Rośliny wodne są wręcz nieodłącznym elementem każdego oczka wodnego. Nie tylko nadają one estetycznego charakteru, ale również wpływają na ekologię wody. Dobór roślin jest ważny zarówno pod kątem estetyki, jak i ekologii, a zróżnicowanie gatunkowe oferuje ogromne możliwości projektowe. Jeśli rośliny do oczka wodnego są odpowiednio dobrane, ogród staje się miejscem pełnym uroku i jeszcze bardziej zachęca swoim pięknem wszystkich wokół. 

Wybór roślin nie jest jednak taki łatwy, dlatego warto poświęcić mu odrobinę więcej czasu i dobrze zastanowić się, które rośliny wybrać. Co więcej, podczas wyboru należy się upewnić, czy wybrane przez nas rośliny, aby na pewno są w stanie poradzić sobie ze specyficznymi warunkami, które panują w środowisku wodnym oraz wokół oczka. Na co więc należy zwrócić największą uwagę podczas wybierania roślin oraz jakie  konkretnie rośliny mogą okazać się dobrym wyborem?

Jak wybierać rośliny do oczka wodnego?

Stojąc przed wyborem odpowiednich roślin do oczka wodnego, warto wiedzieć, iż rośliny te najlepiej podzielić pod względem stref wody. Otóż o różnych głębokościach mogą sprawdzać się inne gatunki roślin, na przykład w strefie najgłębszej (od 50 do 150 centymetrów) sprawdzać się będą najlepiej na przykład lilie wodne, grążele żółte czy moczarki kanadyjskie.

Z kolei w płytszej strefie (od 30 do 50 centymetrów głębokości) lepiej sprawdzą się, chociażby drobne pałki wodne, kosaćce żółte, czy także grzybieńczyki. Na linii brzegowej oczka (do 20 centymetrów głębokości) należy sadzić rośliny idealne dla stref bagiennych, takie jak chociażby krwawnica pospolita, kaczeniec, żabieniec, czy też czermień błotny.

Najpopularniejsze rośliny do oczka wodnego

Tworząc oczko wodne, w szczególności należy pamiętać o utrzymywaniu go w czystości. Mogą jednak przy tym pomóc nam odpowiednio dobrane rośliny, które poza tym, iż ładnie wyglądają, również oczyszczają wodę w oczku. Można powiedzieć, iż jest to sposób bardzo ekologiczny i praktyczny, dlatego warto z niego skorzystać.

Do grupy takich roślin należą przede wszystkim pływające rośliny, których nawet nie trzeba sadzić, gdyż wystarczy włożyć je do wody, a one same utworzą systemy korzeniowe. Rośliny te pobierając składniki pokarmowe bezpośrednio z wody, ograniczają powstawanie glonów, gdyż zmniejszają im tym samym dostęp do składników pokarmowych dostępnych w wodzie.

Warto też wspomnieć o tym, że rośliny wodne również po prostu bardzo ładnie się prezentują i zwiększają estetykę zarówno samego oczka wodnego, jak i całego ogrodu, a poza tym także spełniają jeszcze jedną funkcję - w słoneczne dni zacieniają wodę, zapobiegając nagrzewaniu się wody. Mogą one być też dobrym schronieniem dla różnych zwierząt wodnych, chociażby ryb.

Wśród takich roślin można wymienić przede wszystkim takie gatunki jak:

• rogatek sztywny - poza tym, że oczyszcza wodę, również dodatkowo ją natlenia, a wśród jego pędów ryby często mają tarło. Jest to roślina, która swobodnie pływa pod wodą, zimą opadając na dno, dzięki czemu jest w stanie przetrwać nawet w zamarzniętym oczku wodnym w ogrodzie;

•  pływający hiacynt wodny - jest to bardzo popularna roślina dekoracyjna, jednakże charakteryzuje się też łatwością w utrzymaniu. Ma on zielone i mięsiste liście, a w okresie letnim wytwarza fioletowe kwiatostany; 

salwinia uszkowata (salwinia brazylijska)

• pływająca paprotka, która dorasta na długość do 10 centymetrów. Ciekawym jest, iż zawsze jest ona sucha, nawet gdy zanurzy się ją pod wodę, ponieważ na jej liściach występują charakterystyczne włoski, po których woda może spływać;

azolla karolińska - kolejna pływająca paprotka, która rozrasta się, tworząc przy tym swego rodzaju kożuch na powierzchni wody, przebarwiający się na czerwono; 

żabiściek pływający - charakteryzuje się dużymi, płaskimi, sercowatymi liśćmi, które pływają na powierzchni wody, jest jedną z bardziej ozdobnych roślin do oczka.

Rośliny wokół oczka wodnego

Poza roślinami typowo wodnymi do oczka wodnego w ogrodzie warto zwrócić również uwagę na rośliny, które idealnie sprawdzą się posadzone wokół oczka. One szczególnie poprawią estetykę oczka. Warto jednak przy tym wziąć pod uwagę przede wszystkim wilgotność podłoża oraz wilgotność powietrza, gdyż mogą one pomóc nam zdecydować o konkretnych gatunkach roślin, w zależności od ich wymaganych warunków.

Najlepszym rozwiązaniem są te gatunki, które najlepiej czują się w umiarkowanie wilgotnej glebie i wysokiej wilgotności powietrza. Są to na przykład rośliny takie jak brunnera wielkolistna, liliowiec rdzawy, trzykrotka Andersona, czy też bergenia sercowata.