Hortensja bukietowa to gatunek krzewu, który znajduje uniwersalne zastosowanie w ogrodach urządzanych w różnym stylu. Ze względu na piękne kwiaty wygląda atrakcyjnie zarówno w przestrzeniach nowoczesnych i naturalistycznych, jak i w ogrodach urządzanych w stylu rustykalnym. Jak ją sadzić, pielęgnować i na co zwrócić uwagę podczas uprawy? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Kiedy sadzić hortensję ogrodową?

Sposób i czas sadzenia hortensji w ogrodzie wpływa nie tylko na obfitość jej kwitnienia i walory estetyczne, ale również na jej odporność na wszelkie choroby. Narzędzia, jakie będą potrzebne podczas całego procesu, to przede wszystkim szpadel, sekator oraz rękawice ogrodowe. Warto wiedzieć, że krzewy te sprzedawane są w doniczkach wczesną wiosną i jesienią, ponieważ właśnie to jest najlepszy czas na ich sadzenie. Jeśli jednak system korzeniowy rośliny jest dobrze rozwinięty, to sadzenie hortensji może odbyć się w dowolnym momencie w roku. Roślina ta zdecydowanie lepiej poradzi sobie na początku, jeśli w momencie sadzenie będzie pochmurno, ale nie zimno, a jeśli jest sadzona w okresie wiosennym, to należy ją regularnie nawadniać. Sadzenie hortensji w okresie zimowym jest dość ryzykowne, ale jeśli prognozy nie przewidują silnych przymrozków, a ogrodnik dodatkowo ochroni roślinę przed zimnem, może zakończyć się sukcesem.

Jakie warunki są najlepsze dla hortensji?

Krzew ten nie należy do roślin wymagających wielkiej ingerencji ze strony ogrodnika i jest dość odporny na wiele czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie czy owady. Mimo to już na samym początku warto zapewnić hortensji minimum preferowanych przez nią warunków, aby rosła bujnie i nie chorowała. Krzewy te najbardziej lubią stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, ale nie będą ładnie wyglądać w okresie kwitnienia, jeśli większość czasu będą spędzać w cieniu. Warto zapewnić im miejsce, które zostało wcześniej odchwaszczone i które nie jest narażone na zbyt silny wiatr. Jeśli chodzi o glebę, to hortensje szczególnie przepadają za glebą wilgotną, kwaśną i przepuszczalną. Wielu ogrodników w tym wypadku decyduje się na mieszanie ziemi ogrodowej z kompostem i kwaśnym torfem. Tuż przed posadzeniem krzewu powinno się przekopać podłoże na głębokość pięciu centymetrów, aby je spulchnić. 

Jak sadzić hortensje w ogrodzie?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w tym wypadku jest bardzo silne nawodnienie rośliny, jeszcze zanim wyląduje ona w ziemi. W tym celu można doniczkę z krzewem zanurzyć w chłodnej wodzie nawet na kilka godzin. W międzyczasie można przekopać szykowane stanowisko i zlikwidować wszelkie chwasty w pobliżu. Dopiero wówczas można rozpocząć kopanie dołków. Jeśli sadzona będzie odmiana karłowata, to dołki powinny znajdować się w odległości wynoszącej około 50 centymetrów od siebie. Jeśli zaś zamierzamy posadzić hortensję silnie rosnącą, to dołki muszą znajdować się w odległości około 100 centymetrów od siebie. Wyjątkiem jest odmiana pnąca, która musi znajdować się jakieś 30 centymetrów od muru, aby można ją było później efektownie ułożyć, ale też, żeby system korzeni miał wystarczająco dużo miejsca.

Bardzo ważne jest to, aby dołki były dwa razy większe niż sama bryła korzeniowa. Sadzonkę należy delikatnie wyciągnąć z doniczki, a jeśli fragmenty korzeni są uszkodzone, można je obciąć za pomocą sekatora, co pobudzi roślinę do silniejszego wzrostu. Kiedy krzew zostanie wsadzony do ziemi, należy wokół niego utworzyć wąską nieckę, w której woda będzie dłużej się utrzymywała i wspomagała wzrost hortensji. Warto otoczyć krzew ściółką z igliwia i trocin, które zapewnią mu odpowiednią temperaturę, a przede wszystkim ograniczą rozwój chwastów.

Hortensja bukietowa - pielęgnacja i przycinanie

Hortensja nie jest krzewem wymagającym, ale bezwzględnie trzeba pamiętać o tym, aby w okresie silnych mrozów okrywać krzew. Równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku hortensji ogrodowej jest jej regularne przycinanie. Powinno się ono odbywać od marca do kwietnia, a więc w czasie, kiedy przymrozki już minęły, ale jeszcze nie rozpoczęła się wegetacja. Bardzo istotne jest to, aby usuwać jedynie suche kwiatostany, a także uszkodzone, chore lub uschnięte pędy. 

Hortensja bukietowa - rozmnażanie

Istnieje kilka sposobów rozmnażania hortensji bukietowej, a należą do nich sadzonki bukietowe, odkłady oraz podział. Rozmnażanie przez podział i odkłady to dobry pomysł, jeśli któryś z krzewów rozrósł się do bardzo dużych rozmiarów. Wówczas można go podzielić na mniejsze jednostki i zasadzić w innych miejscach, co najlepiej czynić w okresie jesiennym. Z kolei sposób z odkładami polega na tym, aby wczesną wiosną przenieść wybrane pędy do wykopanego dołka i zasypać ziemią. W miejscu tym warto ułożyć kamień, aby pozostała w jednym miejscu. W kolejnym sezonie ukorzeniony pęd należy oddzielić od części matecznej. Do rozmnażania przez sadzonki pędowe należy wybrać najmocniejsze pędy i umieścić je na dwa tygodnie w pojemniku z wodą. Kiedy na dole pojawią się korzonki, pędy można przenieść do gruntu.

Hortensja ogrodowa - choroby

Jeśli hortensja słabo kwitnie, maleje, a na jej kwiatach lub liściach pojawiły się plamy, to znak, że zapadła na jedną z powszechnych wśród tych krzewów chorób. Należy do nich na przykład śluzak, który objawia się więdnięciem pędów, i który zwalcza się profilaktycznie, bo w często w trakcie choroby jest już za późno. Inną znaną wśród tych krzewów chorobą jest na przykład objawiająca się blaknięciem liści chloroza, którą można zwalczyć stosując nawóz do hortensji. Istnieje również wiele chorób, z którymi można uporać się za pomocą specjalnych preparatów.