W ogrodnictwie szczególnie ważne jest trzymanie się konkretnego harmonogramu, podpowiadającego, kiedy należy wykonywać dane czynności w ogrodzie i sadzić różne rośliny. Sadzenie roślin w odpowiednim czasie jest niezwykle ważne, gdyż może wpływać na ich rozwój. Rośliny posadzone w nieodpowiednim czasie są na przykład bardziej narażone na występowanie chorób czy szkodników. Warto więc posługiwać się kalendarzem ogrodnika, zawierającym różne informacje o pielęgnowaniu roślin, o tym co kiedy sadzić oraz o niekorzystnych dla poszczególnych roślin okresach, takich jak chociażby mrozy. Dzięki tej wiedzy każdy ogrodnik może optymalnie wykorzystać swój czas i zadbać o swój ogród w sposób najbardziej efektywny. Oto zbiór najważniejszych informacji z podziałem na miesiące, o których powinien pamiętać ogrodnik!

Styczeń

W styczniu nie ma najlepszych warunków dbania o ogród, jednak jest kilka prac, którymi można się w tym czasie zająć. Warto na przykład poprzycinać drzewka, o ile oczywiście nie panują zbyt niskie temperatury.

W tym miesiącu można również sadzić rośliny cebulkowe bądź wysiewać nasiona roślin jednorocznych w doniczkach. Najlepiej jednak przechowywać je w domu w dość zacienionym miejscu. Dodatkowo w tym miesiącu można także bielić pnie drzew za pomocą roztworu wapna palonego, by zapobiegać nagrzewaniu się i pękaniu pni.

Luty

Luty jest odpowiednim miesiącem na rozpoczęcie uprawy warzyw. W tym celu z powodzeniem można wysiewać na przykład paprykę, bakłażany, czy też pomidory w skrzyni. Jeśli w styczniu wykonany był zabieg bielenia pni drzew, najlepiej powtórzyć wykonanie tego zabiegu, a co więcej, najlepiej również wtedy przyciąć gałęzie drzewek owocowych (takich jak na przykład agrest, jabłoń, porzeczki, borówki amerykańskie). W lutym najlepiej zadbać też o drzewka iglaste poprzez sprawdzenie ich i usunięcie wszelkich uszkodzonych pędów oraz przycięcie gałęzi gatunków żywicznych.

Marzec

W marcu świetnym pomysłem jest przygotowywanie rabat pod wszelkie rośliny jednosezonowe. Jeśli wcześniej zostały zasadzone rośliny cebulkowe, warto w tym czasie dodatkowo wzmocnić je nawozem. Z kolei wyrośnięte siewki roślin jednorocznych, o ile zostały wysiane wcześniej, najlepiej także porozsadzać do pojedynczych doniczek.

Marzec jest również odpowiednim miesiącem, by zająć się przycięciem młodych drzewek, posadzonych w poprzednim roku. Jeśli temperatura panująca na dworze na to pozwala, można też w tym miesiącu poluzować otuliny krzewów, jeśli takowe były zabezpieczane na zimę.

Kwiecień

Kwiecień to odpowiedni czas na skoszenie trawy i odpowiednie nawodnienie trawnika, pamiętając oczywiście o pozbyciu się ewentualnych szkodników. Jeśli chodzi o kwiaty, w tym czasie można zacząć powoli sadzić byliny i wszelkie te rośliny, które są odporne na chłód.

W tym miesiącu można także podcinać róże i sadzić nowe. Jest to odpowiedni czas na wysiewanie wszelkich warzyw strączkowych, pietruszki, cebuli, buraków, rzodkiewki, kapusty czy kalafiora. Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, w kwietniu warto oczyścić je dokładnie i ewentualnie porozrzedzać zbytnio rozrośniętą roślinność.

Maj

W maju warto pamiętać, iż trawa rośnie już znacznie intensywniej, stąd też należy regularnie ją kosić i nawadniać. Chcąc wzmocnić trawnik, można także go nawieźć. Maj jest dobrym miesiącem, by odchwaszczać rabaty. W połowie miesiąca najlepiej zacząć wysiewać już, chociażby maciejki czy aksamitki, natomiast w pojemnikach na balkonie czy tarasie – surfinie i pelargonie.

Jest to także odpowiedni czas na regularne pryskanie drzew i krzewów przeciwko pasożytom i grzybom. Maj jest również najlepszym miesiącem, by sadzić ogórki i pomidory.

Czerwiec

W czerwcu można siać już wszelkie rośliny dwuletnie takie jak na przykład niezapominajki bądź stokrotki, czy też kwiaty kwitnące późnym latem (np. fiołki i bratki). Jest to dobry czas, by zacząć rozmnażać byliny. W czerwcu zdecydowanie warto także zabezpieczyć drzewa owocowe przed niechcianym ptactwem. Jeśli chodzi o ogródek warzywny, cały czas można sadzić ogórki i pomidory, a zbierać sałatę czy szparagi.

Lipiec

W lipcu przede wszystkim warto pamiętać o usuwaniu uschniętych bądź zwiędłych kwiatów, regularnym podlewaniu wszystkich roślin i wysiewaniu roślin rabatowych, mających zakwitnąć dopiero w przyszłym roku. Można także w tym czasie wysiewać rzepę i marchew oraz nawozić pozostałe zasadzone warzywa.

Sierpień

Sierpień to odpowiedni czas, by zebrać szpinak, paprykę, marchew, ogórki, czy też pomidory, a także posadzić cebulki tych kwiatów, które kwitną jesienią. W tym miesiącu należy także przestać już nawozić drzewa owocowe.

Wrzesień

We wrześniu trawnik nie wymaga już aż tak częstego koszenia i nawadniania, lecz w tym miesiącu można wykorzystać preparaty grzybobójcze. Najlepiej sadzić w tym czasie krokusy i tulipany oraz wysiewać rośliny jednoroczne, które są odporne na mrozy i zakwitną dopiero na wiosnę, takie jak, chociażby nagietek lekarski. We wrześniu warto też wykopać cebulki tych roślin, które nie powinny zimować w gruncie.

Październik

Październik to dobry miesiąc na sadzenie i przesadzanie roślin wiecznie zielonych i drzew iglastych. W tym miesiącu warto również zadbać o szklarnię, o ile oczywiście się taką posiada, przygotowując ją odpowiednio na kolejny sezon. Można zbierać już w tym miesiącu dynię, kabaczki, ziemniaki czy kalafior. Warto po zbiorach przekopać cały ogródek i wymieszać ziemię z organicznym nawozem.

Listopad

W listopadzie z kolei najlepiej przykryć gałązkami bądź suchymi liśćmi wszelkie rośliny dwuletnie i cebulki, które posadzone zostały wcześniej. W tym miesiącu warto również regularnie usuwać liście, które opadają z drzew i odkładać je na kompost. Wszelkie ciepłolubne rośliny należy także owinąć agrowłókniną, a rośliny, które są dość wrażliwe na mróz, najlepiej okryć kopczykami z ziemi.

Grudzień

Na koniec roku warto kontrolować wszystkie okrycia roślin i ewentualnie zabezpieczać je dodatkowo w razie wystąpienia jeszcze niższych temperatur. W przypadku, gdy gałęzie drzew i krzewów zostaną uszkodzone przez śnieg, należy natychmiast je odcinać i miejsca odcięcia zabezpieczać maścią ogrodniczą.