Amerykański Instytut Pantone właśnie obwieścił światu najbardziej wyczekiwaną informację grudnia. Szerokie grono architektów, projektantów i designerów z niecierpliwością czekało na wybór koloru roku 2023. Jaki odcień towarzyszyć nam będzie w nachodzącym czasie?

Kolor roku 2023

Tegoroczny wybór ekspertów stawia na energetyczny, pełen wigoru, różowo-czerwony kolor Viva Magenta 18-1750. Jak czytamy w komunikacie prasowym Instytutu Pantone to odcień zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni i wyrażający nową siłę. Viva Magenta jest odważnym i nieustraszonym, pulsującym kolorem, którego żywiołowość promuje radosne i optymistyczne podejście do życia.

Tegoroczny Kolor Roku jest mocny i wzmacniający. Jest to nowa, ożywiona czerwień, która rozkoszuje się czystą radością, zachęcając do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wita każdego i wszystkich z taką samą werwą do życia i buntowniczym duchem. To kolor, który jest odważny, pełen humoru i przyjazny dla wszystkich.

- W dobie technologii szukamy inspiracji z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednym z najcenniejszych barwników należących do rodziny barwników naturalnych, a także jednym z najsilniejszych i najjaśniejszych, jakie znał świat.- mówi Leatrice Eiseman, Dyrektor Wykonawczy Instytutu Koloru Pantone. 

Zakorzeniony w pierwotnym świecie, PANTONE 18-1750 Viva Magenta łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę.

Z czym łączyć kolor roku 2023?

Eksperci Pantone przygotowali również zestawienie kolorystyczne prezentujące odcienie pasujące do Viva Megenta. Znalazły się wśród nich: pudrowy róż, piaskowy beż, jasny szary, pochodne khaki i szałwii oraz gołębi błękit. To doskonała wskazówka dla architektów, projektantów i designerów, którzy z pewnością w nadchodzącym roku wykorzystają potencjał odważnej czerwieni.

O Instytucie Pantone

Amerykańskie przedsiębiorstwo Pantone zostało założone przez Lawrence'a Herberta w 1963 roku. Znany w przemyśle poligraficznym instytut opracował swoją własną paletę barw uznaną na całym świecie za wiodące źródło wiedzy na temat kolorów. Pantone Color Institute oferuje szereg publikacji dotyczących prognozowania trendów kolorystycznych i książek edukacyjnych, które dostarczają unikalnych inspiracji oraz zwracają uwagę na trendy w projektowaniu.

Co roku najlepsi światowi eksperci na podstawie badań i obserwacji wybierają wiodący kolor na nadchodzący rok. Ich wybór ma bezpośredni wpływ na aranżację wnętrz, a także na produkty wyposażenia wnętrz dostępne na rynku. W 2021 roku dominującą barwą na rok 2022 okrzyknięto niebiesko-fioletowy odcień Very Peri. W latach poprzednich były to Ultimate Gray & IlluminatingClassic Blue, Living Coral, Ultra Violet i Greenery.

Nagranie z tegorocznej gali prezentującej wybór ekspertów na 2023 rok możecie obejrzeć tutaj.