Zacznijmy od początku - czym jest dom modułowy 35 m2?

Mikrobudownictwo to niezwykle popularny trend. Niewielki metraż po kreatywnym zaaranżowaniu okazuje się wystarczający, a niskie koszty budowy i eksploatacji często są równoważne z zakupem i utrzymaniem mieszkania w bloku. Jakie są jeszcze zalety domów modułowych?

Jedną z najczęściej wymienianych okazuje się termin realizacji inwestycji. Już w kilkadziesiąt dni od rozpoczęcia prac, dom gotowy jest do zamieszkania. Jest to możliwe za sprawą modułowej konstrukcji budynku. Większość komponentów (prefabrykatów) przygotowywana jest w hali produkcyjnej, a na zbudowanym wcześniej fundamencie następuje już tylko połączenie ich w całość. Pozostaje tylko wykończenie domu i przeprowadzka.

Czy dom modułowy 35 m2 wymaga pozwolenia na budowę?

Uproszczone formalności, które obowiązują ustawowo od 3 stycznia 2022 roku, dotyczą budynków o maksymalnej powierzchni zabudowy działki wynoszącej 70 m2, więc dom o powierzchni 35 m2 wpisuje się w te założenia. Pamiętajmy, że możemy postawić jeden taki budynek na każde 500 m2 działki.

Ustawa umożliwia budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych w procedurze tylko zgłoszenia z projektem budowlanym, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Ograniczone do minimum przepisy zachęcają do podjęcia wyzwania, jednak nie oznacza to całkowitego braku formalności. Należy pamiętać o złożeniu kompletu wymaganej dokumentacji w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym oraz powiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót. Zgłoszenie budowy możemy wykonać również przez internet.

Gdzie i jaki możemy postawić dom modułowy 35 m2?

Domy prefabrykowane o powierzchni 35 m2 na zgłoszenie możemy postawić na swojej działce, jednak jego budowa musi być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w sytuacji jego braku, z decyzją o warunkach zabudowy.

Co to oznacza w praktyce? Tyle że może okazać się, że przykładowo w miejscu, gdzie budujemy dom, narzucony jest kąt nachylenia dachu, mogący wynikać z tego zakaz budowy domu z płaskim dachem, a nawet rodzaj elewacji. Są to wytyczne, które powinny skłonić nas do zapoznania się z MPZP jeszcze przed zakupem projektu lub domu. Warto również wspomnieć o mobilności domu modułowego. Jeśli wymarzymy sobie zmianę miejsca zamieszkania, dom modułowy o powierzchni 35 m2 z powodzeniem można przenieść lub zdemontować i zmontować ponownie.

Z czego wybudować? Rodzaje domów modułowych

Dom, który w maksymalnie 2 miesiące nadaje się do zamieszkania, najczęściej wykonywany jest w dwóch technologiach. Pierwsza, czyli szkieletowa jest już dość popularna, natomiast dom z keramzytobetonu dla wielu osób jest jeszcze zagadką. Przybliżmy nieco tajniki obu technologii.

Domy modułowe szkieletowe charakteryzują się bazą w postaci ramy ze stali ocynkowanej bądź częściej spotykanej, drewnianej konstrukcji. W zależności od materiału, z którego wykonana jest rama, wypełnienie szkieletu stanowią płyty zaizolowane termicznie pianką poliuretanową lub płyty wiórowe izolowane wełną mineralną.

Domy modułowe z keramzytobetonu oparte są na ramie wyłącznie stalowej, która wypełniona jest mieszanką betonu i keramzytu, zapewniającego ciepłochronność. Do izolacji termicznej służy wełna mineralna, którą ociepla się stropy i ściany. Jest to idealna baza do stworzenia domu zeroenergetycznego, co w dobie stale rosnących cen nośników energii cieplnej nie pozostaje bez znaczenia.

Firmy produkujące domy modułowe z reguły mają w swojej ofercie opcję oddania budowy w stanie surowym, jak i pod klucz. Producenci domów modułowych oferują katalogi pełne gotowych projektów domów modułowych dostosowanych do potrzeb kupujących, a jeśli powiększy nam się rodzina, możemy dostawić kolejne moduły. 90% komponentów przygotowywanych jest w fabryce, więc niech nie zdziwi nas fakt, że na budowę dźwigiem dostarczane są kompletne ściany wraz z oknami, gotowe do postawienia lub wręcz cale pokoje.

Jak zaaranżować niewielki dom modułowy?

Na to pytanie jest jedna właściwa odpowiedź - precyzyjnie. Metraż 35 m2 wymaga gruntownego oszacowania swoich potrzeb i oczekiwań, gdyż absolutnie nie ma tu miejsca na zbędne sprzęty i chomikowanie „przydasi”. Przy odrobinie kreatywności, z przestrzeni zbliżonej metrażem do „kawalerki” można wyczarować funkcjonalne i wygodne wnętrze. Przede wszystkim należy skupić się na zapewnieniu wystarczającej ilości miejsca do przechowywania, unikając jednocześnie efektu zagracenia. Pomogą w tym meble na wymiar, a także meble wielofunkcyjne.

Szczególne miejsce w sercach użytkowników niewielkich domów zajmuje przestronna antresola. Możemy ją wykonać w domu ze spadzistym dachem albo wysokim sufitem i tym samym zwiększyć możliwości aranżacji wnętrza, a także ilość miejsca użytkowego. Na antresoli można stworzyć wygodną sypialnię z dużym łóżkiem lub pracownię, a przestrzeń pod antresolą możemy wykorzystać na aneks kuchenny, kącik telewizyjny, bibliotekę lub pokoik dla pociechy. Jeśli zamierzamy urządzić nowoczesne minimalistyczne przestronne wnętrze, transparentna balustrada szklana na antresoli będzie idealna, a jeśli potrzebujemy odrobiny prywatności na półpiętrze, wykonajmy ją z tworzywa, drewna lub postawmy mobilny parawan.

Przydatne triki i patenty, które pomogą zaaranżować dom 35 m2

Składany stół z wysuwanymi sekcjami przyda się na czas wizyty gości, półkotapczan może w nocy służyć miejscem do spania, a w dzień biurkiem do pracy, a jeśli decydujemy się na stolik kawowy, wybierzmy ten z szufladami do przechowywania drobiazgów. To tylko niektóre z patentów, które warto wykorzystać w małym domu modułowym 35 m2. Poznaj inne, warte zastosowania.

Piec koza - świetnie sprawdza się w ogrzaniu małego metrażu, a jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną i zachwyca trzaskającym ogniem.

• Płytkie szafy, szafki i komody, ponieważ i tak z reguły nie wykorzystujemy miejsca na półkach położonych głębiej. Automatycznie zyskamy więcej powierzchni użytkowej.

• Mobilne meble - niewielka wyspa kuchenna na kółkach, którą możemy przemieścić na taras, czy stolik kawowy przesunięty pod ścianę w razie potrzeby, to klucz do sukcesu i wygody w małych wnętrzach.

• Schody ze schowkami - dodatkowe szuflady, półki i wieszaki na ubrania zawsze się przydadzą. Możemy również podzielić przestrzeń pod schodami. Z części wyodrębnić niewielką toaletę, a pozostałe miejsce zabudować schowkami.

• Szerokie drzwi tarasowe harmonijkowe to możliwość odsłonięcia jednym ruchem widoku na taras. Powiększona przestrzeń wypoczynkowa, szczególnie w ciepłych miesiącach, jest na wagę złota w małych 35 - metrowych domkach, a dodatkowe doświetlenie światłem słonecznym i bliskość natury z pewnością dodadzą mieszkańcom energii.

• Rezygnujemy z firan na rzecz pięknego widoku za oknami i optycznego powiększenia wnętrza.

• Nie dzielimy przestrzeni - ściany działowe pomniejszą przestrzeń. Używajmy raczej parawanów, zasłon, rolet lub szklanych ścianek ze szprosami.

• Jasne kolory powiększą wnętrze naszego domu, a biel jest niemal obowiązkowa.

• Błyszczące, szklane lub lustrzane powierzchnie odbijają światło, więc to kolejny patent na optyczne powiększenie przestrzeni.

Kabina walk in w łazience to strzał w dziesiątkę - zabierze mniej miejsca, niż tradycyjna i zastosujemy ją w najbardziej nawet nieustawnej łazience.

• Regały i szafy do samej góry - wykorzystajmy każdy centymetr przestrzeni.

• Przedłużony blat kuchenny może służyć jako biurko, a po dostawieniu hokerów spełni funkcję jadalni.

Ile kosztuje dom modułowy?

Ceny materiałów i usług budowlanych poszybowały ostatnio w górę. To kolejny argument, tuż po niskich kosztach eksploatacyjnych, który przemawia za budową domu modułowego bez pozwolenia o powierzchni 35 m2. Ponadto za dom z prefabrykatów zapłacimy około 30% mniej niż za tradycyjny dom murowany. Uśredniając oferty producentów, można przyjąć, że budując prosty dom modułowy w technologii szkieletowej, zapłacimy minimum 1400 zł za m2, przy czym jest to cena za stan surowy.

Cena domu pod klucz zależy od standardu wykończenia, jednak przeglądając oferty wykonawców, można znaleźć domy już od 200.000 zł. Ogłaszają się również producenci, którzy za 250.000 zł wykonają dom szkieletowy o powierzchni 35 m2 z antresolą, umeblowaniem, sprzętem AGD i klimatyzacją. Trzeba przyznać, ze cena jest atrakcyjna w porównaniu do kosztu zakupu mieszkania, szczególnie w dużym mieście takim jak Warszawa lub Kraków.

Ceny domów modułowych 35 m2 z keramzytobetonu rozpoczynają się od 1700 zł za m2 stanu surowego zamkniętego, jednak budynek taki po wykończeniu predestynuje do miana domu energooszczędnego. Można znacznie ograniczyć koszty, kupując dom w stanie surowym i wykończyć go własnym sumptem. „Wykończeniówkę” możemy wykonać samodzielnie, jeśli mamy odpowiednie umiejętności bądź zlecić jej wykonanie tańszej firmie zajmującej się wykańczaniem wnętrz.

Zdjęcie otwierające artykuł: proj. YOD Group, fot. Andrey Avdeenko

Autor
Domy modułowe 35 m2 - ile wydamy decydując się na inwestycję pod klucz?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...