Tulipanowiec to drzewo, które zdecydowanie przyciąga uwagę swoją urodą. Jego piękne kwiaty przypominają tulipany (stąd nazwa), a dodatkową ozdobą jest efektownie spękana kora. Jesienią zaś jego liście przyjmują malowniczą, pomarańczową barwę. A jak szybko tulipanowiec rośnie i czy można spodziewać się kwitnienia co roku?

Choć pochodzi z Ameryki, zdobywa coraz większą popularność także w Polsce - w tym w prywatnych ogrodach. Jego tempo wzrostu bywa imponujące, a szczególną sławę zawdzięcza swoim kwiatom. Warto się więc bliżej przyjrzeć temu kuzynowi olśniewającej magnolii oraz wiedzieć, jak go odpowiednio pielęgnować w ogrodzie. 

Tulipanowiec - krótka charakterystyka

Tulipanowiec (Liriodendron tulipifera), zwany także drzewem tulipanowym lub tulipanowcem amerykańskim, to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. W środowisku naturalnym występuje w rejonie Appalachów jako drzewo dość potężne, o koronie w kształcie piramidoidalnym i o wysokości nawet 60 metrów. W warunkach polskich nie osiąga aż takich rozmiarów, jednak wciąż można liczyć na spory kaliber - w granicach 15-30 metrów.

Co ciekawe, tulipanowiec jest kuzynem lepiej znanej magnolii. Obie rośliny należą do jednej rodziny - Magnoliaceae. Kwiaty tulipanowca są duże, barwne, przyciągają pszczoły oraz inne owady zapylające. W formie przypominają tulipany, a ich paleta kolorystyczna to głównie pomarańcz z domieszką żółtego i zielonego.

Warto jednak pamiętać, że kwiaty potrafią się skrywać dość wysoko w koronie i mogą nie być tak doskonale widoczne, jak to pokazują popularne w internecie fotografie. Drzewo jednak zasługuje na szczególną uwagę choćby dlatego, że potrafi rosnąć w imponującym tempie oraz nie jest bardzo wymagające pod względem pielęgnacji.

Jak szybko rośnie tulipanowiec?

Szybkość wzrostu tulipanowca może być zaskakująca dla niektórych ogrodników, ale trzeba zaznaczyć, że różnie to się rozkłada w czasie. A dokładniej: młode drzewa rozwijają się zwykle stosunkowo wolno i może to być zaledwie kilka centymetrów wzrostu na rok.

Jednak po pewnym czasie cały proces nabiera rozpędu - tulipanowce zazwyczaj osiągają nawet około 60-90 cm wzrostu rocznie po około dziesięciu latach od posadzenia. Warto pamiętać, że tempo wzrostu tulipanowca może się różnić w zależności od warunków glebowych, klimatycznych i ogólnego stanu drzewa.

Czy tulipanowiec zakwita co roku?

Tulipanowiec jest drzewem liściastym, co oznacza, że zrzuca swoje liście na zimę. Choć kwitnienie jest charakterystyczną cechą tej rośliny, to jednak trzeba na to trochę poczekać. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj po około 15-20 latach od posadzenia, czyli wtedy, kiedy drzewo osiąga dojrzałość.

Czas ten może się jednak różnić w zależności od warunków wzrostu. Ale już po tym, jak kwiaty pojawią się na tulipanowcu, kwitnienia można się spodziewać co roku. Zazwyczaj rozpoczyna się ono wczesnym latem (czerwiec-lipiec) i trwa przez kilka tygodni. Ozdobą rośliny są też jednak piękne liście, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, a także malowniczo spękana kora.

Pielęgnacja tulipanowca w ogrodzie

Chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami tulipanowca oraz ogólną urodą drzewa? Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji:

Stanowisko: tulipanowce najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, osłoniętych, choć tolerują też lekki cień. Ważne, aby zapewnić im dobrze drenowaną glebę.

Podlewanie: jest istotne w okresach suszy i w pierwszych latach po posadzeniu. Glebę należy utrzymywać wilgotną, ale nie przemoczoną.

Zabezpieczenie na zimę: ogólnie tulipanowiec dobrze radzi sobie w naszej strefie klimatycznej. Niemniej młode rośliny mogą być bardziej narażone na przemarzanie. W pierwszych latach uprawy przyda się więc ich osłanianie przed nastaniem zimy.

Przycinanie: tulipanowce rzadko tego wymagają. Jeśli jednak chcemy odpowiednio kształtować drzewo albo usunąć uszkodzone gałęzie, warto to robić w okresie spoczynku wegetacyjnego, czyli od listopada do lutego. Wiosną z kolei dobrze jest usunąć uszkodzone i przemarznięte pędy.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami: tu sprawdza się regularna kontrola stanu drzewa i reagowanie w razie potrzeby, jednak standardowo roślina nie wymaga specjalnej ochrony.

Autor
Tulipanowiec w ogrodzie - jak szybko rośnie i czy zakwitnie co roku?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...