Rośliny w ogrodzie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą, po to abyśmy mogli cieszyć się ich pięknym widokiem na wiosnę. Wszystkie prace warto zaplanować do później jesieni, włącznie z sadzeniem cebul kwiatowych. Jakie narzędzia ogrodowe nam w tym pomogą?

By przygotować ogród do zimy pomogą nam szpadle, sekatory, łopatki czy kultywatory. Zadbajmy o to, aby narzędzia te były jak najbardziej ergonomiczne, co sprawi, że praca w ogrodzie będzie komfortowa, bez obciążeń kręgosłupa i nadgarstków.

Zima w ogrodzie - zadbajmy o byliny

Aby dobrze przygotować nasz ogród do zimy trzeba koniecznie zadbać o ziemię, którą należy przekopać szpadlem i dodać trochę materii organicznej, co sprawi, że będzie lżejsza.

W rabatach warto spulchnić i zmieszać glebę kultywatorem i na koniec rozłożyć warstwę kompostu. Wokół bylin przyciętych po przekwitnięciu tuż nad ziemią, należy wyściółkować podłoże, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia roślin przez mrozy. Jako ściółki można użyć liści lub kory. Gdy pojawią się kilkustopniowe mrozy rośliny można okryć.

Nie zapominajmy, że jesień to też doskonały czas na sadzenie roślin zimozielonych i rododendronów. Cebule kwiatowe posadzone jesienią pięknie zakwitną na wiosnę. Wybierzmy twarde i jędrne bulwy oraz te, które są pozbawione oznak kiełkowania i pleśni. Po zakupie cebulek posadźmy je najszybciej jak to możliwe - od połowy aż do końca jesieni. Jeśli nie możemy tego zrobić natychmiast, przechowujmy cebulki w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.

Jeśli sadzimy kwiaty w grupie, podkopmy szpadlem wierzch gleby, połóżmy cebulki i przykryjmy ziemią. Do tego zadania można użyć np. szpadel z profilowanym trzonkiem, dzięki któremu nie nadwyrężymy kręgosłupa i odciążymy nadgarstki. By posadzić pojedyncze rośliny, użyjmy wąskiej łopatki, która podobnie jak wspomniany szpadel wyróżnia się ergonomicznym designem ułatwiającym pracę w glebie. Wykopmy nią otwór na głębokość równą trzem wysokościom cebulki.

Zima w ogrodzie - zabezpieczmy krzewy

W przypadku krzewów podłoże ściółkujemy, a krzewy owijamy, gdy zapowiadany jest duży spadek temperatury poniżej zera. Dobrym izolatorem są suche liście z drzew, które można zabezpieczyć kładąc na nich kilka gałęzi. Często wykorzystywana jest również agrowłónina albo juta. Wrażliwe krzewy otaczamy zazwyczaj słomianą matą.

W przypadku róż, usypujemy kopczyki z ziemi. Natomiast iglaste formy kolumnowe (np. cisów i jałowców) obwiązujemy zielonym sznurkiem w celu zabezpieczenia przed obfitym śniegiem, który łatwo odgina i trwale zniekształca gałęzie takich krzewów.

Zima w ogrodzie - oczyśćmy z suchych gałęzi drzewa liściaste i owocowe

Sprawdźmy, czy w ogrodzie nie ma złamanych gałęzi, które pękły pod ciężarem owoców czy też przy ich zbiorze. Uszkodzone pędy należy odciąć, aby nie rozprzestrzeniały chorób grzybowych. Usuńmy również te gałęzie, które rosną w kierunku korony lub ścierają się ze sobą. Z tym zadaniem doskonale poradzą sobie sekatory dwuręczne.

Do suchych gałęzi warto zastosować sekator kowadełkowy, o większej precyzji i sile cięcia. Natomiast w dotarciu do miejsc trudno dostępnych pomogą nam sekatory uniwersalne Żyrafa. Dzięki nim nie musisz już wspinać się na drabinę, aby przyciąć gałęzie w koronie drzew.

Korzenie wrażliwych drzew można ochronić, usypując przy pniach kopczyki o wysokości 20-30 cm. Pędy natomiast osłania się chochołami ze słomy, agrowłókniną, papierem lub innym materiałem przepuszczającym powietrze.

Zima w ogrodzie - nie zapominajmy o trawniku

Na zimę trawnik w ogrodzie powinien pozostać czysty, co oznacza, że trzeba zgrabić z niego wszystkie opadłe liście. Ich pozostawienie zagraża butwieniem trawy. Jeśli trawa jest dosyć wysoka, lepiej ją skosić przez zimą.