Czy warto porywać się na remont przyczepy kempingowej Niewiadów n126? Zdecydowanie tak! Jest wygodniejsza, niż namiot i zapewnia pełną prywatność na wakacjach lub weekendowych wypadach. Niewielki metraż wnętrza przyczepy można funkcjonalnie zaaranżować, a remont możesz wykonać samodzielnie. Dowiedz się, jak to zrobić!

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego warto kupić i wyremontować przyczepa kempingową Niewiadów n126?
  • Na co zwrócić uwagę, kupując używaną przyczepę kempingową do remontu?
  • Jak przeprowadzić remont przyczepy kempingowej krok po kroku - wnętrze
  • Jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze starej przyczepy kempingowej Niewiadów
  • Jak odnowić przyczepę kempingową z zewnątrz?
  • Ile kosztuje remont przyczepy kempingowej Niewiadów n126? 

Przyczepa kempingowa Niewiadów n126 - dlaczego warto ją kupić i wyremontować?

Po pierwsze dlatego, że jest kultowa i po prostu fajnie ją mieć. Po drugie, egzemplarze pamiętające czasy PRL-u są relatywnie tanie. Używaną przyczepę kempingową Niewiadów n126 można kupić już za kilka tysięcy złotych, a potem skupić się już tylko na remoncie wnętrza i ewentualnym pomalowaniu jej z zewnątrz. Taka przyczepa kempingowa nie sprawia zbyt dużych trudności w prowadzeniu, ponieważ jest niewielka (wymiary zewnętrzne to 388 x 194 x 218 cm). Producenci podają, że masa własna przyczepy Niewiadów to zaledwie 300 kg. Bez obaw można podróżować po wszystkich drogach. Dzięki niewielkim wymiarom świetnie sprawdzi się na najbardziej nawet zatłoczonym kempingu. To również korzystne ekonomicznie zastępstwo kampera, ponieważ opłaty komunikacyjne za kampera są zdecydowanie wyższe, niż za tę niewielką przyczepę.  

Na co zwrócić uwagę, kupując używaną przyczepę kempingową do remontu? 

Jak w przypadku zakupu każdego pojazdu, również z tym zakupem trzeba uważać. Istnieje kilka czynników, ograniczających ryzyko zakupu starej przyczepy kempingowej, która pochłonęłaby majątek podczas renowacji. Warto kupić taką, która po remoncie posłuży wiele lat podczas ekscytujących podróży. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując starą używaną przyczepę kempingową Niewiadów. 

Wiele osób ceni sobie wypoczynek w przyczepie kempingowej. Jeśli mamy stary model, warto go wyremontować. Przyczepa kempingowa jest tania w eksploatacji i daje wolność podróżowania
  • Rejestracja przyczepy - jeśli przyczepa jest zarejestrowana, ograniczone zostają problemy natury formalnej i dodatkowe opłaty. 
  • Brak zacieków - to dobry omen. W połączeniu z neutralnym zapachem, pozbawionym oznak stęchlizny, oznacza szczelność przyczepy. Wilgoć wewnątrz nie jest wskazana. 
  • Stabilna podłoga przyczepy - świadczy o braku uszkodzeń wywołanych przez korozję. 
  • Stan techniczny - niewielkie ubytki można naprawić, jednak dobrze jest mieć pewność, że konstrukcja przyczepy kempingowej jest w porządku, czyli stan ramy i dyszla powinien być zadowalający. 
  • Szyby - brak pęknięć i poważnych zarysowań. Wymiana szyb w przyczepie kempingowej to spory koszt. Warto sprawdzić również stan uszczelek w otwieranym oknie. 
  • Układ hamulcowy - koniecznie powinien być sprawny, jeśli przyczepa ma być przewieziona, a nie dostarczona na lawecie. 

Remont przyczepy kempingowej krok po kroku - wnętrze 

Załóżmy, że przyczepa stoi już przed domem. Teraz rodzi się pytanie: od czego zacząć? Najpierw należy ocenić stan wnętrza i zdecydować, czy trzeba remontować wszystko, czy należy je tylko odnowić. Jeśli wnętrze i wyposażenie przyczepy jest w dobrym stanie, to wystarczy farba do przemalowania szafek (można je również okleić), panele winylowe na podłogę i nowe materace. Jeśli jednak malowanie przyczepy kempingowej zdecydowanie nie wystarczy i potrzebny jest generalny remont, to niestety trzeba zakasać rękawy i zabrać się do pracy według poniższej kolejności. 

  1. Demontaż wnętrza przyczepy - demontujemy stare meble, podsufitkę, tapicerkę i wszelkie okładziny. 
  2. Wyczyszczenie oraz konserwacja wnętrza przyczepy - należy usunąć papierem ściernym stary klej, uszczelniacz i pozostałości okładzin, a następnie zabezpieczyć ściany i podłogę specjalistycznym środkiem ochrony. 
  3. Montaż nowej podłogi w przyczepie - można użyć do tego celu płyty OSB, osadzonych na kantówkach. Na okładzinę nadadzą się panele laminowane i panele PVC.  Warto wcześniej zaizolować podłogę, aby chłód nie naciągał od spodu.
  4. Sprawdzenie i renowacja instalacji w przyczepie kempingowej - należy zorientować się, czy przewody nie są uszkodzone. Najlepiej wezwać fachowca, z prądem nie ma żartów. 
  5. Okładzina ścian - przed zainstalowaniem docelowej okładziny zalecana jest izolacja akustyczna i termiczna ścian oraz sufitu przyczepy kempingowej. Ostateczne wykończenie ścian zależy od preferencji. Sprawdzą się nowoczesne lekkie okładziny ścienne, laminaty lub zwykła wykładzina. Można je montować na klej, dedykowany konkretnym materiałom.
  6. Projekt zabudowy meblowej - przyczepę można umeblować dowolnie.
  7. Montaż elementów wyposażenia - można pokusić się o funkcjonalną zabudowę na wymiar do przyczepy kempingowej lub samodzielnie wykonanie mebli ze sklejki w przydomowym warsztacie. Sklejka waży mniej niż płyta MDF. 

Odrestaurowanie przyczepy kempingowej należy zaplanować w taki sposób, aby nie przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej, która wynosi 750 kg. Przeróbka powinna się więc opierać na użyciu lekkich materiałów. 

Stara przyczepa kempingowa Niewiadów - jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze? 

Choć trudno w  to uwierzyć, patrząc na rozmiar przyczepy Niewiadów, wewnątrz zmieści się niewielka szafa lub regał, rozkładane łóżko, składany stolik, wiszące zamykane półki, niewielki kącik kuchenny z małą lodówką, kuchenką turystyczną i zlewozmywakiem, a przy odrobinie kreatywności również mini toaleta. Tak naprawdę wszystko zależy od możliwości finansowych, potrzeb i pomysłowości. Wnętrze przyczepy kempingowej musi po prostu zachwycać, więc projektując je, warto wspiąć się na wyżyny inwencji twórczej.

Projekt wnętrza przyczepy kempingowej Niewiadów (fot. Niewiadów)
Kultowe przyczepy kempingowe n126 tzw. niewiadówki wykonane są z tworzyw poliestrowych izolowanych pianką, dzięki czemu są odporne na wilgoć i zapewniają 100% szczelność. W zależności od modelu mogą pomieścić do 4 osób (fot. Niewiadów)

Podstawą jest dobry projekt. Przyczepę wewnątrz należy dokładnie zmierzyć i rozrysować elementy wyposażenia w skali na kartce papieru. Można również skorzystać z bezpłatnego programu do projektowania wnętrz i wykonać wizualizację w 3D. Wtedy wszystko widać jak na dłoni. Można się nawet przejść i sprawdzić, czy meble zostały rozmieszczone tak, aby móc się swobodnie poruszać w przyczepie. Pozostaje wybór kolorystyki i stylu wykończenia przyczepy. Przytulny boho, elegancki styl skandynawski, minimalistyczna nowoczesność, czy surowy industrializm? Wybór jest trudny, a efekt w dużej mierze tworzą dodatki i kolorystyka. 

Jak odnowić przyczepę kempingową z zewnątrz? 

Zaczynamy od sprawdzenia stanu przyczepy. Przy odrobinie szczęścia po dokładnym umyciu przyczepy może okazać się, że poszycie i lakier wcale nie są w złym stanie. Wystarczy podreperować niewielkie ubytki, przeszlifować, odtłuścić powierzchnię, zagruntować i miejscowo pomalować farbą poliuretanową do przyczep kempingowych. Czasem jednak wymagane są bardziej rozległe prace, a nawet pomalowanie całej przyczepy. Ma to swoje zalety, ponieważ zmieniając kolor na czerwony, niebieski lub szary, wzbudzimy zainteresowanie i zachwyt mijanych na drodze kierowców. Malowanie przyczepy kempingowej można przeprowadzić samodzielnie, zachowując poniższą kolejność działań:

  • dokładne umycie i spłukanie całej powierzchni przyczepy
  • wysuszenie - najlepiej postawić przyczepę pod wiatą na wypadek opadów deszczu
  • oklejanie szyb i elementów, które nie będą malowane 
  • aktywacja powierzchni przyczepy za pomocą preparatu chemicznego, nanoszonego ściereczką 
  • malowanie farbą do przyczep kempingowych za pomocą pędzla (w narożnikach) oraz wałka malarskiego. 

Ile kosztuje remont przyczepy kempingowej Niewiadów n126? 

Koszt remontu przyczepy kempingowej będzie zależał od jej stanu, zakresu wykonanych prac oraz jakości użytych materiałów. Szacuje się, że samodzielne odświeżenie przyczepy wewnątrz bez ingerencji w konstrukcję i renowacja lub częściowa wymiana wyposażenia to koszt rzędu kilka tysięcy złotych. Generalny remont przyczepy własnym sumptem może wynieść nawet 15 000 zł, a nierzadko i więcej. Kupując materiały w tańszym markecie budowlanym i meble w sieciówkach, można ten koszt obniżyć. Jeśli natomiast zlecimy odnowienie przyczepy kempingowej specjalistycznej firmie, koszty mogą znacząco wzrosnąć. 

Remont przyczepy kempingowej: podsumowanie

Remont przyczepy Niewiadów to doskonała okazja, aby w prosty sposób stworzyć wyjątkowe miejsce do podróżowania i wypoczynku. Mamy nadzieję, że ten artykuł stanie się inspiracją do podjęcia wyzwania, jakim jest zakup i remont przyczepy kempingowej Niewiadów oraz do podarowania jej drugiego życia. Życzymy mnóstwa radości z samodzielnej renowacji i wielu wspaniałych przygód! 

Autor
Remont przyczepy kempingowej: jak przerobić przyczepę Niewiadów na wakacyjny dom na kółkach?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...