Projekty Jaspera Morrisona stanowią esencję przedmiotów. Nie ma w nich niczego zbędnego i są doskonale przystosowane, żeby pełnić swoje funkcje, a tym samym sprawiać, żeby żyło nam się wygodniej i lepiej.

Wnętrze jasne, przestronne z dużą ilością drewna

Urządzanie wnętrz interesuje go od dzieciństwa. Zmysł estetyczny i otwartość na nowe rozwiązania ma po swoim dziadku, u którego w mieszkaniu w latach 60. odkrył skandynawskie wzornictwo. Podczas gdy przeciętny ówczesny londyński dom był ciasny i dość ponury, wypełniony dużą liczbą sprzętów oraz ciężkimi tkaninami, dziadek przyszłego projektanta, pracujący wówczas dla duńskiej firmy i zachwycony tamtejszym wzornictwem, stworzył dla siebie wnętrze jasne i przestronne, w którym mało było sprzętów, za to dużo drewna.

The Soft Modular Sofa wygląda jak typowa sofa modułowa i właśnie w tym tkwi jej siła. Ten uniwersalny mebel pasuje niemal do każdego wnętrza, fot. Vitra.

Jak wspomina Jasper Morrison: - Nagle poczułem się znacznie lepiej w tej przestrzeni i zdałem sobie sprawę, że w pewnych miejsca czuję się dobrze, a w innych nie. Jestem prawie pewien, że zostałem projektantem, aby mieć wpływ na otoczenie swoje i innych.

Jasper Morrison
(ur. 1959) Brytyjski projektant. Od 1986 prowadzi własne studio w Londynie. Pracował dla takich marek jak Alessi, Cappellini, Muji, Rosenthal, Samsung, Sony czy Vitra. Jego meble znajdują się m.in. w kolekcjach MoMA, Centre Pompidou czy Victoria & Albert Museum.

Duńskie klasyki designu

Teraz, kiedy sam ma kilka domów, urządza je klasykami designu, głównie duńskiego, ale są tam również meble, które zaprojektowali Charlotte Perriand, Enzo Marie czy Achille Castiglioni. No i oczywiście nie brakuje też własnych projektów Morrisona, które podlegają jego ciągłym testom. Bo, jak twierdzi, dopiero dzięki dłuższemu użytkowaniu można stwierdzić, czy dany mebel rzeczywiście dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu. A funkcjonalność jest dla Jaspera Morrisona najważniejszą cechą dobrego mebla.

Krzesło Evo-C (producent Vitra) to bardzo ergonomiczny model, wykonany z polipropylenu, fot. Marc Eggimann.
Do produkcji mebli Cork używany jest prasowany granulat, powstały z odpadów z produkcji korków do wina, fot. Jasper Morrison Studio.

Design demokratyczny

Morrison śmieje się, że jego główne zajęcia to oglądanie i projektowanie krzeseł. Zwykle pracuje nad kilkoma modelami jednocześnie. Oczywiście projektuje także inne meble, oświetlenie, naczynia, starając się, żeby wszystkie one były praktyczne, wygodne w użytkowaniu, proste w formie, solidne i starczały na długie lata. Luksusem gardzi, twierdząc że czerpanie radości z czegoś, z czego niektórzy są wykluczeni, jest zwyczajnie okropne. Bardzo go dlatego cieszy, że jego meble znajdują się w masowej produkcji - dzięki temu są przystępne cenowo i dostępne dla wszystkich. Bo najlepszy design to design demokratyczny.

Krzesło Reclaimed 1”, projekt dla Emeco, wykonane jest z materiałów z recyklingu, fot. Miro Zagnoli

 

Autor
Życie i twórczość Jaspera Morrisona - jakie projekty mu zawdzięczamy?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...