Jaskry to piękne i popularne rośliny, które są chętnie uprawiane zarówno w domu, jak i w ogrodach czy na tarasach. Z wyglądu przypominają nieco róże i powszechnie uważa się, że nie należą do roślin, które powinny być uprawiane przez początkujących ogrodników. Choć bywają dość wymagające, rekompensatą dla cierpliwych są piękne kwiaty, które pojawiają się na pędach na początku lata. Dzielą się na wiele gatunków, ale wszystkie z nich wyróżniają się promienistymi kwiatami z płatkami o intensywnych kolorach. Symbolizują zauroczenie, dlatego mówi się, że powinny być kupowane w prezencie dla kobiet, które zwróciły czyjąć uwagę. Jakie gatunki są najpopularniejsze, jak o nie dbać i jak je rozmnażać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Najpopularniejsze odmiany jaskrów

Jaskry to rodzaj, na który składa się około czterystu gatunków kwiatów. Niektóre z nich cieszą się jednak większym uznaniem zarówno ze względu na urodę, jak i sposób uprawy.

Jaskier ostry jest jednym z najpowszechniejszych gatunków, który przywodzi na myśl wiosenne łąki. Może mieć od czterdziestu do osiemdziesięciu centymetrów wysokości, a okres kwitnienia przypada na wiosnę. To właśnie wtedy na pędach pojawiają się intensywnie żółte kwiaty. Jego uprawa nie jest skomplikowana, a pozbawiona nasion roślina może być rozmnażana jedynie przez podział.

Jaskier azjatycki w warunkach naturalnych występuje w południowo-zachodniej Azji, ale na przestrzeni lat podbił serca ogrodników na niemal całym świecie. Jest to bylina osiągająca maksymalnie około czterdziestu centymetrów, a jej kwiaty zazwyczaj są czerwone i mają wnętrze pełne ciemnobrązowych pręcików. Gatunek ten może mieć również kwiaty białe, fioletowe lub pomarańczowe.

Jaskier azjatycki

Jaskier polny na polach uprawnych uważany jest za chwast, natomiast uprawiany zachwyca żółtymi kwiatami. Jaskier górski dorasta do trzydziestu centymetrów wysokości, a w okresie kwitnienia pojawiają się na nim złotożółte kwiaty o średnicy trzech centymetrów. Gatunek ten kwitnie od maja do września.

Jaskier tojadolistny rośnie w naturalnych warunkach w Europie Południowej oraz Środkowej. Może mieć nawet do sześćdziesięciu centymetrów wysokości, a jego białe kwiaty przypominają kwiaty poziomki. Podobnie, jak wszystkie jaskry, jest trujący, ale w mniejszym stopniu niż inne gatunki. Jaskier rozgłowy może wyrosnąć na wysokość sześćdziesięciu centymetrów i charakteryzuje się kwiatami o żółtych płatkach, które mają około trzech centymetrów średnicy.

Jaskier tojadolistny

Kiedy sadzić jaskry?

Pora sadzenia jaskrów i prawidłowa pielęgnacja to dwa czynniki, które finalnie wpływają na ich wygląd i kondycję. Sadzenie jaskrów w ogrodzie powinno odbywać się w kwietniu lub maju i być poprzedzone namaczaniem cebulek w letniej wodzie przez kilka godzin. Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do szybszego wzrostu. Po wyciągnięciu ich z wody należy zastosować środek grzybobójczy, a następnie włożyć do ziemi na stanowisku nasłonecznionym. Jaskry najlepiej czują się w miejscach ciepłych i żyznej glebie o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jeśli wiosna będzie wilgotna, to bulw nie trzeba podlewać, ponieważ groziłoby to zgniciem korzeni.

Najlepsze miejsca do uprawy jaskrów - czy ogród będzie lepszy niż dom?

Jaskier jest dość łatwy i niewymagający w pielęgnacji. Można go z powodzeniem uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicach w domu. Warto jednak pamiętać o preferencjach tej rośliny, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki. Jaskry preferują przepuszczalne i wilgotne gleby, a nie przepadają ani za niedoborem wody ani za jej nadmiarem. Jeśli jaskry uprawiane są w ogrodzie, to konieczne trzeba je przenosić do domu na okres zimowy, ponieważ nie tolerują mrozu. Jeśli zapewni się im dostęp do promieni słonecznych, ciepło i ochronę przed wiatrem czy zimnem, to mogą stanowić piękną ozdobę ogrodów i wnętrz.

Jaskry - pielęgnacja, podlewanie i rozmnażanie

Podstawą uprawy jest zapewnienie jaskrom wspomnianych wyżej warunków. Kwiaty te przepadają za towarzystwem irysów i nachyłków, dlatego bez problemu można je sadzić blisko siebie. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec, a wtedy pędy kwiatów należy przyciąć, zostawiając liście, ponieważ to w nich zmagazynowane są substancje odżywcze.

We wrześniu bulwy jaskrów należy wykopać, oczyścić je i umieścić w ażurowych skrzynkach lub doniczkach w suchym torfie, a w okresie zimowym trzeba przenieść je do pomieszczenia, w którym temperatura nie jest niższa niż osiem stopni Celsjusza. Kwiaty powinny być regularnie podlewane, a poziom wilgoci trzeba monitorować, pilnując, aby podłoże nigdy nie było zbyt mokre lub całkiem suche.

Rozmnażanie jaskrów z nasion jest czasochłonne, ale zapewnia więcej satysfakcji. Warto robić to w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ zmienne warunki atmosferyczne mogą utrudniać kiełkowanie. Wyjątkiem jest jaskier ostry, który nie ma nasion, i można go rozmnażać tylko przez podział. Nasiona wysiewa się wiosną do ziemi z kompostem lub ziemi darniowej, a następnie przykryć je cienką warstwą ziemi.

Po mniej więcej siedmiu tygodniach sadzonki wypuszczą kilka liści, które można z powodzeniem przesadzać do osobnych doniczek. O wiele szybciej efekty będą widoczne w przypadku gotowych sadzonek, które również umieszcza się w glebie wiosną. Już na początku lata możliwe będzie podziwianie pięknych kwiatów. Jeśli ktoś ma do dyspozycji szklarnię, to jest w o wiele bardziej komfortowej sytuacji. Zaletą szklarni jest fakt, że można manualnie sterować warunkami, jakie w niej panują i zapewnić jaskrom optymalne środowisko do szybkiego wzrostu. Jeśli jednak jesteśmy zdani na ogród lub mieszkanie, podstawą są ciepło, ekspozycja na słońce oraz regularne podlewanie.

Jak długo kwitnie jaskier?

Niezależnie od gatunku jaskrów, okres kwitnienia rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca. Rozwinięte kwiaty widnieją na wierzchołkach łodyg około miesiąca. Kiedy po kwitnieniu stracą swoją całą urodę, to warto ochronić je przed słońcem i sukcesywnie ograniczać podlewanie. Dzięki temu liście oraz przekwitłe pędy szybciej zaschną i wytworzą w ziemi bulwki.