Niecierpek to przepiękna roślina należąca do rodziny niecierpkowatych, która jest bardzo popularna w ogrodach oraz na balkonach, szczególnie ze względu na swoją dekoracyjną wartość i łatwość uprawy. Pochodzi z terenów tropikalnych i subtropikalnych i należy do grupy bylin. Istnieje wiele odmian niecierpka, ale zwykle charakteryzują się one dość podobnym do siebie wyglądem. 

Niecierpki kwitną bardzo długo, gdyż już od wiosny aż do pierwszych przymrozków, przez co na długo możemy cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem, zwłaszcza iż występują one w naprawdę szerokiej gamie kolorystycznej, a dodatkowo, istnieją także gatunki wielobarwne. Niecierpek jest rośliną jednoroczną i raczej łatwą w uprawie, jednak warto spełnić odpowiednie warunki i zadbać o pielęgnację tej rośliny, by mogła ona rosnąć w pełni zdrowia, a my, byśmy mogli cieszyć się jej pięknem możliwie jak najdłużej. Jak wygląda niecierpek, czym się charakteryzuje, a także, jakie warunki należy spełnić, by uprawiać go w swoim ogrodzie?

Najpopularniejsze odmiany niecierpka

Najpopularniejszą odmianą niecierpka jest niecierpek pospolity, aczkolwiek, jeśli chodzi o odmiany często uprawiane w ogrodach, spotkać się można także z takimi odmianami jak:

• niecierpek balsamina, który najlepiej sprawdza się na rabacie i jest dość wysoki;

• niecierpek Waleriana, który jest raczej dużą odmianą, charakteryzującą się mocno rozgałęzionymi pędami;

• niecierpek nowogwinejski, który jest nieco niższy i w zależności od konkretnej grupy odmianowej może mieć pokrój mniej bądź bardziej zwarty;

• niecierpek gruczołowaty, który nadaje się tylko i wyłącznie do uprawy w ogrodzie, jest bardzo duży i mocno się krzewi. Co więcej, jest gatunkiem inwazyjnym, dlatego należy ostrożnie podchodzić do jego uprawy.

Jak wygląda niecierpek?

W zależności od konkretnej odmiany wygląd niecierpka może się bardzo różnić. Niecierpek zwykle osiąga wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu centymetrów, ale istnieją również odmiany, które osiągają nawet do ponad 1 metra wysokości.

Przede wszystkim niecierpki występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, ich kwiaty mogą mieć przeróżne, lecz przepiękne kolory, takie jak biały, różowy, czerwony, fioletowy lub pomarańczowy. Kwiaty mają pięć płatków i zazwyczaj są raczej małe i delikatne, lecz rosną obficie i często rozwijają się w dużych ilościach na jednej roślinie. Liście niecierpka są zwykle drobne i mają kształt sercowaty lub trójkątny, z ząbkami na brzegach.

Jak odpowiednio uprawiać i pielęgnować niecierpki?

Chcąc uprawiać niecierpki w swoim ogrodzie, najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie stanowisko dla nich. Konkretne stanowisko może różnić się nieco w zależności od odmian, jednakże niecierpki raczej nie powinny być wsadzane w miejscach mocno nasłonecznionych. Najlepiej by ich stanowisko było umiarkowanie nasłonecznione bądź znajdowało się w półcieniu, jednakże nie powinno być wystawione na słońce przez cały dzień. Dobrą wiadomością jest fakt, iż roślina ta jest bardzo odporna na suszę i toleruje różne warunki glebowe, co sprawia, że jest bardzo łatwa do uprawy, a nawet nadaje się dla początkujących ogrodników.

Niecierpki najlepiej jednak rosną w podłożu dobrze przepuszczalnym, bogatym w próchnicę oraz składniki odżywcze. Dobrze sprawdza się na przykład gleba piaszczysto-gliniasta z domieszką żwiru, która jest także umiarkowanie wilgotna. W sezonie letnim niecierpki powinny być wręcz obficie podlewane, by podłoże było stale wilgotne, lecz nie może być ono zbyt mokre. Nie powinno się więc dopuszczać do zastojów wody. Chcąc uprawiać niecierpki w doniczce, warto po prostu odlewać nadmiar wody z podstawek.

Co więcej, niecierpki w doniczkach należy regularnie przesadzać na wiosnę, usuwając długie pędy bez liści. By pobudzić kwitnienie niecierpka, należy także systematycznie pozbywać się zwiędłych kwiatów. Warto pamiętać też o nawożeniu niecierpków. Najlepiej jest rozpocząć nawożenie w momencie, kiedy roślina rozpoczyna okres kwitnienia i nawozić przez cały sezon letni. Rośliny gruntowe należy nawozić co miesiąc, natomiast te w doniczkach - co dwa tygodnie.

Rozmnażanie niecierpków

Niecierpki można rozmnażać poprzez sadzonki bądź wysiew nasion. W przypadku sadzonek powinny mieć one maksymalnie 10 centymetrów długości. Warto ukorzeniać je w wodzie bądź w piasku wymieszanym z torfem.

Po ukorzenieniu należy je oczywiście przesadzić. Jeśli chodzi o nasiona, najlepiej rozpocząć wysiew w lutym bądź w marcu i wysiewać do pojemników, bez przykrywania grubą warstwą ziemi - wystarczy delikatnie wcisnąć je w ziemię. Po około trzech tygodniach siewki należy rozdzielić i skracać wierzchołki pędów, by lepiej się rozgałęziały. W okolicach końca maja powinny być już gotowe do posadzenia na rabatach.