Historia stokrotek sięga czterech tysięcy lat wstecz. Odkryto, że były one uprawiane już w starożytnym Egipcie, a Egipcjanie doceniali nie tylko ich urodę, ale również właściwości lecznicze. Równie cenione były one w średniowieczu, a na przestrzeni stuleci nic się nie zmieniło. Dziś wciąż stokrotka jest uwielbianym kwiatem, który bardzo często pojawia się w przydomowych ogrodach i nie tylko. Kiedy kwitną stokrotki, jak je pielęgnować i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się garść cennych informacji na ich temat. 

Zagadnienia w artykule:
  • Walory estetyczne stokrotek
  • Jakie wymagania mają stokrotki?
  • Kiedy sadzić stokrotki i jak o nie dbać?
  • Podlewanie oraz nawożenie stokrotek
  • Jakie są popularne odmiany stokrotek?

Walory estetyczne stokrotek

W dzisiejszych czasach mało kto decyduje się na uprawę stokrotek ze względu na ich właściwości. Cenimy je raczej za urocze kwiaty, które mają dekoracyjny charakter. Stokrotka pospolita należy do rodziny astrowatych i osiąga do 15 centymetrów wysokości. Chociaż pochodzi z Europy, występuje od lat również w Azji i Ameryce Północnej.

Jej liście mają ciemnozieloną barwę i układają się w efektowną rozetę, ale największą ozdobę stanowią kwiaty z żółtymi środkami i biało-różowymi płatkami. Okres kwitnienia przypada na czas między kwietniem i czerwcem, a kwiaty utrzymują się czasem nawet do grudnia. W związku z tym stokrotki stanowią ozdobę przez dużą część roku. 

Jakie wymagania mają stokrotki?

Stokrotki najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Już sam fakt, że można je spotkać dziko rosnące w najróżniejszych miejscach świadczy o tym, że nie mają zbyt wielkich wymagań dotyczących gleby. Z powodzeniem można je sadzić w glebie piaszczystej lub gliniastej, pod warunkiem, że nie jest ona ani zbyt sucha, ani podmokła.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o stokrotki w domu, ponieważ wówczas trzeba im zapewnić dobrze przepuszczalne podłoże. Poza tym należą do roślin, które nie wymagają szczególnej ingerencji człowieka i są bardzo łatwe w uprawie. Ich wielkim walorem jest również wysoka odporność na deszcz i wiatr.

Kiedy sadzić stokrotki i jak o nie dbać?

Kiedy sadzić stokrotki do gruntu? Najlepszym miesiącem w tym wypadku jest kwiecień, ponieważ ryzyko wystąpienia przymrozków jest wówczas niewielkie. Uprawę doniczkową w domu można rozpocząć już w marcu, natomiast wysiewanie stokrotek z nasion powinno odbywać się nie wcześniej niż w czerwcu. Zasady tej powinno się przestrzegać w trosce o roślinę, ponieważ temperatura powietrza podczas kiełkowania powinna wynosić mniej więcej 21 stopni Celsjusza.

W przypadku nasion konieczne jest sianie bezpośrednio do gleby i jest to wariant dla osób cierpliwych, które liczą się z tym, że kwiaty zakwitną dopiero na wiosnę kolejnego roku. Pielęgnacja stokrotek jest zalecana w przypadku szlachetnych odmian cechujących się nieco większymi kwiatami. Dobrze robi im regularne oczyszczanie z przekwitłych już kwiatostanów, dzięki czemu okres kwitnienia się wydłuża, a spontaniczny rozsiew jest ograniczony.

Jeśli lato jest bardzo upalne, warto przyciąć więdnące stokrotki w połowie łodygi, a wówczas wyrosną znacznie silniejsze. Z kolei przesadzanie stokrotek wymaga wykopania ich z całym systemem korzeniowym i wykopania w nowym miejscu głębokiego dołu, ponieważ korzenie tych roślin muszą być schowane dość głęboko.

Stokrotki nie potrzebują zazwyczaj ochrony, ale wyjątkiem w tym wypadku są siewki wysiane latem, które podczas pierwszej zimy warto zakryć gałęziami świerkowymi. Doniczkowe rośliny mogą na zimę pozostać na tarasie lub balkonie, jeśli będą miały ochronę w postaci materiału izolacyjnego.

Podlewanie oraz nawożenie stokrotek

Dlaczego stokrotki więdną, skoro należą do roślin o niewielkich wymaganiach? Najczęstszą przyczyną jest brak odpowiedniej ilości wody. Warto pamiętać, że ten gatunek wymaga ziemi, która zawsze jest wilgotna. Nie można również przesadzać w drugą stronę, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Stokrotki nie znoszą upałów i suszy, a podlewanie ich należy dostosować do panujących aktualnie warunków. Jeśli na głębokości około 7 centymetrów gleba jest sucha, koniecznie trzeba je podlać, ponieważ ich korzenie znajdują się głęboko.

Stokrotki hodowane w doniczkach powinno się podlewać dopiero wtedy, kiedy ziemia na głębokości 3 do 5 centymetrów jest sucha. Jest to znak, że wkrótce zabraknie jej na poziomie korzeni i należy ją zapewnić roślinie, aby wciąż zachwycała pięknym wyglądem.

Nawożenie stokrotek jest wskazane głównie w przypadku uprawy doniczkowej, ale nie jest ono zbyt energochłonne. Wystarczą jedynie trzy dawki wieloskładnikowego nawozu w skali roku, z których pierwszą podaje się na początku wiosny, a dwie kolejne w regularnych odstępach, pomijając jesień. 

Jakie są popularne odmiany stokrotek?

Wyjątkową popularnością cieszą się stokrotki afrykańskie, które ze względu na swój wygląd często mylone są z margaretkami. Ma ona kilka odmian, takich jak White Spoon czy Springstar Big Yellow, które różnią się kolorem oraz kształtem płatków. Wielką dekorację w każdym ogrodzie stanowi odmiana Pomponette, której kwiaty mają zaokrąglony kształt, a także Weiss Bellis o biało-żółtych płatkach.