Dzieła sztuki stanowią wielką ucztę dla ducha. A jeśli otaczamy się nimi w domowych wnętrzach, pełnią istotną funkcję dekoracyjną. Mamy kilka podpowiedzi, gdzie szukać ciekawych malarskich perełek do salonu.

Gdzie najlepiej szukać obrazów do salonu? 

Sztuka to temat szeroki i mimo że w powszechnej świadomości mówi się o dziełach „lepszych” i „gorszych”, tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnego gustu oraz odbioru. Ponadto nie trzeba być milionerem, by móc pozwolić sobie na obcowanie z obrazami we własnych czterech ścianach. Należy też podejść do tematu z pewnym dystansem, stawiając na własne wyczucie i własny styl. Przede wszystkim zachowujmy też rozwagę z wydatkami - jeśli obraz jest bardzo drogi, przyda się pomoc znawcy sztuki, który zweryfikuje wartość inwestycji. Można też postawić na tańsze dzieła młodych twórców albo te niekoniecznie z topowych galerii. Otworem stoją chociażby antykwariaty i pchle targi.

Targi staroci

To dobre miejsca, by zacząć własną przygodę ze sztuką. Nie znajdziemy tam raczej dzieł najwyższej artystycznej rangi (choć nigdy nie wiadomo!), ale jednocześnie nie opróżnimy od razu całego portfela. Do wygórowanych cen powinniśmy zresztą podchodzić z rozwagą, bo zawsze możemy trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Przemierzanie targów staroci wymaga z jednej strony czasu, z drugiej - wprawnego oka, aż wreszcie szczęścia. Upolować da się obrazy w różnych stylistykach.

Antykwariaty i komisy sztuki

Również w tych miejscach można znaleźć bardzo ciekawe obrazy, a co ważne - wszystko jest profesjonalnie zweryfikowane oraz wycenione. Wynika to z tego, że sprzedawca ma obowiązek wykonania wcześniejszej ekspertyzy. Dzięki temu nie ryzykujemy, że trafi się falsyfikat. Warto przy tym odwiedzić przynajmniej kilka antykwariatów bądź komisów przed dokonaniem finalnego zakupu. Ceny mogą być różne zależnie od pochodzenia dzieła.

Pracownie malarzy

W tym wypadku nabywamy dzieło prosto od artysty! Czasem też po lepszej cenie, bo odpadają prowizje i dodatkowe opłaty, jakie można spotkać chociażby w galeriach. Inne zalety? Niekiedy artyści przekazują do galerii obrazy w ich ocenach „słabsze”, a te „lepsze” trzymają obok siebie. Oczywiście istnieje też opcja wykonania obrazu na zamówienie. Warto pamiętać, że rozstrzał cenowy dzieł w pracowniach może być spory - wszystko zależy od renomy danego artysty i (rzecz jasna) jego indywidualnego podejścia do wyceny.

Galerie sztuki

Obrazy wystawiane w komercyjnych galeriach sztuki są zawsze wyselekcjonowane przez osoby, które zawodowo się tym zajmują. Możemy więc oczekiwać i wysokiej jakości dzieł, i oczywiście ich oryginalności. Także tu ceny kształtują się bardzo różnie, niemniej już za kilkaset złotych można nabyć bardzo ciekawe dzieło. Inne atuty? Zawsze możemy liczyć na profesjonalne porady pracowników.

Domy aukcyjne

Zwykle kojarzą się z dziełami bardzo drogimi oraz profesjonalnymi kolekcjonerami. W praktyce często tak jest, ale nie zawsze - zwłaszcza w wypadku ceny obrazu. Przykładowo aukcje tzw. młodej sztuki rozpoczynają się od cen wywoławczych na poziomie kilkuset złotych (co nie oznacza, że nie wędrują znacznie w górę!). Domy aukcyjne warto też odwiedzać nawet wtedy, gdy nie planujemy od razu kupować tam dzieła. Pozwala to bowiem lepiej poznać rynek sztuki.

Targi sztuki

Współcześnie odbywa się coraz więcej wydarzeń tego typu, i to w różnych wersjach - zarówno dla profesjonalnych znawców sztuki, jak i dla amatorów. Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność, a wszystko w jednym miejscu. Ponadto zyskujemy możliwość przeprowadzenia rozmów z artystami, a także z pracownikami galerii.

Internet

Wiele możliwości w obszarze zakupu sztuki daje oczywiście internet. Mamy sklepy internetowe, galerie online, strony samych twórców i media społecznościowe. Tu jednak zawsze należy zachowywać ostrożność - przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić, kto sprzedaje obraz. Niestety w sieci roi się od oszustów. Najpewniejsze są strony i profile prowadzone przez galerie oraz pracownie artystów. Coraz więcej twórców zdobywa też rozpoznawalność w mediach społecznościowych - zwłaszcza na Instagramie. Internet ma jednak tę wadę, że dzieła nie zobaczymy „w realu”, choć nowoczesne technologie pozwalają mu się przyjrzeć całkiem dokładnie.

Autor
Gdzie kupować obrazy do salonu? Sprawdzone miejsca na zakup sztuki do wnętrz!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...