Okresy wiosenny i letni stwarzają idealne warunki do aktywnego wypoczynku czy długich spacerów w pięknych okolicznościach przyrody. To czas, kiedy można ze zdumieniem odkrywać bogactwo natury, wybierając się na wycieczkę do lasu, jednego z ponad dwudziestu parków narodowych w Polsce czy dowolnej puszczy. Osoby kochające botanikę często zwracają w takich miejscach uwagę na piękne byliny, krzewy i drzewa, których nie potrafią rozpoznać. Twórcy aplikacji wyszli naprzeciw ich potrzebom tworząc aplikacje do rozpoznawania roślin z ogromnymi bazami danych, które są w stanie identyfikować tysiące gatunków roślin z ogromną dokładnością. Które z nich uchodzą dziś za najlepsze? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

PlantNet

PlantNet to intuicyjna aplikacja, która pozwala na robienie zdjęć roślinom z poziomu aplikacji, a następnie dokonuje szybkiej analizy i najczęściej bezbłędnie rozpoznaje dany gatunek. Z pomocą aplikacji można na chwilę obecną rozpoznać aż dwadzieścia tysięcy gatunków roślin, takich jak drzewa, trawy, iglaki, rośliny kwitnące czy kaktusy.

Wszystkie rośliny są tutaj podzielone na podstawie obszaru występowania, a aplikacja podsuwa wskazówki dotyczące pielęgnacji danej rośliny. Warto dodać, że aplikacja ta przynosi korzyści nie tylko użytkownikom, ale również twórcom. Stanowi ona bowiem francuski projekt badawczy, a wszelkie zdjęcia i geolokalizacja użytkowników są gromadzone i badane przez naukowców. Dzięki temu ludzie z całego świata mogą usprawnić ich pracę, a przy okazji wspierać proces ochrony niektórych roślin.

LeafSnap

LeafSnap to aplikacja do rozpoznawania roślin, która wyróżnia się estetycznym designem oraz możliwością wyboru języka polskiego. Nie są to jednak jej największe walory. Do tych można zaliczyć fakt, że rozpoznaje ona na podstawie zdjęcia około dziewięćdziesięciu procent znanych gatunków roślin.

Wspomagana przez sztuczną inteligencję i oparta na obszernych bazach danych aplikacja dokonuje błyskawicznej analizy. Po chwili informuje użytkownika nie tylko o tym, z jaką rośliną ma do czynienia, ale również przedstawia wszelkie najważniejsze informacje na jej temat. 

Co to za kwiat?

Co to za kwiat? to darmowa aplikacja do rozpoznawania roślin, ale warto podkreślić, że identyfikuje ona wyłącznie kwiaty. Jeśli mamy zamiar dowiadywać się czegoś więcej na podstawie liści, owoców czy całych krzewów, tutaj nie znajdziemy pomocy. W okresie kwitnienia wielu kwiatów może jednak dostarczyć użytkownikom szczegółowych informacji na temat aż sześciuset różnych kwiatów.

Sztuczna inteligencja w tym wypadku rozpoznaje kwiaty na podstawie ich koloru, siedliska oraz liczby płatków. Po analizie użytkownik może przejrzeć galerię, a także poznać najważniejsze informacje na temat danej rośliny. Warto dodać, że istnieje również płatna wersja tej aplikacji, która jest wzbogacona o dodatkowe możliwości. Po pierwsze pozwala na identyfikację na podstawie zdjęć, zawiera nazwy polskie i łacińskie oraz ma wbudowany tryb offline.

Picture This: Identify Plant, Flower, Weed and More

Picture This: Identify Plant, Flower, Weed and More to zaawansowana aplikacja, dzięki której można rozpoznać aż dziesięć tysięcy najróżniejszych roślin. Wystarczy zrobić zdjęcie rośliny, którą chcemy zidentyfikować, a wyposażona w sztuczną inteligencję aplikacja po chwili wyświetli na jej temat wszelkie dane.

W informacjach znajdują się również bardzo cenne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin. Każdy użytkownik może udostępniać innym swoje zdjęcia, a także wyświetlać fotografia roślin wykonane przez innych użytkowników. Minusem tej aplikacji jest fakt, że nie można jej obsługiwać w języku polskim, ale jeśli ktoś mówi po angielsku, to znajdzie tutaj ogromną ilość informacji.

PlantSnap

PlantSnap działa na takiej samej zasadzie, jak większość wyżej wymienionych aplikacji. Wystarczy z poziomu aplikacji zrobić zdjęcie nieznanej roślinie, aby po chwili dowiedzieć się o niej wszystkiego. Ma jednak przewagę nad wieloma konkurentami, ponieważ rozpoznaje również grzyby. Dzięki temu może stać się nieocenionym narzędziem podczas grzybobrania czy spacerów po lesie.

Dodatkowo aplikacja pozwala na tworzenie katalogów własnych roślin, a cała baza danych obejmuje ponad pół miliona gatunków. Twórcy aplikacji przygotowali również poradnik dla użytkowników, z którego mogą dowiedzieć się, jak prawidłowo zrobić zdjęcie, aby weryfikacja była poprawna. Poradnik ten można znaleźć w skrzynce mailowej tuż po zarejestrowaniu się w aplikacji. Nie bez znaczenia jest również możliwość korzystania z map pozwalających na zaplanowanie spaceru w miejscach, w których można eksplorować świat przyrody.

Like That Garden

Like That Garden to aplikacja, która nieustannie korzysta z zasobów Wikipedii, a te, jak wiadomo, są niezwykle obszerne. Aplikacja analizuje wykonane przez użytkownika zdjęcie i wyświetla najbardziej zbliżone trafienia, pozwalając na identyfikację przedstawioną w procentach. Jej wielką zaletą jest fakt, że w większości przypadków pokazuje ona również polskie nazwy wyszukiwanych roślin.