Nic nie wprowadza do wnętrza tylu optymizmu, co pełne koloru i pozytywnych wibracji dzieła sztuki, Zaprośmy je domu, by go ociepliły i przegoniły jesienno-zimową chandrę.

Sztuka współczesna we wnętrzach

Współczesna sztuka doskonale wygląda we współczesnych wnętrzach. Potrafi podkreślić ich charakter, ale także wyrazić oryginalne zainteresowania właściciela, który stawia oryginalne dzieło ponad masowo produkowane plakaty dostępne we wnętrzarskich sieciówkach. Sztuka może też zupełnie odmienić pomieszczenie. Dlatego jeśli chcemy coś zmienić w swoim domu, nie wkładając w to wiele wysiłku, po prostu kupmy obraz. Efekt przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania, zwłaszcza jeśli wybierzemy malarstwo ekspresyjne, śmiało operujące kolorem. Może być to zarówno intrygująca abstrakcja, jak i obraz ukazujący rzeczywistość - wszystko zależy od naszych preferencji.

Zdzisława Zarenkiewicz-Zemla, „Szał natury”, 2022, akryl na płótnie, 70 x 100 cm, galeria artpower.pl, 2660 zł

Pamiętajmy, że pracę będziemy często oglądać, więc musi nam się podobać. Najlepiej postawić na obraz autora z młodego lub średniego pokolenia. Dużo takich prac znajdziemy w galeriach, domach aukcyjnych, z których kilka organizuje licytacje młodej sztuki, lub bezpośrednio u artysty. Ceny są zazwyczaj dość przystępne, zaczynające się już od kilkuset złotych. Warto sprawdzić, jaką uczelnię skończył artysta, który nas interesuje, czy bierze udział w wystawach i konkursach, zwłaszcza organizowanych przez prestiżowe instytucje, oraz co na jego temat piszą krytycy. Im więcej informacji znajdziemy o twórcy, tym większa gwarancja, że obraz zyska z czasem na wartości.

Grzegorz Bolek, „Dobranoc”, 2008, akryl na płótnie, 40 x 50 cm, 5500 zł

Obraz otwierający artykuł: Luiza Kolasa, „Łyk orzeźwienia”, olej na płótnie, 130 × 170 cm, Gallerystore.pl, 4014 zł

Autor
Rynek sztuki - kolorowe obrazy do wnętrz
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...