Frezja jest przepiękną rośliną, która swoim przepięknym wyglądem oraz zapachem zachwyca wiele osób. Zapach frezji jest wręcz oszałamiający, a co więcej, wiele osób to właśnie między innymi ze względu na zapach decyduje się na posadzenie tej rośliny w swoim ogrodzie. Uprawa frezji niekoniecznie jest jednak łatwa, a co za tym idzie, należy spełnić wymagane przez ten gatunek warunki, by frezja mogła swobodnie sobie rosnąć i zachwycać swoimi wdziękami wszystkich wokół. Czym więc charakteryzuje się frezja, jak wygląda, a także jak należy ją uprawiać, by możliwe było podziwianie jej piękna?

Charakterystyka frezji

Frezja ogrodowa to roślina, należąca do rodziny kosaćcowatych. Pochodzi ona z Afryki, a dokładniej z Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie zwykle rośnie na dziko. Do Europy trafiła dopiero w XVIII wieku. Frezja stała się bardzo popularną rośliną uprawną ze względu na swój przepiękny i niepowtarzalny zapach oraz wygląd. Bardzo często spotkać ją można w różnych ogrodach, parkach, ale również wykorzystuje się ją jako kwiat cięty do wazonów i bukietów. Co ciekawe, nazwa tego gatunku rośliny pochodzi od nazwiska botanika - Friedricha Freese.

Frezję hoduje się z cebulek zimujących w pomieszczeniach. Sadząc wiele sztuk frezji niedaleko siebie, rozrośnie się ona w taki sposób, iż będzie przypominała ukwiecony dywan. Rewelacyjnie sprawdza się posadzona na przykład przy płocie bądź przy domu na rabacie czy również przy trawniku. Rośnie jednak tylko w ciepłych miesiącach i niestety nie potrafi przetrwać mroźnych temperatur zimowych.

Frezja rośnie aż do nawet 50 cm wysokości. Jej budowa składa się z cienkiej długiej łodygi oraz dość dużych jasnozielonych i długich listków. Jej przepiękne kolorowe dzwonkowe bądź też lejkowe kwiaty często układają w kształcie kłosa, bądź grona, rosnąc na górze łodygi. Kwiaty frezji występują w kolorach takich, jak chociażby fiolet, czerwień, biel, róż, żółć, czy też purpura. 

O czym warto wiedzieć, chcąc sadzić frezję?

Uprawa frezji musi przebiegać w sposób dobrze dostosowany do konkretnych warunków, wymaganych przez ten gatunek rośliny, dlatego też przed jej zakupem, należy dowiedzieć się co nieco na jej temat, by nie popełnić żadnych ogrodniczych błędów i móc cieszyć się pięknem frezji przez długi czas. Cebulki frezji możliwe są do zakupienia zwykle w sklepach ogrodniczych, przy czym warto pamiętać, iż najlepiej jest sadzić frezję w kwietniu bądź też w maju, już po ostatnich przymrozkach.

Frezja nie toleruje bardzo niskich temperatur, a więc posadzona wcześniej, zwyczajnie nie zakwitnie. W przypadku, kiedy zostanie poprawnie posadzona, zakwitnie po kilku miesiącach, mniej więcej w lipcu bądź w sierpniu. Co więcej, kiedy kończy się już okres kwitnienia, najlepiej we wrześniu, należy wykopać cebulki i przezimować je w pomieszczeniu. W tym celu należy wyjąć bulwy z ziemi, oczyścić je z ziemi oraz wysuszyć. Suche mogą być przechowywane w chłodniejszych miejscach.

Warunki uprawowe

Sadząc frezję, przede wszystkim należy wiedzieć, jakie podłoże powinniśmy jej zapewnić. Otóż gleba powinna być raczej żyzna i bogata w składniki odżywcze, a co więcej, stale wilgotna. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się mieszanki piaszczysto-gliniaste o odczynie lekko zasadowym bądź też obojętnym, zapewniające roślinie bardzo dobrą przepuszczalność.

Frezja bardzo lubi wilgotność, dlatego musi być regularnie podlewana, a nawet codziennie w przypadku najcieplejszych i suchych dni. Jej podłoże powinno być delikatne nawadniane, by nie przelać rośliny, a w czasie najcieplejszych dni w roku należy również opryskiwać wodą jej liście i kwiaty. Przed posadzeniem cebulek warto oglądać je, by sprawdzić, czy przypadkiem nie posiadają żadnych szkodników, czy też oznak chorobowych, takich jak na przykład gnicie czy pleśń.

Co więcej, dobrym pomysłem jest ich zaprawianie w celu ich uodpornienia na wszelkiego rodzaju choroby. Można to zrobić na mokro, zamaczając bulwy w odpowiednim preparacie uodporniającym na wirusy, grzyby i bakterie. Chcąc posadzić frezję, należy wykopać w ziemi dołki o głębokości do 5 cm, a następnie umieścić w ich wnętrzach bulwy frezji, pamiętając przy tym, by zapewnić odpowiedni odstęp pomiędzy bulwami - około 10 cm. Frezję zdecydowanie warto podpierać palikami w momentach, w których dorasta do kilkudziesięciu centymetrów, gdyż nie będzie ona wtedy ulegać zniszczeniom i nie przewróci się.

O czym należy pamiętać podczas pielęgnowania frezji?

Jako iż frezja sama w sobie jest dość wymagająca, należy szczególnie zadbać o zapewniane jej warunki. Ważne jest, chociażby odpowiednie stanowisko, na którym się znajduje. Powinno ono być dobrze nasłonecznione, a miejsce powinno być ciepłe. Należy przy tym chronić frezję przed ewentualnymi silnymi wiatrami. Konieczne jest również regularne nawożenie frezji. Warto zacząć nawozić ją wtedy, gdy zauważymy jej pierwsze zielone listki, używając do tego nawozów wieloskładnikowych do kwiatów kwitnących.

Dobrym pomysłem jest również oczywiście posadzenie frezji w doniczce. Warunki uprawowe są bardzo podobne jak w przypadku posadzenia jej w ogrodzie, jednakże z powodzeniem może być umieszczona na jasnym nasłonecznionym parapecie, a w cieplejsze miesiące może być także wystawiana na taras bądź balkon.