Każdego roku podczas ozdabiania choinki, a także podziwiania dekoracji świątecznych w sklepach można podziwiać piękno bombek choinkowych. Te niepozorne przedmioty skrywają wiele ciekawych sekretów, które zostały przedstawione poniżej.

Polskie bombki choinkowe na świecie

Jednym z największych producentów bombek choinkowych na świecie jest właśnie Polska. To polskie pracownie (lokalne, rodzinne i potężne fabryki) zaopatrują w ozdoby świąteczne różne kraje na całym świecie. Polskie bombki choinkowe można znaleźć nie tylko w Europie, ale również w USA i w Australii.

Największym polskim producentem bombek choinkowych jest firma Vitbis, która działa nieprzerwanie od 1953 roku. W tym miejscu wrażenie potrafią zrobić również liczby. Chociaż Vitbis zatrudnia zaledwie 200 pracowników, którzy są specjalistami w swoim fachu, to przygotowują oni około 200 tysięcy bombek choinkowych dziennie, a w skali roku są to ilości oscylujące w granicach 30 milionów. To właśnie te ozdoby trafiają do dziesiątek krajów na całym świecie.

Zwiedzanie fabryki

Pozostając jeszcze w temacie Vitbis, to firma pozwala na zwiedzanie swojej fabryki znajdującej się w Złotoryi. Podczas tej niezwykłej przygody można oglądać zawodowców tworzących niezwykłe bombki choinkowe i szczegółowo poznać każdy etap powstawania ozdób.

Interesującą ofertą są również warsztaty tworzenia bombek choinkowych. Uczestnicy uczą się przy tym dmuchać szkło, a także dowolnie dekorować stworzone bombki. Chociaż warsztaty stworzone zostały głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, to każdy może w nich uczestniczyć niezależnie od wieku.

Ręczna produkcja

Najważniejszą cechą polskich bombek choinkowych jest fakt, że wszystkie produkowane są ręcznie. Taki zabieg znacząco podnosi ich jakość i dodaje wyjątkowej magii, która jest tak ważna podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Proces produkcji bombek choinkowych jest skomplikowany i wymaga udziału wielu specjalistów, odpowiedzialnych między innymi za nadmuchanie rozgrzanego szkła, jego uformowanie, ozdobienie stworzonych ozdób, pomalowanie, wypełnienie azotanem srebra czy pakowanie. Dodatkową zaletą ręcznej produkcji bombek choinkowych jest skuteczna eliminacja powstania jakichkolwiek uszkodzeń czy zarysowań. Każda ozdoba jest starannie oglądana przez specjalistę i dopiero po zatwierdzeniu pozytywnego wyniku trafia do sprzedaży.

Czas potrzebny do wyprodukowania bombki

W fabrykach powstaje wiele różnorodnych bombek choinkowych. Czas ich produkcji zależny jest od trzech czynników:

  • wielkości
  • kształtu
  • ozdób

Najprostsze bombki choinkowe są przezroczyste, a więc ich produkcja ogranicza się do wydmuchania szkła i nałożenia metalowej zawieszki, przez którą zostaje przewleczona nitka. Całość trwa zaledwie kilka minut. Znacznie bardziej wymagające są bombki choinkowe o bogatych i szczegółowych wzorach (pejzaże, domki, postacie czy martwa natura). Dodatkowo mogą być ozdabiane brokatem, cekinami, perełkami i wstążkami. W takiej sytuacji proces produkcji pojedynczej bombki choinkowej trwa nawet do kilku godzin.

Fot. Pixabay

Temperatury w pracowni

Sprawienie, aby szkło było elastyczne i łatwe do uformowania wymaga ogromnych temperatur. Materiał przygotowany do wydmuchania musi zostać rozgrzany nawet do 1000 stopni Celsjusza. Zaniedbanie tego elementu sprawiłoby, że szkło przeznaczone na bombkę choinkową uległoby pęknięciom i wykruszeniom.

Bombki choinkowe na zamówienie

Ze względu na fakt, że polskie bombki choinkowe produkowane są ręcznie, istnieje także możliwość zamawiania konkretnych wzorów. Wystarczy skontaktować się z wybranym producentem, aby poznać szczegóły oferty i złożyć zamówienie na ozdoby ze wskazanym wzorem, napisem, logiem czy nawet sloganem reklamowym.

Koszt produkcji bombki choinkowej

Koszt materiałów używanych do produkcji pojedynczej bombki jest znikomy. Na ozdobę zużywa się niewiele szkła, azotanu srebra oraz ozdób. Materiały przeznaczone na jedną bombkę kosztują od 1 do 5 zł. Znacznie więcej warta jest praca ludzka, ponieważ bombka choinkowa podczas procesu produkcji nieustannie przechodzi z rąk do rąk, a nad pojedynczą ozdobą może pracować nawet do 6 osób.

Warto mieć również na uwadze czas, jaki jest poświęcany dla produkcji ozdób choinkowych. Bombki mają różne kształty, ozdoby i wzory, a to właśnie od nich zależy całkowity czas produkcji.

Fot. Pixabay

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ostateczny koszt ozdób choinkowych jest proces ich pakowania oraz transportu. Bombki są niezwykle delikatne, przez co muszą zostać umiejscowione w odpowiednich pudełkach z przegródkami, które będą traktowane z wielką ostrożnością.

Haczyki, nitki i spinacze

Niewątpliwie najlepszym sposobem zawieszenia bombek na choince są odpowiednio dobrane nitki. Odpowiednio dobrane kolory do drzewka bożonarodzeniowego sprawiają, że nitki są niemal niewidoczne i nie psują końcowego efektu wystroju. Już od samego początku istnienia ozdób choinkowych, były one wieszane właśnie na nitkach.

Z czasem na rynku pojawiły się wszelkiego rodzaju spinacze i haczyki przeznaczone do zawieszania bombek choinkowych. Obok kwestii marketingowej, pojawia się tutaj również kwestia zwykłego lenistwa. Nitki (szczególnie te starsze) czasem się zrywają. Dobranie zamiennika, przewleczenie nitki, ustalenie odpowiedniej długości i staranne zawiązanie jest bardziej czasochłonne niż użycie prostego spinacza lub haczyka. Warto jednak się postarać, ponieważ ciemnozielone nitki skuteczniej podkreślają wyjątkową elegancję i charakter choinki.