Zima w ogrodzie wygląda bardzo malowniczo. Ośnieżone drzewa, krzewy, wszędzie pięknie i biało. I kiedy wydaje się, że pośród tych połaci śniegu zimą w ogrodzie nic nie zakwitnie, przebiśniegi udowadniają, że przyroda potrafi zaskoczyć. Jak wyglądają przebiśniegi? Kiedy kwitną, jak je zasadzić? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym opowiemy Wam o przebiśniegach.

Przebiśniegi - kiedy kwitną?

Przebiśniegi to kwiaty typowo zimowe. W Polsce kwitną zazwyczaj pod koniec stycznia i w lutym, a w innych krajach europejskich mogą pojawiać się i zakwitać nawet do końca marca oraz w kwietniu.  Spotkać je można zarówno w lasach, na łąkach, jak i w przydomowych ogródkach. Chętnie rosną tam, gdzie jest trochę cienia i w pobliżu płynie strumyk. Lubią gleby nieco wilgotne oraz najlepiej nieco wapienne.  Świetnie rosną na opustoszałych, wilgotnych terenach, znaleźć je można także na opuszczonych cmentarzach. Ich kwiaty utrzymują się stosunkowo długo - od kilku dni nawet do miesiąca. Nie straszny im mróz ani śnieg. Przebiśniegi uznaje się je za zwiastun nadchodzącej wiosny

Jak wyglądają przebiśniegi?

Przebiśniegi to drobne rośliny z rodziny amarylkowatych, które rosną w urokliwych kępach o wysokości 15-30 cm. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny. Kwiat pojedynczego przebiśniegu zwisa ku dołowi. Składa się z dwóch okółków płatków. Trzy zewnętrzne płatki są dłuższe i śnieżnobiałe, a trzy płatki wewnątrz są podbarwione na zielono i wyglądają jak krótka rurka. Łodyga przebiśniegu jest  zielona i gładka, a liście wąskie i podłużne - zazwyczaj na jeden kwiat przypada od dwóch do czterech liści. Po przekwitnięciu liści przebiśniegu pojawia się więcej.  

Istnieje kilka odmian przebiśniegów, które nieco różnią się od siebie wyglądem. Są przebiśniegi "Maximus", które są większe od zwykłych przebiśniegów, oraz odmiany przebiśniegów całkowicie białych, nieco inaczej ubarwionych lub też przebiśniegi o pełnych kwiatach. 

Przebiśnieg to roślina cebulowa, wieloletnia, rosnąca w kępach, a w sprzyjających warunkach tworzy łany połaci kwiatów. Jest to roślina lecznicza, z której pobiera się wyciągi do produkcji leków, ale jednocześnie jest trująca. Warto o tym pamiętać, aby nigdy samemu nie używać przebiśniegów do leczenia żadnych przypadłości oraz mieć to na uwadze, jeśli w ogrodzie przebywają dzieci. W historii zdarzało się, że także zwierzęta hodowlane, takie jak świnie czy owce uległy zatruciu po spożyciu przebiśniegów. 

Kiedy sadzić przebiśniegi? 

Kiedy sadzić przebiśniegi? Najwłaściwszą porą do sadzenia przebiśniegów jest wrzesień - zwłaszcza pierwsza połowa. Warto wybrać miejsce półcieniste, z żyzną i dosyć wilgotną ziemią. Może to być nawet skalniak. 

Cebulki przebiśniegów sadzimy na głębokość 5-10 centymetrów. Cebulki zasypujemy ziemią i czekamy do zimy, aż wyrosną i zakwitną. Starajmy się zrobić to jak najszybciej po zakupie, bo nieposadzone cebulki stosunkowo szybko marnieją. 

Uprawa przebiśniegów

Uprawa przebiśniegów nie sprawia żadnych trudności nawet jak dla początkującego ogrodnika. Przebiśniegi są kwiatami odpornymi na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Są odporne na wysokie mrozy. Raz posadzone, rosną i kwitną przez wiele lat bez konieczności ingerencji człowieka. Po przekwitnięciu przebiśniegi nie wymagają przesadzania, mogą więc rosnąć na tym samym stanowisku przez wiele lat. 

Pielęgnacja przebiśniegów

Przebiśniegi nie potrzebują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, są bardzo łatwe w uprawie. Jeśli zależy nam jednak na ich bujnym wzroście, co 2 lub 3 lata możemy nawozić je specjalnym nawozem do roślin cebulowych, lub domowym kompostem. Po przekwitnięciu i wykopaniu cebul możemy je przesadzać w inne miejsce. 

Czy przebiśniegi są pod ochroną?

Jeszcze kilka lat temu dziko żyjące przebiśniegi były pod ścisłą ochroną gatunkową. W latach 1946-2014 obowiązywała całkowita ochrona gatunkową przebiśniegów, co w roku 2014 zamieniło się w ochronę częściową, na mocy rozporządzenia.

To oznacza, że przebiśniegów dziko rosnących wciąż nie można zrywać, niszczyć, sprzedawać, wywozić za granicę itp., ale Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wyrazić zgodę na określony zbiór rośliny objętej częściową ochroną gatunkową na potrzeby ziołolecznictwa

Przebiśnieg a śnieżyczka 

Jest roślina bardzo podobna do przebiśniegu, często z nim mylona, która przebiśniegiem nie jest - mowa o śnieżyczce. Śnieżyca wiosenna, bo tak brzmi pełna nazwa śnieżyczki, jest spokrewniona gatunkowo z przebiśniegiem, ale nim nie jest. W przeciwieństwie do przebiśniegów, śnieżyczki mają wszystkie płatki kwiatów tej samej długości i przypominają dzwoneczek. Wyglądają zupełnie inaczej niż u przebiśniegu. Także słowo śnieżyczka i przebiśnieg nie są tożsame i oznaczają zupełnie inne kwiaty. 

Co ciekawe, obecnie pełna nazwa gatunkowa przebiśniegu to "śnieżynka przebiśnieg", co oczywiście nie ułatwia rozróżnienia obu gatunków roślin, jeśli chodzi o ich nazwy zwyczajowe. 

Oba te gatunki można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, do czego serdecznie zachęcamy. Zarówno śnieżyczki, jak i przebiśniegi mogą zimą dostarczyć właścicielowi ogrodu mnóstwo satysfakcji i radości.