Wiśnia japońska to popularna roślina ozdobna z Chin, kulturowo ważna w Azji. Coraz częściej wybierana do ogrodów. Uprawa nie jest skomplikowana, ale wymaga odpowiednich warunków. Ważne jest poznanie charakterystyki i wymagań tej rośliny przed rozpoczęciem uprawy.

Zagadnienia w artykule:

  • Jak wygląda wiśnia japońska?
  • Odmiany wiśni japońskiej
  • Warunki uprawowe

Jak wygląda wiśnia japońska?

Wiśnia piłkowana, czyli wiśnia japońska to raczej niewielkie drzewo o niezwykle pięknych kwiatach. To właśnie one szczególnie zwracają uwagę wszystkich dookoła i zachwycają swoim pięknem każdego. Kwiaty wiśni japońskiej są dość duże i mają zwykle pięć płatków. Tworzą delikatne, pachnące kłębki w różnych odcieniach różu bądź także bieli. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści i zebrane są w kwiatostany od kilku aż do kilkunastu naraz.

Kwitnienie zwykle trwa w zależności od odmiany i warunków pogodowych od kilku dni do kilku tygodni na przełomie kwietnia oraz maja. Roślina ta kwitnie bardzo obficie, kwiaty występują na całej koronie drzewa. Niektóre odmiany kwitną stopniowo od wiosny aż do jesieni. Nieliczne odmiany także owocują, aczkolwiek owoce te są trujące dla ludzi.

Liście wiśni japońskiej są zwykle bardzo drobne, eliptyczne lub okrągłe, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze. Liście rosną pojedynczo, połyskują i mają piłkowane brzegi. W sezonie jesiennym zabarwiają się na pomarańczowo-żółto. Drzewa wiśni japońskiej osiągają zwykle wysokość do około 10 metrów oraz szerokość korony do około 8 metrów, ale istnieją również odmiany krzewiaste, które rosną tylko do kilku metrów wysokości.

Odmiany wiśni japońskiej

Wiśnia japońska może występować w różnych odmianach, które nieznacznie się od siebie różnią wyglądem. Warto pamiętać, iż jest to przede wszystkim drzewo owocowe, choć niektóre odmiany mogą rodzić trujące dla ludzi owoce, którymi żywią się zwykle ptaki.

Najpopularniejszymi odmianami japońskiej wiśni są odmiany takie jak na przykład:

wiśnia kanzan, która kwitnie już od kwietnia, jej pąki są ciemnoczerwone, natomiast kwiaty ciemnoróżowe. Ta odmiana jest przez wielu uznawana za najpiękniejszą bądź jedną z najpiękniejszych odmian tego gatunku;

• wiśnia amanogawa, która rośnie zaledwie do 7 metrów wysokości, kwitnie zwykle w maju, a jej kwiaty są duże i jasnoróżowe;

• wiśnia piłkowana „Royal Burgundy”, która dorasta aż do 10 metrów wysokości i charakteryzuje się purpurowymi listkami;

• odmiana „Ukon”, która jest raczej niską odmianą, lecz bardzo szeroką o dużych kremowych kwiatach;

• odmiana „Shirofugen”, która charakteryzuje się pęczkowanymi białymi kwiatami.

Warunki uprawowe

Wiśnia japońska jest bardzo często uprawiana jako roślina ozdobna w parkach czy na ulicach, jednakże coraz częściej gości także w naszych ogrodach. Chcąc jednak uprawiać ten gatunek, warto upewnić się co do konkretnych warunków uprawowych, jakich wymaga, choć nie ma ich zbyt wiele. Otóż przede wszystkim nie warto sadzić wiśni japońskiej w północno-wschodnich rejonach Polski, ponieważ może tam być zbyt chłodno. Wiśnia japońska lepiej będzie się czuła w miejscach cieplejszych. Najlepszym dla niej stanowiskiem jest stanowisko dobrze nasłonecznione oraz osłonięte przed wiatrem.

W kwestii gleby, roślina ta nie ma szczególnych preferencji, choć zdecydowanie najlepiej czuje się posadzona w glebie piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej. Co ciekawe, jest ona mocno odporna na wszelkie susze, lecz wrażliwa na nadmierne zasolenie. Nie powinni jej się więc sadzić tuż przy ulicach, które są posypywane solą w okresie zimowym.

Jeśli chodzi o pielęgnację, japońska wiśnia nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Warto jednak pamiętać, by nie przycinać jej gałęzi. Roślina ta rewelacyjnie prezentuje się, kiedy rośnie w pojedynkę, aczkolwiek dobrze wygląda także posadzona w grupie drzew. Szczególnie atrakcyjnie wygląda to podczas okresu kwitnienia. Często również sadzi się ją, tworząc szpalery wzdłuż wszelkich dróżek oraz alejek w parkach.