Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) to bardzo ciekawa roślina należąca do bylin i pochodząca z rodziny jaskrowatych. Jest to roślina wczesnowiosenna, która zaczyna swój okres już w marcu i kwitnie aż do maja. Często jest przez to uważana za oznakę wiosny. Roślina ta rośnie dziko na łąkach, w lasach i na skrajach lasów głównie w Europie Środkowej oraz Zachodniej. Sasanka zwyczajna jest także bardzo często i chętnie uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach, gdzie jest ceniona w szczególności ze względu na swoje wczesne kwitnienie i przede wszystkim piękny wygląd.

Sasanka zwyczajna w Polsce należy do roślin pod ścisłą ochroną, gdyż w naturalnym środowisku występuje już coraz rzadziej. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat sasanki, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy uprawiać ją w swoim własnym ogrodzie. Jej uprawa wcale nie jest taka skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać, wręcz można powiedzieć, iż jest banalnie prosta.

By roślina ta mogła jednak rosnąć zdrowa i silna, należy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i pamiętać o jej wymaganiach. Przed jej wsadzeniem warto więc dowiedzieć się o niej jak najwięcej, w szczególności poznać najważniejsze informacje na jej temat, dotyczące uprawy. Jak właściwie wygląda sasanka i jakich warunków należy przestrzegać, jeśli chcemy ją uprawiać w ogrodzie?

Jak wygląda sasanka?

Sasanka zazwyczaj rośnie w kępkach. Liście sasanki zwyczajnej są trójklapowe i mają długość około 10-15 cm. Co więcej, są one pierzaste oraz pokryte włoskami. Jej łodyga jest równie owłosiona.

Kwiaty sasanki zwyczajnej wyrastają na końcu łodyżki, rosną one pojedynczo i są dość duże. Występują zwykle w kolorze fioletowym, choć często można również spotkać się z sasanką alpejską, która ma kwiaty w kolorze białym. Mają one charakterystyczne żółte pręciki, które są bardzo liczne i tworzą okazałą kopułkę w środku kwiatu.

Kwiat na początku ma kształt dzwoneczka, jednakże z czasem otwiera się, a w końcowym etapie schyla się ku ziemi. Po przekwitnięciu kwiaty sasanki tworzą puchate kuleczki. Sasanka zwyczajna osiąga wysokość od około 10 do około 30 cm. 

Jak uprawiać sasankę w ogrodzie?

Sasanka zwyczajna to roślina wieloletnia, a więc zapewniając jej odpowiednie warunki, może pozostać z nami na długo, budząc się do życia każdej wiosny. Ma ona bardzo długie korzenie, dlatego niestraszna jest jej nawet susza. Roślina ta zazwyczaj dość intensywnie się rozrasta, nawet do kilkudziesięciu kwiatów. Sasanka najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdyż słońce sprzyja jej najbardziej. W kwestii podłoża dobrze sprawdza się lekka gleba wapienna, dobrze przepuszczalna.

W naturalnym środowisku sasanka rośnie zwykle na suchych bądź także na półsuchych łąkach w próchnicznej suchej ziemi. Nie ma potrzeby dodatkowo nawozić sasanki, tym bardziej że raczej negatywnie reaguje ona na nadmiar azotu. Roślina nie pogardzi glebą bogatą we wszelkie składniki odżywcze, jednakże z powodzeniem urośnie także na ubogiej ziemi, nawet kwaśnej, kamienistej czy piaszczystej.

Sasanka jest rośliną, która nie wymaga żadnego podlewania, a dodatkowo nie najlepiej czuje się w wilgotnej glebie. Można podlewać ją niewielką ilością wody jedynie w wyjątkowo suchych dniach w roku. Jest to roślina bardzo odporna na temperatury, gdyż znosi dobrze zarówno upały, jak i także mrozy. Po kilku latach od wsadzenia roślina zaczyna zamierać, dlatego należy ją wtedy wykopać i wysiać nasiona bądź rozdzielić kępkę na części.

Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie sasanki?

Sasanka zwyczajna jest naprawdę bardzo łatwą w uprawie rośliną i nie wymaga praktycznie żadnych wyjątkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Można powiedzieć, iż jest to nawet roślina odpowiednia dla początkujących ogrodników. Sasanka rewelacyjnie sprawdzi się na rabatach kwiatowych i skalniakach, a nawet w doniczkach, jednakże należy pamiętać, iż w pojemnikach wysycha szybciej niż w gruncie. Warto uważać dodatkowo, by wsadzona w ziemi sasanka nie ulegała konkurencji bardziej ekspansywnych gatunków roślin, tym bardziej, iż jest to roślina dość wrażliwa na wszelkie uszkodzenia korzeni.

Sadząc sasankę po raz pierwszy, należy dobrze wybrać dla niej miejsce, gdyż im starsza jest roślina, tym trudniej jest ją przesadzić. Chcąc nacieszyć się pięknem sasanki na dłużej, można wykonać bardzo prosty zabieg, który spowoduje ponowne zakwitnięcie. Jako iż sasanka szybko rozpoczyna okres swojego kwitnienia i nie kwitnie aż tak długo, można podczas okresu kwitnienia usuwać przekwitnięte jej części, by mogła rozwinąć kwiaty jeszcze raz w danym sezonie.