Wiosna to czas, kiedy nasze ogrody ożywają po długiej zimie i zaczynają kwitnąć. Jednym z najpiękniejszych elementów ogrodowych są krzewy, które wiosną obfitują w kolorowe kwiaty i wspaniałe aromaty. Czy warto posadzić krzewy w ogrodzie? Oczywiście! Krzewy stanowią nie tylko piękne elementy aranżacyjne ogrodów, ale również naturalne ekosystemy, które przyciągają do naszego ogrodu ptaki, owady i inne zwierzęta.

Czy krzewy można uprawiać w każdym ogrodzie? Zdecydowanie tak! Krzewy można uprawiać w ogrodach o różnej wielkości i różnych warunkach. Warto jednak pamiętać, że każdy gatunek krzewu wymaga odpowiednich warunków do wzrostu i kwitnienia, dlatego należy wybrać gatunki odpowiednie dla naszego ogrodu. Podpowiadamy, jakie krzewy kwitnące wiosną warto posadzić w ogrodzie.

Jakie gatunki krzewów kwitną na wiosnę?

Wiosną kwitną wiele gatunków krzewów, w tym popularne róże, magnolie, forsycje czy lilaki. W naszym artykule przedstawimy jednak trzy gatunki, które nie tylko pięknie kwitną, ale również są łatwe w uprawie.

Najpiękniejsze krzewy ogrodowe kwitnące wiosną - 3 łatwe w uprawie gatunki

1. Pigwowiec japoński

Godnym polecenia kwitnącym w czasie wiosennych miesięcy krzewem ogrodowym z jest pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica). Ten niski krzew kwitnie wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Jego kwiaty są koloru czerwonego, różowego lub białego, a po kwitnieniu pojawiają się na nim jadalne owoce. Pigwowiec japoński jest łatwy w uprawie, toleruje różne gleby i warunki klimatyczne.

Można go sadzić wzdłuż ogrodzenia, na rabatach czy w donicach. Pigwowiec japoński to bardzo często sadzony gatunek krzewu, który zyskał dużą popularność ze względu na swoje piękne, pachnące kwiaty oraz jadalne owoce. Wśród pigwowców japońskich możemy wyróżnić wiele odmian o różnym kolorze liści oraz kwiatów, co sprawia, że są one ciekawym elementem dekoracyjnym w ogrodzie.

Poniżej przedstawiamy kilka odmian pigwowca japońskiego:

Chaenomeles x superba Crimson and Gold - odmiana o czerwonych kwiatach i złocistych liściach.

Chaenomeles japonica Toyo-nishiki - jest to odmiana o kolorowych, mieniących się kwiatach w odcieniach różu, pomarańczy i czerwieni.

Chaenomeles x superba Pink Lady - ta odmiana pigwowca ma intensywnie różowe kwiaty.

Chaenomeles speciosa Nivalis - odmiana o białych kwiatach.

Chaenomeles japonica Sargentii - pigwowiec o pomarańczowych kwiatach i jadalnych, pomarańczowych owocach. Wszystkie te odmiany pigwowca japońskiego charakteryzują się łatwą uprawą, są odporne na niskie temperatury oraz wymagają niewielkiej ilości pielęgnacji. Ponadto kwitną na wiosnę, co sprawia, że są przepiękną dekoracją do ogrodu w tym okresie.

2. Forsycja

Forsycja (Forsythia) jest pięknym i łatwym w uprawie krzewem, który kwitnie wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Charakteryzuje się intensywnie żółtymi kwiatami, które wyrastają wzdłuż całych gałęzi. Forsycja jest bardzo popularnym gatunkiem w Polsce i stanowi doskonały element dekoracyjny w ogrodzie. Uprawa forsycji jest stosunkowo łatwa i nie wymaga dużych nakładów pracy. Oto kilka wskazówek, jak uprawiać forsycję:

stanowisko - forsycja najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, choć może rosnąć także w półcieniu.

- gleba - krzew ten preferuje żyzną i przepuszczalną glebę, która powinna być umiarkowanie wilgotna.

- sadzenie - forsycję sadzi się zwykle wiosną lub jesienią, gdy ziemia jest dobrze nawilżona. Zwykle sadzi się ją w formie pędów lub małych krzewów.

- pielęgnacja - forsycja nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W okresie wzrostu warto ją regularnie podlewać oraz nawozić. W przypadku młodych roślin warto usunąć niskie pędy i przyciąć pozostałe pędy do odpowiedniej długości.

Oto kilka najpiękniejszych odmian forsycji:

Forsythia Lynwood Gold - to najpopularniejsza odmiana forsycji o intensywnie żółtych kwiatach. Wysokość krzewu wynosi zwykle 2-3 metry.

Forsythia Spectabilis - jest to odmiana o intensywnie żółtych kwiatach i ciemnozielonych liściach. Wysokość krzewu wynosi zwykle 1-2 metry.

Forsythia Marechal Foch - ta odmiana ma ciemniejsze, złoto-żółte kwiaty i wyróżnia się bardziej zwartym wzrostem. Wysokość krzewu wynosi zwykle 1,5-2 metry. Forsycja to piękny i łatwy w uprawie krzew, który z pewnością wzbogaci każdy ogród. Intensywnie żółte kwiaty forsycji sprawią, że nasz ogród nabierze wiosennego blasku.

3. Kalina

Trzecim gatunkiem kwitnącym wiosną, który warto posadzić w swoim ogrodzie, jest kalina (Viburnum tinus). Kalina to zimozielony krzew, który zakwita często już na przełomie zimy i wiosny i charakteryzuje się pięknymi, różowymi kwiatami, które z czasem przekształcają się w ciemnoniebieskie jagody. Kalina jest popularnym gatunkiem, ponieważ jest łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna. Można je sadzić jako żywopłoty, w grupach czy pojedynczo w ogrodzie, w zależności od preferencji.

Oto kilka najpiękniejszych odmian kaliny, które warto posadzić w swoim ogrodzie:

Viburnum tinus Eve Price - to odmiana o ciemnozielonych, błyszczących liściach. Kwitnie od grudnia do marca i wyróżnia się pięknymi, różowymi kwiatami. Osiąga wysokość około 2-3 metrów.

Viburnum tinus French White - jest to odmiana o ciemnozielonych liściach, która kwitnie od grudnia do marca. Wyróżnia się pięknymi, białymi kwiatami, które przypominają małe gwiazdki. Osiąga wysokość około 2-3 metrów.

Viburnum tinus Gwenllian - to odmiana o ciemnozielonych liściach, która również potrafi zakwitać bardzo wcześnie, bo już w okresie od grudnia do marca. Wyróżnia się pięknymi, różowymi kwiatami, które przypominają kwiaty magnolii. Osiąga wysokość około 1-2 metrów.

Viburnum tinus Purpureum - ta odmiana ma purpurowe liście i zakwita najczęściej na przełomie lutego i marca, choć zdarza się wcześniej, jeśli zima jest łagodna. Wyróżnia się pięknymi, różowymi kwiatami, które kontrastują z ciemnymi liśćmi. Osiąga wysokość około 1-2 metrów.

Viburnum tinus Robustum - to odmiana kaliny o ciemnozielonych liściach, która również kwitnie na przełomie zimy i wiosny lub wczesną wiosną. Wyróżnia się dużymi, różowymi kwiatami, które przypominają kwiaty storczyków. Osiąga wysokość około 2-3 metrów.

Kalina to piękny i łatwy w uprawie krzew, który wzbogaci każdy ogród. Charakteryzuje się pięknymi, różowymi kwiatami, które przyciągają spojrzenia i wraz z ciemnoniebieskimi jagodami tworzą niezwykłą dekorację. Warto posadzić jedną z powyższych odmian kaliny, aby nasz ogród nabrał wiosennego blasku.

Gdzie kupić dobrej jakości krzewy do ogrodu?

Krzewy ozdobne najlepiej u zaufanych producentów lub sprzedawców, którzy oferują rośliny o dobrej jakości. Można szukać ich w centrach ogrodniczych lub sklepach internetowych, gdzie dostępny jest szeroki wybór gatunków i odmian krzewów. Ważne jest również zadbanie o odpowiednią pielęgnację krzewów, tak aby zachować ich piękny wygląd i zdrowie.  

Podsumowując, krzewy ogrodowe kwitnące wiosną to nie tylko piękne elementy roślinnej aranżacji ogrodu, ale również naturalne ekosystemy przyciągające do ogrodu różne zwierzęta. Warto posadzić je w ogrodzie, a w szczególności polecamy trzy łatwe w uprawie gatunki: pigwowiec japoński, forsycję i kalinę. Ich kwitnienie z pewnością upiększy nasz ogród na wiosnę.