stolarskiego. Od kilku lat jej twórcy namawiają nas, byśmy wrócili do traktowania mebli jak przyjaciół na całe życie. Oni sami opierają się śmieciowemu jedzeniu, modzie z sieciówek, tandetnemu meblarstwu. Dlatego stół AL 102 autorstwa Piotra Grzybowskiego jest dokładnie taki, jakby mógłby stanąć w jego domu - solidny, trwały, dębowy. Mebel będzie pięknie się patynował wraz z upływem czasu, a jego forma jest na tyle uniwersalna, że "zagra" praktycznie w każdej stylistycznej orkiestrze.

Stół AL 102 składa się ze sferycznego dysku blatu wykonanego z litego dębu, który jest oparty na konstrukcji składającej się z sześciu elementów.

Fascynacja Dalekim Wschodem

Trochę widać w nim fascynację Dalekim Wschodem, trochę klasyczną fantastyką. Sam twórca żartobliwie mówi o nim "Alien", obcy. Niemniej te dwa odległe światy udało się w tym projekcie mądrze połączyć. Może dlatego, że tak jak we wszystkich pracach Grzybowskiego podstawą jest doskonałe stolarstwo.

Piotr Grzybowski
Ukończył Wydział Architektury Wnętrz wrocławskiej ASP. Projektowaniem mebli zajmuje się od 1999 roku, ale własne studio i manufakturę zaczął budować wraz z Magdaleną Hubką w 2012 roku, by dwa lata później stworzyć docenianą i nagradzaną markę Swallow’s Tail Furniture.

"W Swallow’s Tail Furniture nie ma mowy o rutynie czy designie na masową skalę produkcyjną. Naszym atutem jest to, że, tworzymy kolekcję i produkujemy ją. Jesteśmy odpowiedzialni za całość, dzięki temu nasze meble są wysokiej jakości, solidnie zaprojektowane i wykonane" " mówi Piotr Grzybowski.

Stół ST CALIPERS również został nagrodzony Must Have. Pandemia przyniosła jednak nowe wymagania i w tej chwili ten model stołu można zamówić z antyseptycznym blatem.

Uważa, że stół AL 102 to, jak wszystkie projekty marki, "mebel pod specjalnym nadzorem", bo od pierwszej kreski na papierze przez projekt w programie komputerowym i prace stolarskie po ostatnie szlify wykończeniowe znajduje się w jednych rękach. Rękach tak samo czułych, jak dłonie dawnych rzemieślników strugających w starych chałupach łączenia na jaskółczy ogon.

Autor
Odkrycia polskiego designu - kim jest Piotr Grzybowski, laureat nagrody must have?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...