Nowy rok to też nowe trendy w modzie odzieżowej i wnętrzarskiej - zmieniają się style, formy i przede wszystkim kolory. Na rok 2023 kolorem roku, który powinien królować we wszystkich wnętrzach i szafach oraz ogrodach został przepiękny odcień czerwieni, czyli Viva Magenta! Do ogrodu można go w łatwy sposób wprowadzić za pomocą roślin jednorocznych i bylin wieloletnich. Jakie różowe kwiaty są modne w ogrodach w tym sezonie? Jak wykorzystać kwiaty w kolorze Viva Magenta we wnętrzach?

Kolor roku 2023  

Instytut Pantone wybrał kolor na 2023, wskazując Viva Magenta, jako ten najmodniejszy. To bardzo energetyczny odcień czerwieni, który dobrze współgra z wieloma kolorami i może być zastosowany na bardzo wszechstronny sposób. Modne są nie tylko ubrania w tym kolorze, ale i stylowe ściany, czy dekoracje do domu. Furorę również robią rośliny, których kwiaty mają odcień zbliżony do Viva Magenta.

Jeżówka "Raspberry Truffle"

To idealny sposób, aby wprowadzić trochę tej pięknej różowo-czerwonej barwy do swojego otoczenia i cieszyć się modnym ogrodem. Ten bardzo żywy i odważny kolor sprawi, że ogrodowe rabaty będą się prezentować wyjątkowo pięknie, zwłaszcza że mocny różowy, czy też czerwony kolor wspaniale kontrastuje z zielenią ogrodu, zapewniając niesamowity efekt. W końcu nie bez powodu nasze babcie uwielbiały kwiaty o mocnych kolorach, których pełno było w przydomowych ogródkach.

Ogród w kolorze Viva Magenta  

Wystarczy kilka donic lub rabata z roślinami o kwiatach w kolorze Viva Magenta, aby ogród nabrał modnego wyglądu i zachwycał swą energetycznością. Jednak zanim wybierze się odpowiednie gatunki, warto poza walorami dekoracyjnymi, zwrócić też uwagę na ich wymagania, rośliny kwasolubnej nie posadzimy obok tych, które wymagają zasadowego podłoża, gdyż zapewnienie im odpowiednich warunków nie będzie możliwe.

Fuksja "Shadow Dancer Shirley"

Z kolei niewłaściwe stanowisko, podłoże bądź pielęgnacja mogą zahamować lub osłabić kwitnienie albo sprawić, że kwiaty nie będą odpowiednio wybarwione. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór roślin do warunków, panujących w ogrodzie i możliwości pielęgnacyjnych ogrodnika.

Niezwykłe rośliny w kolorze Viva Magenta  

Właściciele ogrodów, którzy chcą wprowadzić do swego azylu rośliny w kolorze Viva Magenta, mają ogromny wybór gatunków i odmian, co umożliwia ich dopasowanie do upodobań i charakteru ogrodu. Przedstawiamy te najefektowniejsze i najpopularniejsze.  

Lewizja "Ruby Red" - o ciekawym kształcie i pięknej barwie, dzięki której różowe kwiaty przyciągają wzrok. To roślina stosowana głównie w ogrodach skalnych, gdzie wspaniale się odznacza na tle innych roślin. Lewizja może być też z powodzeniem uprawiana w pojemnikach i donicach, ale niezbyt dobrze sprawdza się, jako roślina domowa.  

Koleus "Copa Copper" - piękna roślina o wspaniale wybarwionych na czerwono liściach w efektownym kształcie. Koleus pochodzi z ciepłych regionów świata, więc w Polsce, w ogrodach uprawiany jest, jako roślina jednoroczna. Jednak w domu może rosnąć przez wiele lat, stanowiąc doskonałą dekorację w modnym kolorze.  

Koleus "Copa Copper"

Kalibrachoa "PortuCal Patio Red" - gatunek, który wyglądem przypomina petunie, ale jak wykazały badania, nie jest z nią spokrewniony. Zachwyca ogromną ilością kwiatów w kształcie dzwonków. Ze względu na swój pokrój doskonale nadaje się do uprawy w donicach zarówno w ogrodzie, na tarasie, jak i balkonie. Mocno różowe kwiaty stanowią doskonałą dekorację przez całe lato.  

Klon czerwony - to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą kolor czerwony wprowadzić do ogrodu na stałe. Ta odmiana klonu ma piękne, czerwone liście i wprowadza do wiosennego ogrodu trochę różnorodności.  

Klon czerwony

Na jakie gatunki, które mają czerwone lub różowe kwiaty warto jeszcze zwrócić uwagę? Są to przede wszystkim:

  • Jeżówka "Raspberry Truffle",
  • Goździk "Pillow Berry Red",
  • Goździk "Dianthus Peman Merlot",  
  • Goździk "Floral Lace Red",
  • Goździk "Fruit Punch Cranberry Cocktail",
  • Perukowiec podolski "Winecraft Black",
  • Begonia "Summerwings Dark Elegance",
  • Fuksja "Shadow Dancer Shirley".

Szczególnie warte polecenia są goździki, które zachwycają nie tylko kolorem, ale i kształtem kwiatów, a dodatkowo można je ściąć i wykorzystać, jako kwiaty do wazonu.

Jak wykorzystać różowe kwiaty w aranżacji wnętrza?  

Różowe kwiaty w kolorze Viva Magenta to dobry sposób na wprowadzenie tego koloru do wnętrza. Największą zaletą wykorzystania roślin w odpowiednim kolorze jest szybkie i tanie wprowadzenie modnych akcentów. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzą się kwiaty ścięte, które zachwycą pięknym kolorem i wspaniałym zapachem, a dodatkowo ożywią wnętrze i dodadzą mu odrobiny szyku. Wystarczy wazon z kwiatami w kolorze Viva Magenta ustawić na stole lub wstawić kilka doniczek z kwiatami w tym pięknym kolorze, aby wnętrze zyskało zupełnie nowy wygląd.

Goździk w odcieniach różu i czerwieni

Jakie kwiaty w kolorze Viva Magenta można wykorzystać we wnętrzach? Dobrym pomysłem jest cięcie kwiatów z ogrodu i wstawienie ich do wazonu. Świetnie do tego nadają się piwonie, czy goździki, które w kolorze Viva Magenta bez problemu można też dostać w kwiaciarni.

Z kolei w doniczkach pięknie się prezentuje bardzo popularna ostatnio Aglaonema "Pink Star", która ma wspaniale wybarwione liście w zielonym i różowym kolorze, dzięki czemu fantastycznie prezentuje się przez cały rok. Jednak nieprawidłowa pielęgnacja może sprawić, że różowe liście będą blade, więc trzeba jej poświęcić trochę czasu. Petunia "Easy Wave Burgundy Velour", mimo że kwiaty ma trochę ciemniejsze, to świetnie będzie się prezentować na balkonie lub tarasie.