Kwiaty mają bardzo długą historię w symbolice, co oznacza, że poszczególne kwiaty mają swoje konkretne znaczenia i przypisywane są im różnego rodzaju atrybuty. Co ciekawe, symbolika kwiatów może różnić się nieco w zależności od różnych kolorów danych gatunków kwiatów, na przykład żółtym tulipanom przypisuje się inne znaczenie niż białym. 

Mówi się, iż każdy kwiat może mieć swoją narrację, dzięki czemu komponując bukiet kwiatów, możemy dobrać różne rodzaje i gatunki kwiatów, w zależności od tego, co chcemy, by one wyrażały bądź co chcemy przekazać danej osobie, którą zamierzamy takim bukietem obdarować. Wybranie odpowiednich kwiatów jest więc dość istotne i powinno być przemyślane, by móc wiernie odwzorować nasze uczucia względem danej osoby czy nawet nasz stan emocjonalny. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, co mogą oznaczać poszczególne gatunki najpopularniejszych roślin.

Jak sprawdzać symbolikę kwiatów?

Symbolika kwiatów może ukazywać się w różnych aspektach, na przykład obecna może być w ilości kwiatów w bukiecie, w ich kolorze i przede wszystkim - w ich gatunku. Jeśli chodzi o ilość kwiatów w bukiecie, wbrew pozorom może mieć ona odpowiednie znaczenie.

Wynika to jednak częściej z praktyki, na przykład parzysta liczba kwiatów w bukiecie zwykle występuje w przypadku pogrzebowych kompozycji, natomiast do innych bukietów używa się raczej nieparzystej ilości kwiatów. Wyjątkiem mogą okazać się bukiety na specjalne okazje, na przykład na 18. urodziny z osiemnastoma kwiatami.

Kolory kwiatów także mają swoje odniesienie w symbolice:

  • kolor czerwony oznacza zwykle romantyzm, namiętność oraz miłość;
  • biały oznacza niewinność i czystość;
  • niebieski - relaks i tęsknotę; 
  • żółty - radość z życia, sympatię i przyjaźń.

Warto jednak dopasowywać kolory do konkretnych gatunków, gdyż te same kolory w przypadku różnych gatunków mogą jednak oznaczać coś innego. Chcąc więc zinterpretować dany kwiat, warto postarać się spojrzeć na niego z kilku perspektyw, nie tylko brać pod uwagę sam kolor czy gatunek.

Symbolika poszczególnych gatunków kwiatów

Poszczególne gatunki kwiatów mogą mieć inne znaczenie i to właśnie na dany gatunek powinniśmy zwracać największą uwagę. Oto kilka przykładów znaczeń najpopularniejszych gatunków roślin:

Róża

Prawdopodobnie to właśnie róża najmocniej kojarzy nam się z symboliką. Jest to bardzo znany gatunek i również kwiat, który występuje najczęściej w bukietach, bądź przynajmniej jest jednym z tych częściej występujących. Dodatkowo róża kojarzy nam się też najczęściej z kolorem czerwonym, gdyż właśnie w takim kolorze występuje najczęściej w naturze, choć to zależy od konkretnej odmiany.

Czerwone róże symbolizują jednak szeroko pojętą miłość i to nie tylko miłość pomiędzy partnerami, lecz taką wyrażaną w różnorodnych relacjach, także rodzinnych. Czerwona róża jest symbolem oddania i szczerości. Niebieska róża oznacza głęboką wierność, fioletowa symbolizuje smutek, żal i tęsknotę, a z kolei różowa róża - sympatię, przyjaźń oraz życzliwość.

Lilia

Lilie najczęściej występują w kolorze białym i symbolizują skromność, optymizm oraz szczęście. Często można spotkać je w wiązankach pogrzebowych, gdzie stanowią symbol religijny. Żółte lilie oznaczają z kolei radość, natomiast pomarańczowe - pasję.  

Tulipan

Nikogo zapewne nie zdziwi, iż tulipany są symbolem nadchodzącej wiosny, a więc także i nadziei, marzeń, bogactwa, a także zaufania. Mogą oznaczać także zmiany. Czerwone tulipany symbolizują miłość i pożądanie, żółte oznaczają przyjaźń, a białe symbolizują niewinność i czystość.

Stokrotka

Stokrotki są łagodnymi i delikatnymi kwiatkami, jeśli chodzi o wygląd, stąd też ich symbolika jest właśnie taka, a nie inna. Symbolizują one niewinność, czystość oraz łagodność. Co więcej, mogą oznaczać także dobrobyt i przywoływać radość.

Chryzantema

Chryzantemy ogólnie kojarzą się ze smutkiem i nostalgią. Takie właśnie jest ich znaczenie. Są symbolem jesieni i często wykorzystuje się je jako kwiaty nagrobne. Co ciekawe, w niektórych kulturach symbolika jest wręcz przeciwna, mogą symbolizować one szczęście, przyjaźń i wierność.

Irys

Irysy mogą występować w wielu różnych kolorach, dlatego też ich symbolika może się różnić w zależności od barwy. Białe irysy symbolizują czystość, fioletowe oznaczają mądrość, niebieskie z kolei wiarę oraz nadzieję, a żółte - pasję. Wręczając komuś bukiet irysów o różnych kolorach, wyrażamy tym samym swoją przyjaźń i lojalność.

Storczyk

Storczyki są dość charakterystycznymi kwiatami i oznaczają przede wszystkim piękno, uczucia oraz bogactwo i luksus. Wrzos Wrzosy mają dość ciekawą symbolikę, gdyż są one symbolem piękna, podziwu i szacunku, lecz mówi się, iż przyciągają one także szczęście oraz bogactwo, ale też i wytwarzają pozytywną energię w swoim otoczeniu.