Każdy właściciel ogrodu przydomowego czy nawet najmniejszego skrawka własnej działki dąży do tego, aby pokrywał go piękny trawnik, który można zaaranżować w dowolny sposób. Jeśli komuś zależy na przyśpieszeniu prac ogrodowych, to znakomitą alternatywą dla tradycyjnych metod będzie położenie trawy z rolki. Czym jest, jak o nią dbać i co jeszcze warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się ważne informacje i praktyczne wskazówki na ten temat.

Czym jest trawa z rolki?

Trawa z rolki to wysiana na darni i dojrzała trawa, która jest już gotowa na położenie na gruncie, w którym z czasem się ukorzeni. Wystarczy ułożyć rolkę na przygotowanym wcześniej terenie i podlać trawę, która natychmiast wygląda doskonale. Jest równomierna, sprężysta i intensywnie zielona, a przede wszystkim bardzo szybko się ukorzenia. W rezultacie pierwsze koszenie może odbyć się nawet po tygodniu od położenia trawy. Jest to więc ekspresowe rozwiązanie kwestii trawnika i wielkie ułatwienie dla wielu właścicieli ogrodów.

Jakie są największe zalety trawy z rolki?

Układanie trawy z rolki daje natychmiastowy efekt i to często dużo lepszy niż tradycyjny wysiew trawy. O ile na trawę z wysiewu często trzeba czekać około dwóch tygodni, w tym wypadku czas oczekiwania zostaje o dwa tygodnie skrócony. W związku z tym, że jest ona już rozwinięta, o wiele mniejsze znaczenie ma pora układania rolki, co stanowi przeszkodę nie do przeskoczenia w przypadku wysiewu.

O ile w przypadku tradycyjnego sposobu ziarna często bywają po wysianiu podmyte przez deszcz lub zjedzone przez ptaki, a tym wypadku w ogóle nie ma takiego ryzyka. Jest to też idealne rozwiązanie w przypadku spadzistych terenów. Można ją utwierdzić na początku za pomocą kołków, ale kiedy się ukorzeni, nie będzie w stanie jej uszkodzić ani deszcze, ani silne podmuchy wiatru.

Jak rozkłada się trawę z rolki?

Zanim przystąpisz do prac, upewnij się, że teren został odpowiednio przygotowany. Bardzo ważne jest to, aby usunąć z niego wszelkie chwasty, kamienie, patyki czy zanieczyszczenia i wyrównać całą powierzchnię, na której finalnie ma znaleźć się zielony dywan. Rozkładanie pierwszej rolki powinno zaczynać się w miejscu z równym brzegiem i warto robić to powoli, ponieważ wówczas układ będzie znacznie bardziej precyzyjny.

Każda kolejna rolka powinna być rozwijana w tym samym kierunku i bardzo ważne jest to, aby stawać na samej darni, a nie na przygotowanej glebie. Dzięki temu przygotowany teren nie będzie deptany, a trawa zostanie równomiernie rozłożona. Po ułożeniu rolek konieczne jest ich dokładne przewalcowanie, dzięki czemu darń będzie dociśnięta do podłoża, a trawa ukorzeni się szybciej.

Jak pielęgnować trawę z rolki?

Przede wszystkim warto podkreślić, że kupiona trawa z rolki nie powinna być długo przechowywana. Najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie jej w ogrodzie maksymalnie dwa dni po zakupie, aby zachowała swój efektowny wygląd i jakość. W tym czasie wato przechowywać ją w zacienionym miejscu. Trawa z rolki jest bardzo podatna na przesuszenie, dlatego w pierwszych tygodniach po rozłożeniu należy szczególnie dbać o jej nawadnianie.

Trawnik może być wykorzystywany w stu procentach dopiero po około czterech do sześciu tygodni po rozłożeniu, ponieważ wówczas trawa będzie już dobrze zakorzeniona. To czy trawa jest dobrze zrośnięta z podłożem można sprawdzić pociągając jej kępkę. Jeśli stawia mocny opór, to znaczy, że jest gotowa na pierwsze koszenie. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy noże w kosiarce nie są tępe, bo jeśli tak jest, to będą wyrywały trawę z podłoża. Trawnik tego rodzaju powinien być koszony nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Poza tym trawnik z rolki nie różni się zbytnio pod względem pielęgnacji od trawy z wysiewu, a to oznacza, że od marca do listopada wymaga regularnego koszenia oraz nawożenia około czterech razy w roku. Nawóz powinien mieć inną formułę w zależności od pory roku, ale za każdym razem musi zawierać azot. To właśnie on sprawia, że trawa w dobrej kondycji może przetrwać zimę. Podlewanie powinno odbywać się rano, a nie wieczorem, aby zapobiec parowaniu i chorobom grzybowym. Jeśli te wszystkie zabiegi pielęgnacyjne będą regularnie przeprowadzane, to trawnik nawrt po długim czasie będzie wciąż pięknie się prezentował.

Trawa z rolki - cena Ile kosztuje trawa z rolki?

Wszystko zależy od miejsca, w którym się ją kupuje, gatunku traw, ilości kupowanej trawy oraz tego, czy płacimy również za jej położenie przez ekspertów. Średni koszt za jeden metr kwadratowy trawy wynosi kilkanaście złotych. Jest to więc opcja droższa od wysiewu, ale za to zapewniająca szybki i imponujący efekt.