Jubileusz to dobra okazja, by poznać niezwykłe dzieło współczesnego designu - fotel San Luca autorstwa Achille i Pier Giacomo Castiglionich.

Jak powstał fotel San Luca?

Historia fotela San Luca to historia braterskiej współpracy.

Bracia Castiglioni - Livio (1911-1979), Pier Giacomo (1913 -1968) i Achille (1918-2002) początkowo pracowali w tercecie. Jednak po kilku latach Livio postanowił opuścić rodzinny team. W ten sposób powstał duet, który na trwałe zmienił oblicze nie tylko włoskiego, ale także światowego wzornictwa.

Achille i Pier Giacomo Castiglioni pracowali razem we wspólnym studio w Mediolanie. Wcześniej wszyscy trzej bracia, synowie znanego włoskiego rzeźbiarza, ukończyli wydział architektury mediolańskiej politechniki.

ACHILLE (1918–2002) I PIER GIACOMO (1913–1968) CASTIGLIONI
Mistrzowie włoskiego designu opracowali wiele projektów, które przeszły do historii wzornictwa.

W owym czasie to właśnie ten wydział kształcił nie tylko najlepszych architektów, ale także designerów. Kompleksowe podejście do projektowania sprawiało, że absolwenci architektury Politecnico di Milano radzili sobie z każdą skalą. Mogli więc projektować zarówno sztućce, lampy, fotele czy wieżowce.

Szkic fotela San Luca

Bracia Castiglioni postawili na wzornictwo. Nic dziwnego. W zniszczonych II wojną światową Włoszech potrzeby dotyczące nowoczesnych projektów były ogromne. Skromne studio braci Castiglionich mieściło się w samym centrum Mediolanu (dziś znajduje się tu muzeum). To właśnie tutaj Achille i Pier Giacomo stworzyli swoje najsłynniejsze dzieła.

Znani byli z poszukiwaniem nowoczesnych materiałów, ale także eksperymentowania formą. Przykładem ich poszukiwań kształtu idealnego jest fotel San Luca, który został zaprojektowany jako maszyna do wypoczywania.

Tapicerka jubileuszowej edycji fotela San Luca inspirowana została grafikami słynnego projektanta Maxa Hubera (1919–1992) z cyklu „Fale geofizyczne”. W Polsce mebel dostępny jest między innymi w Galerii Wnętrza we Wrocławiu.

Produkcja limitowanej edycji fotela San Luca

W 2018 r. miały miejsce dwie rocznice - setna urodzin Achille i 50. śmierci Piera Giacomo.

Z tej okazji producent fotela, firma Poltrona Frau (w Polsce jej produkty dostępne są między innymi we wrocławskiej Galerii Wnętrza) zdecydowała się na produkcję limitowanej edycji stu egzemplarzy mebla. Pięćdziesiąt wykonanych jest w kolorze białym z czarnym wzorem, a drugie pięćdziesiątka jest czarna z białym printem.

Niezwykła forma fotela oraz graficzna tapicerka tworzą ikoniczne dzieło designu XX i XXI wieku. Tutaj zestawienie dwóch wersji kolorystycznych tapicerki w wersji limitowanej.

Niecodzienna tapicerka wzorowana jest na dziełach Maxa Hubera, znanego projektanta graficznego. Był on bliskim przyjacielem braci Castiglionich i częstym bywalcem ich mediolańskiego studio, gdzie toczyło się życie artystyczne tej niekwestionowanej stolicy designu.

Autor
Historia fotela San Luca
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...