Agawa jest bardzo popularną i niezwykle lubianą rośliną. Bardzo często więc można spotkać ją w wielu przeróżnych miejscach. Zachwyca ona nas swoim wyglądem głównie z tego względu, iż jest to roślina bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym; można nawet powiedzieć, iż jej wygląd zaliczany jest jako egzotyczny. Co więcej, roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie, co jeszcze bardziej może do niej zachęcać. Zdecydowanie warto dowiedzieć się o niej nieco więcej i poznać warunki uprawy agawy, jej odmiany, czy również inne ciekawostki.

Odmiany agawy

Mówiąc o odmianach agawy, warto wspomnieć, iż występuje ona aż w ponad stu odmianach, a jej poszczególne odmiany mogą się od siebie naprawdę sporo różnić. Przede wszystkim jednak agawa charakteryzuje się swoim przepięknym wyglądem, szczególnie ślicznymi listkami, bez względu na konkretną odmianę.

Mówiąc o liściach, warto też wspomnieć o tym, iż liście tej rośliny zazwyczaj zakończone są kolcami, a także występują w różnorodnym ubarwieniu, na przykład mogą znajdować się na nich plamki lub paski w jaśniejszych odcieniach.

Co ciekawe, agawy często są albo bardzo duże, albo bardzo małe, dlatego wiele z nich świetnie nadaje się również do sadzenia w doniczki i umiejscowienia w pomieszczeniach. Niektóre odmiany agawy mają tendencję do bardzo szybkiego wzrostu, dlatego ważne jest, by przed zakupem dowiedzieć się co nieco na temat wybranej przez nas odmiany.

Najpopularniejszymi odmianami agawy są na przykład takie odmiany jak agawa amerykańska bądź także agawa Królowej Wiktorii. Bardzo znane i lubiane są również takie odmiany agawy jak na przykład:

agawa nitkowata, charakteryzująca się małym rozmiarem i dodatkowymi ozdobnymi elementami na brzegach listków;

• agawa Lophantha odmiany Quadricolor, która jest wyjątkowo intensywnie ubarwioną odmianą; 

• agawa stricta - jest raczej nie duża i ma wąskie listki; 

• agawa koci ogon, której listki wyjątkowo nie posiadają kolców;

• agawa Schidigera o kulistym kształcie; 

• agawa Parrasana, której liście są szerokie i płaskie, a cała roślina jest raczej niewielka.   

Bez względu na odmianę, wszystkie agawy przepięknie rosną i są naprawdę bardzo okazałe. Kwiat agawy to zwykle wiecha bądź baldach z wielu malutkich kwiatków, mających zwykle kolor żółty, zielony bądź biały. Co ciekawe, kiedy agawa zakwitnie, natychmiast zaczyna zamierać, tworząc jednocześnie u swojej podstawy rozety rozrastające się już po obumarciu rośliny. 

Uprawa agawy oraz jej pielęgnacja

Jeśli chodzi o uprawianie i pielęgnację agawy w gruncie, wcale nie jest to takie trudne, jakie mogłoby się wydawać, aczkolwiek należy spełnić kilka ważnych warunków, by roślinie było jak najlepiej i by mogła dzięki temu rosnąć silna i zdrowa, dzięki czemu sami będziemy mogli podziwiać jej piękno. Ważne jest, chociażby stanowisko, na którym umiejscowiona jest agawa. Otóż musi być ono dobrze nasłonecznione, a najlepiej sprawdzi się takie miejsce, które będzie oświetlone przez słońce przez cały dzień.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest rodzaj podłoża. Agawa potrzebuje ziemi raczej lekkiej i dobrze przepuszczalnej i również nie potrzebuje mocnego nawadniania, gdyż wystarczy podlać ją tylko jeden jedyny raz, zaraz po posadzeniu. Agawa będzie z powodzeniem pobierała tyle wody, ile  potrzebuje, czerpiąc wilgoć z mgły, czy wszelkich opadów. Wręcz najlepiej sadzić ją na piasku w połączeniu z keramzytem lub też żwirem czy kamieniami.

Roślina ta powinna być osadzona w ziemi na głębokości około 50 cm. Po wsadzeniu agawy najlepiej ściółkować podłoże żwirkiem ozdobnym lub drobnymi kamyczkami. Zaczynając swoją przygodę z agawą, należy przede wszystkim wiedzieć, iż roślina ta zaczyna kwitnąć dopiero po kilkudziesięciu latach swojego życia. 

Zimowanie agawy 

Agawa pochodzi raczej z cieplejszych krajów, jednakże mimo to niektóre odmiany są w stanie przetrwać nawet silne mrozy. Może to jednak osłabiać mrozoodporność danej rośliny, dlatego też podczas najchłodniejszych dni w roku warto zadbać o odpowiednie osłonięcie roślin przed zimnem oraz wiatrem. Najlepiej w tym celu obsypać dolną część agawy igliwiem sosnowym oraz owinąć agrowłókniną.

Ważne jest jednak, by zapewnić jej możliwie jak najbardziej suche podłoże, by roślina zwyczajnie nie zaczęła gnić. Dobrym pomysłem jest na przykład przygotowanie zadaszenia osłoniętego folią czy innym podobnym materiałem. Warto takie zadaszenie wykonać już pod koniec września, by możliwie jak najwcześniej uniknąć pierwszych przymrozków, gdyż mogłoby to doprowadzić do wyschnięcia korzenia agawy.