Wybierasz się na imieniny, urodziny, parapetówkę lub inną imprezę do rodziny albo znajomych i nie wiesz, jakie kwiaty wybrać na tę okoliczność? Bukiety z kwiatów ciętych są piękne, lecz niestety nietrwałe. Jeśli chcesz podarować najbliższym piękne kwiaty, które będą podziwiać nie tylko przez kilka dni, ale przez długie miesiące, a nawet lata, to koniecznie zdecyduj się na roślinę doniczkową.

Wśród roślin doniczkowych jest wiele przepięknie kwitnących i łatwych w uprawie gatunków, które wyglądają bardzo elegancko i sprawdzą się jako prezent zamiast kwiatów ciętych. Należą do nich choćby liczne gatunki pięknie i długo kwitnących storczyków, ale także wiele innych roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jakie gatunki roślin doniczkowych sprawdzą się w roli eleganckiego prezentu i jak je pielęgnować.

3 najpiękniejsze gatunki kwitnących roślin doniczkowych na prezent

Choć zarówno kwitnące, jak i ozdobne wyłącznie z liści rośliny doniczkowe świetnie nadają się na prezent, to jednak na wyjątkowe okazje lepiej wybrać jedne z gatunków kwitnących. Wybierzmy się do kwiaciarni i poszukajmy najpiękniejszej rośliny, której kwiaty są akurat w pełnym rozkwicie. Poprośmy również o ozdobne przybranie doniczki z rośliną, a nasz prezent będzie prezentować się wyjątkowo i sprawi obdarowanej osobie wielką radość.

Spośród kwitnących roślin doniczkowych najlepiej wybrać takie o pięknych okazałych kwiatach, które są jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Możemy też zdecydować się na roślinę, której kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale również cudownie pachną, co będzie dodatkową miłą niespodzianką. Idealne na prezent łatwe w uprawie rośliny doniczkowe to:

Storczyki

Orchidee to jedne z najpiękniejszych roślin na świecie. Są dostępne w wielu różnych gatunkach i odmianach różniących się wyglądem liści, a także kolorem, wielkością i wyglądem kwiatów. Choć rośliny te uchodzą za kapryśne i trudne w uprawie, to jednak dotyczy to tylko nielicznych gatunków storczyków. Większość z popularnych uprawianych w mieszkaniach orchidei jest bardzo dekoracyjna i jednocześnie łatwa w uprawie. Bez obaw możemy więc podarować taką roślinę bliskim. Najlepiej wybrać jedne z tych gatunków:

  • Catleya,
  • Cymbiduium,
  • Dendrobium,
  • Epidendrum,
  • Miltonia,
  • Oncydium,
  • Phalenopsis,
  • Sabotek,
  • Vanda.

Wszystkie powyższe gatunki doskonale rosną w temperaturze pomiędzy 18 a 24⁰C, na stanowisku jasnym, lecz ze światłem rozporoszonym. Nie stawiamy storczyków w bezpośrednim silnym słońcu- na przykład na parapecie okna o wystawie południowej, ponieważ może to spowodować poparzenie ich liści. Rośliny uprawiamy w specjalnym podłożu do storczyków, które jest bardzo luźne i dobrze napowietrzone, dzięki czemu ich korzenie mogą oddychać.

Orchidee podlewamy umiarkowanie - najlepiej raz na 10-14 dni. Pamiętajmy, że storczyki podlewa się inaczej niż pozostałe rośliny doniczkowe. Nie wlewamy wody do doniczki od góry polewając nią ziemię, a wstawiamy całą doniczkę z rośliną do miseczki lub garnka z wodą na 15 minut. W tym czasie podłoże nasiąknie wodą, z której roślina będzie korzystać przez kolejne dni.

Storczyki warto regularnie nawozić, ponieważ dzięki temu będą dłużej i obficiej kwitły. W okresie zawiązywania pąków i kwitnienia możemy zasilać je odżywką do storczyków nawet przy każdym podlewaniu, a w okresie spoczynku, gdy rośliny nie kwitną wystarczy robić to raz na 5-6 tygodni. Termin kwitnienia takich storczyków jak Phalenopsis, Dendrobium, Catleya, Cymbidium, Epidermum, Miltonia, Oncydium i Sabotek przypada jesienią i zimą pomiędzy końcem września a marcem. Natomiast Vanda kwitnie wiosną w okresie od lutego do maja.  

Hibiskus

Hibiskus znany także pod nazwą róża chińska to przepiękna roślina o spektakularnych bardzo dużych kwiatach osiągających w zależności od odmiany od 4 do aż 15 cm średnicy. Kwiaty hibiskusa mogą mieć kolor biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, liliowy bądź różne odcienie koloru czerwonego. Ogromnym atutem tego gatunku jest bardzo długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się wiosną na przełomie kwietnia i maja i trwa aż do października, a niekiedy nawet listopada.

Hibiskus nie jest gatunkiem trudnym w uprawie, ale jest to roślina dosyć delikatna, dlatego, aby ładnie rosła i obficie kwitła, warto zapewnić jej jak najlepsze warunki. Najważniejsze jest to, by roślina nie była narażona na przeciągi, ponieważ jest na nie bardzo wrażliwa. Wybierzmy dla naszej róży chińskiej miejsce jasne i słoneczne, jednak wystawione na silne bezpośrednie promienie słońca, które mogą poparzyć liście rośliny. Idealny będzie na przykład parapet okna o wystawie południowo- zachodniej lub południowo-wschodniej.

Podłoże do uprawy hibiskusa powinno być próchniczne, o odczynie lekko kwaśnym, bogate w składniki pokarmowe, ale także przepuszczalne i dosyć lekkie, ponieważ roślina źle znosi zastoje wody w podłożu. Konieczne jest także wsypanie na dno doniczki warstwy drenażu- może to być keramzyt lub drobny żwirek. Hibiskusy szybko rosną i wymagają corocznego przesadzania do większej doniczki. Najlepszym terminem na ich przesadzanie jest wiosna. Ze względu na długi okres kwitnienia róża chińska wymaga również regularnego nawożenia. Najlepiej wspomagać ja odżywką mineralną do doniczkowych roślin kwitnących raz na 3-4 tygodnie. Sprawdzi się również nawożenie organiczne biohumusem.

Hibiskus to gatunek silnie rosnący, który w warunkach domowych może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Oprócz podlewania i nawożenia wymaga on więc również okresowego przycinania. Najlepiej przycinać pędy hibiskusa na wiosnę. Usuwamy wtedy zniszczone lub zdeformowane pędy, a także lekko przycinamy wierzchołki pędów zdrewniałych, tak, by uformować pożądany kształt naszej róży chińskiej. Dzięki regularnemu przycinaniu roślina bardzo ładnie się rozkrzewi, zagęści i będzie jeszcze ładniej kwitła.  

Hoja

Kolejnym bardzo dekoracyjną rośliną doniczkową, która idealnie sprawdzi się na prezent jest hoja. Jej drobne zebrane w charakterystyczne okrągłe kwiatostany kwiaty są nie tylko niezwykle urokliwe, ale również intensywnie przyjemnie pachną. Będzie to więc świetny prezent dla osoby lubiącej pachnące kwiaty. Do wyboru mamy dwa gatunki hoji- hoja piękna Hoya bella oraz hoja różowa Hoya carnosa. Kwiaty hoji są zebrane w baldachy mają gwiazdkowaty kształt i są koloru białego lub kremowego z wyraźnie zaznaczonym różowym bądź czerwonym środkiem.

Hoje to pnącza, które wymagają podpory. Rośliny zwykle sprzedawane są w doniczkach już ze specjalnymi metalowymi ozdobnymi stelażami, wokół których pędy mogą się owijać, ale oczywiście możemy także dokupić dodatkowe drabinki, po których hoja będzie się piąć w górę. Hoję możemy także uprawić w wiszącej doniczce, gdzie jej pędy będą dekoracyjnie się przewieszać.

Nie tylko kwiaty hoji są dekoracyjne. Bardzo ładne są również grube skórzaste błyszczące liście. W przypadku hoji pięknej mają one kolor jasnozielony, natomiast u hoji różowej są ciemnozielone z dekoracyjnymi jasnymi cętkami. Łatwiejsza w uprawie jest hoja różowa, która jest odporna na czasowy niedobór wody i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest też bardzo odporna na suche powietrze w mieszkaniu w okresie grzewczym. Dobrze czuje się w temperaturze od 18 do 24⁰C, choć w okresie spoczynku, gdy roślina nie kwitnie idealnie byłoby zapewnić jej miejsce w chłodniejszym pomieszczeniu. Ten gatunek hoji najładniej rośnie w półcieniu lub w świetle rozproszonym.

Hoja różowa to świetny gatunek dla osób zapominalskich, często wyjeżdżających i zapracowanych. Nic się bowiem nie stanie, jeśli czasami zapomnimy ją podlać. Roślina nie lubi za to przelewania. Hoja różowa świetnie czuje się w niewielkiej (nawet nieco przyciasnej doniczce). Z kolei hoja piękna jest już nieco bardziej wymagająca, ale jeśli zapewnimy jej dobre warunki wzrostu i regularne podlewanie, to jej uprawa również nie jest trudna. Ten gatunek hoji lubi ciepło, dlatego najładniej rośnie w pomieszczeniach, w których przez cały rok panuje temperatura powyżej 20⁰C.

Hoja różowa jest wrażliwa na przeciągi, niedobór wody oraz suche powietrze. Dlatego roślinę należy często, lecz umiarkowanie podlewać, a jeśli zimą w naszym mieszkaniu ze względu na centralne ogrzewanie powietrze jest bardzo suche, to warto powiesić na kaloryfery nawilżacz powietrza oraz postawić obok doniczki z hoją podstawek ze żwirkiem zalanym wodą. Hoja piękna w przeciwieństwie do hoji różowej lepiej rośnie w większej doniczce- najlepiej od razu posadzić ja w sporo większym pojemniku, ponieważ gatunek ten nie lubi częstego przesadzania.

Wybierając kwitnącą roślinę doniczkową na prezent, kreujmy się nie tylko jej wyglądem, ale także rozmiarem rośliny i jej cechami charakterystycznymi. Najbezpieczniejsze uniwersalne rośliny pasujące do każdego wnętrza i niepowodujące reakcji alergicznych to z pewnością storczyki. Jeśli więc nie znamy dobrze osoby, której chcemy podarować roślinę (na przykład jest to znajomy z pracy), nie wiemy, czy cierpi na alergię i jakiej wielkości jest jej mieszkanie, to najlepszym wyborem będzie właśnie jeden z gatunków storczyków.

Z kolei idealnym prezentem do przestronnych wnętrz dużych mieszkaniach i domach będzie hibiskus, który szybko roślinie i osiąga duże rozmiary. Wyrośnięta obficie kwitnące roślina będzie prezentować się tam znakomicie. Trzecią opcję, czyli hoję warto wybrać dla osoby, która lubi intensywnie pachnące kwiaty oraz jest miłośnikiem pnączy bądź roślin o zwisającym pokroju. Pamiętajmy, jednak, że hoje nie są polecane dla osób cierpiących na alergie i przewlekłe choroby układu oddechowego jak na przykład astma oskrzelowa.