Te programy rozpalają umysły fanów wnętrz. Poczynając od małych domków, przez  proste metamorfozy, kończąc na najbardziej luksusowych posiadłościach, które kosztują niewyobrażalne dla zwykłych śmiertelników ceny, możemy dowolnie wybierać programy wnętrzarskie spośród szerokiej oferty Netflixa.

Netflix to platforma, od której trudno się oderwać. Co rok rośnie liczba abonentów na całym świecie, z wyjątkiem na przykład Chin czy Rosji. Kolejne sezony seriali trzymają w napięciu. Pośród nich wyraźnie odznaczają się programy wnętrzarskie. Ich fani mają nie lada zagwostkę, który z nich wybrać.

World’s most amazing homes on netflix (Najbardziej niesamowite domy na świecie)

To numer jeden! We wszystkich recenzjach występuje jak pierwszy spośród wszystkich programów wnętrzarskich dostępnych na Netflixie. I nic dziwnego, bo pokazuje domy, które zasługują na miano najpiękniejszych, najbardziej ekstrawaganckich, niekonwencjonalnych, zaskakujących. Te "naj" można byłoby wymieniać w nieskończoność. Dwójka architektów odwiedza niesamowite domy, w których spędza dzień i noc, opowiadając o ich architekturze, designie i wtopieniu w otaczającą przyrodę. 

Ten serial dokumentalny to spełnienie wnętrzarsko-architektoniczno-podróżniczych marzeń. Razem z wielokrotnie nagradzanym architektem, Piersem Taylorem, oraz aktorką i miłośniczką nieruchomości, Caroline Quentin, przemierzamy glob w poszukiwaniu nietypowych miejsc.

Prowadzący zabierają nas do Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwajcarii czy Kanady. Pokazują domy schowane w górach i lasach, z dala od wielkomiejskiej urbanistyki. Zobaczymy budynki w skale, na palach, pod ziemią czy z elewacją stworzoną z drzwi. Kadry są zachwycające, widoki zapierają dech w piersiach. 

Do tego duet prowadzących jest świetnie dobrany. Caroline jest ekscentryczna i wrażliwa na piękno architektury, a Piers opowiada o wykorzystanych, często bardzo innowacyjnych rozwiązaniach i układach z perspektywy architekta.

To serial spokojny, nienarzucający się jak inne reality show. Zrównoważony, dyskretny i bezpretensjonalny.

Instant Dream Home (Operacja renowacja)

Szybki, wartki serial. Słowami, które mogłyby go opisać, są: zawrotna akcja, zmieniające się co rusz sceny, podejmowanie ryzyka, a jednocześnie drobiazgowe planowanie. Ekipa remontuje domy… w jeden dzień! Niemożliwe? A jednak. 

Program Operacja Renowacja, to wyjątkowe połączenie remontowego reality show i filmu gangsterskiego. Niczego nie podejrzewające rodziny, są postawione przed faktem dokonanym! 

Gospodynią jest amerykańska aktorka Danielle Brooks, znana z serialu Orange is the new black, Kolor purpury czy Peacemaker, która aktywnie wspiera kobiety z krągłościami. Na planie programu Operacja Renowacja koordynuje pracą zespołu projektantów.

 

World's Most Amazing Vacation Rentals  (Najciekawsze obiekty wakacyjne świata)

Trójka obieżyświatów,  Luis Ortiz – były makler, znany z programu Million Dollar Listing, projektantka wnętrz Megan Batton oraz popularna podróżniczka Jo Franco, odwiedza wakacyjne miejscówki na każdą kieszeń i opowiada o sprawdzonych sposobach na udany wypoczynek.

Megan Batoon, Jo Franco i Luis Ortiz w Quetzalcoatl Nest, niedaleko Mexico City.

Pokazują 24 mieszkania, domy i obiekty na całym świecie: prywatne wyspy, domki na drzewie czy bajeczne apartamenty. Nocują w igloo i na pokładzie luksusowego jachtu, w pływającym domu i w ultranowoczesnym kamperze, w znakomicie zaprojektowanej willi czy w hotelu w kształcie węża, położonego nieopodal meksykańskiego Naucalpanu.  Wszystkie prezentowane w filmie miejsca można wynająć poprzez Airbnb czy inną platformę.

Każdy z gospodarzy serialu w odwiedzanych nieruchomościach poszukuje czegoś innego. Dla Ortiza najważniejszy jest luksus. Batoon stawia na okazyjne perełki, natomiast Franco poluje na nietypowe lokalizacje i związane z nimi niezwykłe historie.

Już w pierwszym odcinku serii Najciekawsze obiekty wakacyjne świata, twórcy zabierają nas w podróż na Bali, gdzie odwiedzamy zaskakującą strukturę przypominającą ptasie gniazdo, zespół domków należących do lokalnego wodza oraz imponującą willę w nadmorskim kurorcie Seminyak. Obiekty za każdym razem są trzy: jedna "na każdą kieszeń", druga unikatowa, trzecia zaś luksusowa, za której wynajęcie trzeba zapłacić kilka tysięcy dolarów.

 

Tiny House Nation (Ludzie z małych domków)

Gospodarz programu John Weisbarth i ekspert Zack Giffin pomagają rodzinom z USA przygotować się na zmianę w życiu, projektując dla nich miniaturowe domy.

Program skłania do refleksji nad wszechobecnym materializmem i naszym dążeniem do "mieć" zamiast "być". W serialu Ludzie z małych domków znajdziemy historię ludzi, którzy postanowili opuścić wielkie domy, zamknięte przestrzenie i zamieszkali w małych domkach. W serialu każdy fan majsterkowania odkryje ciekawe rozwiązania, które można zastosować we własnym domu lub kamperze. 

 

Million Dollar Beach House (Dom na plaży za milion dolarów)

Ostra rywalizacja i wielkie dramaty. Młodzi agenci nieruchomości próbują zarobić fortunę na sprzedaży luksusowych domów w najbardziej elitarnym miejscu wakacyjnym w Ameryce – The Hampton. Domy w okolicy nie są tanie. Średnia cena to 2 miliony dolarów, ale najbardziej pożądane nieruchomości sprzedają się nawet za 20 milionów.

Nic więc dziwnego, że obszar ten jest lukratywnym terenem polowań dla doświadczonych agentów nieruchomości lub pośredników w handlu nieruchomościami, jak zwykło się mówić w Ameryce. Pośrednik w handlu nieruchomościami może w dobrym sezonie zarobić ponad milion dolarów prowizji, sprzedając domy w ekskluzywnej enklawie.

Ale prawdziwymi gwiazdami są niezwykłe nieruchomości na sprzedaż. Pokazywane wille mają korty tenisowe, ogromne baseny i prywatne miejsca do cumowania jachtów. To standard w tej okolicy.

 

Autor
5 najlepszych programów Netflixa o designie i remontach!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...