Znana prezenterka, Dorota Szelągowska, od lat gości w domach Polaków, urządzając ich domy, inspirując do zmian i podpowiadając, jak w swoich czterech kątach mogą żyć lepiej i wygodniej. Jak wyglądają te programy, gdzie są emitowane i czego dokładnie dotyczą?

Już w wieku 18 lat Dorota Szelągowska związała się z telewizją i mediami. Prowadziła słynny program Rower Błażeja, a także Polskie lato w TVP1, Pytanie na śniadanie w TVP2 i Dietosferę w Kuchnia TV. Od 2014 roku prowadzi programy telewizyjne o tematyce wnętrzarskiej. Prezenterka telewizyjna ma w swoim dorobku również felietony w magazynach Malemen, Pani, Olivia i Polska The Times

Jakie książki napisała Dorota Szelągowska?

Dorota nie tylko urządza domy, ale również pisze. W 2011 roku opublikowała wraz z Katarzyną Grocholą (jej matką) książkę Makatka. To jedyny w swoim rodzaju dialog dwóch kobiet, które realizują się w różnych rolach: matki i dziecka, dwóch matek, babci i matki. Dwa pokolenia, dwa style życia. Łączą je więzy krwi, różnią życiowe doświadczenia, tęsknoty, niepokoje. Wspólnie zarażają pasją życia, przywołują wspomnienia, opowiadają o ważnych dla siebie ludziach, miejscach i wydarzeniach.

Drugą publikację wydała w 2016 roku pt. Dorota was urządzi na święta. Jej najnowszą książką jest Miało być zabawnie, a wyszło jak zwykle z 2023 roku. Dorota Szelągowska, specjalistka od urządzania wnętrz, nie zawsze jest równie pomysłowa i profesjonalna w urządzaniu sobie życia. Była w trzech związkach, z których żaden nie przetrwał. Cierpiała na napady paniki. Przeszła kilka terapii. W swojej książce opowiada o wiecznym poczuciu niedopasowania. O presji i oczekiwaniach. O wewnętrznym krytyku, lęku przed zmianami i potrzebie samowystarczalności. O sto pięćdziesiątym czwartym scenariuszu na nowe życie.

Jakie będzie nowe wcielenie Doroty?

To będzie nie lada zaskoczenie dla wielu osób, którzy z wypiekami na twarzy śledzą, jak Dorota robi wnętrzarskie metamorfozy. Okazuje się bowiem, że prezenterka wystąpi w zupełnie innej roli od tych, do których przez lata nas przyzwyczaiła. 

3 marca, po dwunastu edycjach MasterChefa i ośmiu sezonach MasterChefa Juniora, ruszyła nowa odsłona programu, w którym jury będzie oceniało nastolatków. Ale nie tylko odsłona jest nowa. Nowa jest również jurorka. Obok Michela Morana i Tomasza Jakubiaka stanie Dorota Szelągowska

Dorota Szelągowska zaprezentuje się w nowej roli jako jedna z jurorów Master Chefa Nastolatki. Fot. KAPiF.pl

Uczestnicy programu będą walczyć o statuetkę, 35 tysięcy złotych oraz możliwość wydania własnej książki kucharskiej. Prócz zadań i wyzwań, które na nich czekają, pojawi się również wielu gości: Ewa Chodakowska, Martyna Wojciechowska, Przemysław Klima oraz Sofia Konecka-Menescal!  

Dorota gotuje?

Dlaczego akurat Dorota? Mało kto wie, ale prywatnie jest pasjonatką gotowania. W 2022 roku wraz z Gosią Molską wydała kulinarny e-book Nieznośna lekkość jedzenia wypełniony sezonowymi przepisami. Współprowadziła też program Wszystkiego słodkiego na antenie TVN, w którym widzowie mogli poznać przepisy na ciasta i desery oraz inspiracje na ich dekoracje.

- Ludzie się strasznie dziwią, że gotuję - wyznała w jednym z wywiadów. - To, że jesteś w stanie obsługiwać elektronarzędzia, nie oznacza, że nie umiesz dzierżyć patelni. Otóż gotuję od 6. roku życia. Kocham to robić.

Dorota Szelągowska razem z Gosią Molską

Gotowanie gotowaniem, jednak Dorotę niezmiennie kojarzymy z remontami. Na HGTV jej programy idą ramię w ramię z popularnymi zagranicznymi edycjami.

Jak się dostać do programu wnętrzarskiego Doroty Szelągowskiej?

Do większości programów zgłoszenie powinno zawierać kilka istotnych elementów. Po pierwsze, należy podać opis osoby zgłaszającej się, czyli informacje o sobie, jak również o swoich oczekiwaniach i marzeniach związanych z metamorfozą wnętrza. 

Następnie, ważne jest dostarczenie opisu mieszkania, które zostaje zgłoszone do przemiany. Tutaj należy opisać aktualny stan pomieszczeń, ich rozkład, a także wyrazić potrzeby i preferencje dotyczące projektu (w ramach tego opisu należy dostarczyć zdjęcia).

"Totalne remonty Szelągowskiej", fot. Piotr Czaja / Materiały prasowe TVN

Wymagany jest też kilkuminutowy filmik, w którym pokrótce opowiecie o sobie i pokażecie swój dom. Wysłanie takiego zgłoszenia jest pierwszym krokiem w procesie uczestnictwa w programie. To właśnie na podstawie tych informacji zgłaszający zostaną ocenieni. Wybrane osoby przejdą do kolejnych etapów selekcji. Dlatego warto zadbać o szczegółowe i interesujące zgłoszenie, aby zwiększyć szanse na zakwalifikowanie się do programu i spełnienie swojego marzenia o odnowionym i pięknym wnętrzu

Pełne zgłoszenie należy wysłać na adres mailowy dorotawasurządzi@tvn.pl lub domowerewolucje@tvn.pl (pierwsza część adresu zawsze jest tytułem programu, do którego się zgłaszacie).

Jak się zgłosić do Totalnych remontów Szelągowskiej?

To wyjątek od typowych zgłoszeń do innych programów. Tutaj nikt sam się nie zgłasza, ale zostaje zgłoszony przez rodzinę czy przyjaciół, którzy uważają, że nie tylko dana osoba zasługuje na taki remont, ale też po prostu go potrzebuje.

"Totalne remonty Szelągowskiej", fot. Piotr Czaja / Materiały prasowe TVN
"Totalne remonty Szelągowskiej", fot. Piotr Czaja / Materiały prasowe TVN

Do programu zgłaszane są osoby, które czynią dobro dla innych i nigdy nie odmawiają pomocy drugiemu człowiekowi, często kosztem własnych potrzeb. Remont domu lub mieszkania jest prezentem od ich bliskich, a wykonuje go Szelągowska razem ze swoją ekipą w około 5 dni. Do dnia nagrań obdarowywani nie są świadomi, że biorą udział w programie. 

Ile kosztuje remont zrobiony przez Szelągowską?

Nic. I dotyczy to każdego z programów prowadzonych przez Dorotę. Widzowie mogą się dziwić, bo prowadząca nie wybiera bynajmniej tanich materiałów ani mebli z najniższej półki. Ale Szelągowska rozwiewa wszelkie wątpliwości. Koszt całkowitej metamorfozy wnętrz, w tym zakup nowoczesnego wyposażenia, sprzętów oraz eleganckich dodatków pokrywa TVN. Właściciel mieszkania nie musi też płacić żadnego podatku.

Czy Szelągowska robi remonty dla osób prywatnych?

W Forcie 8 w Warszawie, który powstała w XIX-wiecznych koszarach na terenie Fortu VIII Służew, znajduje się pracownia, która jest centrum dowodzenia produkcji telewizyjnych i kampanii marketingowych, w które zaangażowana jest Dorota Szelągowska.

Studio projektowe Doroty Szelągowskiej na ul. Adama Mickiewicza w Warszawie, fot. Michał Bonikowski
fot. Michał Bonikowski

Równocześnie, w innej lokalizacji w Warszawie, tj. na ulicy Adama Mickiewicza na Żoliborzu, Dorota prowadzi własne Studio Projektowe oferujące klientom indywidualnym oraz firmom i instytucjom pełen zakres usług związanych z projektowaniem wnętrz – konsultacje i projekty, z nadzorem autorskim i aranżacją dekoratorską. 

fot. Michał Bonikowski
fot. Michał Bonikowski

Jaki programy wnętrzarskie prowadzi obecnie Dorota Szelągowska?

Dla kogo są Totalne remonty?

Rekordy popularności biją Totalne remonty Szelągowskiej. Obok remontu, który śledzimy na bieżąco, ten program porusza jeszcze jedną ważną kwestię. Szelągowska pomaga najbardziej potrzebującym osobom, którzy poświęcając się dla innych, sami żyją w opłakanych warunkach. Nierzadko są to osoby po przejściach, na przykład wychowane w domach dziecka. Program często jest bardzo wzruszający, w którym sama Dorota nierzadko ma łzy w oczach. 

 
 

Obecnie mija już 6. sezon tego programu, który według Nielsen Media zgromadził średnio 653 tysięcy widzów. Program zapewnił stacji pozycję lidera w grupach komercyjnych. TVN będzie go kontynuował. Jego kolejny sezon pojawi się jesienią 2024 roku. W przeszłości program nadawano zarówno jesienią, jak i wiosną. Od jesieni 2022 roku – m.in. ze względu na długi okres preprodukcji – cykl jest emitowany raz w roku. Ale stare odcinki można obejrzeć na kanale TVN Style.

Niektóre wnętrza, które na pierwszy rzut oka wyglądają na całkowicie beznadziejne przypadki, Dorota potrafi przeobrazić nie tylko w piękne i modne, ale przede wszystkim funkcjonalne, odpowiadające na najpilniejsze potrzeby ich mieszkańców. Niedawno ekipa Doroty musiała się zmierzyć z 17-metrowym mieszkaniem Kasi. Mieszkaniem najmniejszym w historii programu. 

17-metrowe mieszkanie po remoncie w "Totalnych remontach Szelągowskiej". Fot. Piotr Czaja / Materiały prasowe TVN

 

 

Tu jest pięknie, czyli gdzie? 

Dorota Szelągowska prowadzi również program Tu jest pięknie, w którym udaje się w podróż po Polsce, by odnaleźć fascynujące gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, dworki, hotele. Szuka wspaniałych dzieł architektonicznych i intrygującego wzornictwa. Oprócz tego zapoznaje widzów z historią odwiedzanych miejsc, kosztuje lokalnych specjałów i rozmawia z ludźmi, którzy stoją za pięknem tutejszych atrakcji i niebanalnych wnętrz. 

"Tu jest pięknie", odcinek w Gołkowie w Stadninie Koni Ferensteinów

Kogo urządzi Dorota? 

W HGTV Szelągowska prowadzi program Dorota was urządzi. Metamorfoza wybranego pomieszczenia trwa 3 dni i kosztuje nie więcej niż 7 tys. zł. Ale dla Szelągowskiej to nie problem, nie ma rzeczy niemożliwych. Projektantka potrafi zdziałać cuda nawet w najmniejszym pomieszczeniu, na które właścicielom brakuje pomysłów, a każdy jej projekt kończy się pełnym sukcesem. Do tego posiada niezwykły dar robienia fantastycznych rzeczy praktycznie z niczego. Stare meble oraz nieużywane bibeloty dzięki Dorocie często otrzymują nowe życie.

Czy remont w weekend jest możliwy?

Weekendowe metamorfozy Doroty Szelągowskiej to program w Playerze o tym, jak szybko i tanio przeprowadzić metamorfozę pomieszczenia, balkonu lub tarasu. Również w Playerze Szelągowska prowadzi Dorota inspiruje. W obu programach nie ma miejsca na demolkę i burzenie ścian. Przy niewielkich nakładach finansowych Dorota zamienia źle zaaranżowane, brzydkie i zagracone pomieszczenia w funkcjonalne i ładne przestrzenie.

W każdym odcinku Dorota przeprowadza metamorfozę pokoju wybranego przez właścicieli mieszkania. Prowadząca udowadnia, że aby wnętrza nabrały innego charakteru najważniejszy jest dobry pomysł, kreatywność i szczypta smykałki do DIY. Program Dorota inspiruje to skarbnica praktycznych i łatwych do zastosowania porad. 

Gdzie mieszka Dorota Szelągowska?

W 2023 roku TVN Style wyemitowało program Dorota kontra Dorota. W trzech odcinkach mogliśmy śledzić, jak gwiazda remontuje mieszkanie dla siebie i pięcioletniej córki Wandy. W przeprowadzeniu remontu pomogła jej ekipa Totalnych remontów. Dorota Szelągowska wystąpiła tu w dwóch rolach: projektantki i klientki. 

Dom Doroty Szelągowskiej na Żoliborzu

Nowe, wymarzone i wyczekane mieszkanie Doroty mieści się na Żoliborzu w starej kamienicy z 1936 roku. Ma 76 metrów kwadratowych i niewielki balkonik. Układ pokoi zaprojektowany został w okresie międzywojennym i zupełnie nie odpowiada współczesnym standardom. Dorota chciała uzyskać otwartą przestrzeń połączoną z kuchnią. Zaplanowała również dwie łazienki i przytulne sypialnie.

Autor
Jakie programy prowadzi Dorota Szelągowska? Sprawdź, jak się do nich zgłosisz i ile wydasz!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...